flika osrodek wsparcia

Klub samopomocy zwany Ośrodkiem Wsparcia prowadzony na os. Słowiki przez KS Flika właśnie rozpoczął piąty rok swojej działalności. Seniorzy integrujący się z młodzieżą mają szansę aktywnie spędzać czas, dobrze się bawią i poszerzają swoje zainteresowania.

Dotychczasowa działalność Ośrodka połączyła wiele osób i to niekoniecznie tylko tych zameldowanych na osiedlu z charakterystycznymi niebieskimi dachami. Atrakcyjna oferta skierowana do beneficjentów projektu sprawiła, że klub samopomocy na Słowikach zyskał swoich fanów również w innych części miasta.

Najlepiej mówią o tym liczby. Według projektu Ośrodek miało tworzyć 30 osób – pół na pół seniorzy i młodzież ucząca się. Zainteresowanie seniorów było jednak znacznie większe. Ich liczba z wymaganych 15 osób szybko wzrosła i zatrzymała się na 78. Łącznie z oferty ubiegłorocznego projektu, na który Klub Sportowy Flika z dotacji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz Miasta i Gminy Olkusz otrzymał 87 470 zł, skorzystały aż 94 osoby. W tym roku szacuje się, że będzie podobnie i to pomimo tego, że dotacja na prowadzenie Ośrodka Wsparcia po raz kolejny została nieco obcięta.

Warto dodać, że cięcia dotyczą Urzędu Marszałkowskiego. Przez pierwsze trzy lata funkcjonowania Ośrodek mógł liczyć na 108 tys. zł rocznie. Według dotychczasowych zasad, forma finansowania dotacji kształtowała się na poziomie 80% po stronie województwa i 20% po stronie gminy Olkusz. Kwota jaką Flika uzyskała na bieżącą działalność związaną z prowadzeniem klubu samopomocy zamknęła się na poziomie 79 914 zł, z czego aż 37% stanowią środki z gminnego budżetu.

Głównym zadaniem Ośrodka Wsparcia na Słowikach od początku jego istnienia jest integracja osób powyżej 50. roku życia z młodzieżą szkolną. Wspólne zajęcia ruchowe, artystyczne i kulinarne sprawiały, że różnice pokoleniowe rozmywały się, a obie strony czerpały ze wspólnych działań wiele dobrego. Obecna formuła klubu samopomocy nie wyklucza z niego młodzieży, choć większość zajęć jest przygotowana właśnie z myślą o seniorach. Młodzi nadal będą towarzyszyć swoim starszym przyjaciołom w trakcie organizowanych imprez i wyjazdów.

O tym co będzie się działo w ramach klubu samopomocy na Słowikach, beneficjenci projektu oraz mieszkańcy osiedla dowiedzieli się w poniedziałek 29 stycznia w Klubie „Kubuś”, ponownie będącym w administracji Fliki i głównym miejscem spotkań uczestników Ośrodka Wsparcia.

Za dotychczasową pracę i zaangażowanie w projekt zarówno seniorom jak i instruktorom zajęć dziękowały kierownik Ośrodka Urszula Ryza oraz jego opiekun i zarazem prezes KS Flika Maria Beszterdo, która kilkadziesiąt godzin wcześniej z rąk burmistrza Romana Piaśnika odebrała nagrodę Cordis Nobilis w kategorii „Organizacja”. Widać, że działalność Fliki połączyła nie tylko pokolenia, ale przede wszystkim serca. Najlepszym tego dowodem są nawiązane przyjaźnie i wręcz domowa atmosfera panująca pomiędzy klubowiczami i zarazem beneficjentami Ośrodka Wsparcia.

Oprócz podziękowań, było także kolejne zaproszenie do udziału w projekcie, bo kilka miejsc wciąż jest jeszcze wolnych. W ramach zajęć OW seniorzy mogą skorzystać z szeregu propozycji. Wśród nich jest fitness dla pań i panów + 50 oraz + 60 lat, gimnastyka korekcyjna, SztukAkademia, tzw. „Słowikowe Metamorfozy” – czyli po prostu wspólne zajęcia kulinarne i te z udziałem kosmetyczki, zajęcia na basenie w Bukownie oraz szeroko rozumiana pomoc w zakresie porad psychologicznych i obsługi gadżetów elektronicznych. Jak zwykle planowana jest także organizacja wycieczek krajoznawczych m.in. do Wadowic i Zakopanego.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości przystąpienia do Ośrodka Wsparcia prowadzonego przez KS Flika na os. Słowiki można uzyskać w Klubie „Kubuś” od poniedziałku do piątku w godz. 16:00 – 20:00.

– Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym projekcie. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie. Oferujemy szeroki wachlarz międzyludzkiej pomocy i zarazem kreatywne zajęcia poszerzające kręgi zainteresowań. Bycie seniorem wcale nie musi być nudne – zaznacza Maria Beszterdo.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze