Sporym zaskoczeniem zakończyła się pierwsza tura wyborów do Rady Pracowników NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu. Zabrakło 5 głosów, żeby wybory można było uznać za ważne.
Wybory członków do Rady Pracowników po raz pierwszy w historii zakładu były powszechne. Oznacza to, że na skład Rady nie miały wpływu tylko związki zawodowe. Kandydaci, żeby móc kandydować w wyborach, musieli zebrać 20 podpisów poparcia od innych pracowników. Ostatecznie na kartach do głosowania figurowało 15 nazwisk. Byli to reprezentanci pielęgniarek, lekarzy, techników i administracji. Do głosowania uprawnionych było 662 pracowników, z których każdy mógł postawić krzyżyk przy 7 osobach, bo właśnie tylu członków ma liczyć nowa Rada Pracowników w szpitalu. Jak się okazało, z prawa do głosowania skorzystały jedynie 322 osoby, co nie stanowi wymaganej 50-procentowej frekwencji i wybory trzeba będzie przeprowadzić raz jeszcze.
– Prawo przewiduje taki przypadek i zostało ustalone, że druga tura odbędzie się 28 października. W przypadku ponownych wyborów frekwencja już nie musi wynosić 50% – tłumaczy Aleksandra Pacia, przewodnicząca komisji wyborczej. Kandydaci będą musieli po raz drugi zgłosić swoją kandydaturę i ponownie zebrać podpisy z poparciem. Mimo tego że wynik wyborów nie jest wiążący, to jest dosyć ciekawy. Najwięcej głosów zdobył Jan Orkisz. Głosowało na niego prawie 70% pracowników, którzy wzięli udział w wyborach. Oznacza to, że popularność tego radnego powiatowego jest w szpitalu ciągle wysoka. W czołówce znaleźli się również: Ewa Górnicka-Kłapcińska, Marek Krzywicki, Celina Ziarnik i Tomasz Micorek.
Rada Pracowników jest organem reprezentacji pracowniczej zagwarantowanym ustawą. W zakładzie pracy zatrudniającym przynajmniej 500 osób składa się z 7 członków. Pracodawca ma zadanie informować Radę o działalności i sytuacji ekonomicznej firmy, stanie i zmianach w zatrudnieniu oraz działaniach, które w istotny sposób wpływają na organizację pracy. Rada ustala z pracodawcą tryb rozstrzygania kwestii spornych. Członkowie Rady są powoływani na 4 lata.
Przewodnicząca komisji wyborczej jest w kłopocie, gdyż w Przeglądzie Olkuskim podała , że II tura wyborów odbędzie się 28 października br. ale kierownictwo szpitala mówi o innym terminie.
Mówi się nawet o zmianie Komisji Wyborczej, no bo jakże ma zostać ta sama komisja co w I turze, jeżeli Orkisz i jego drużyna wygrywa.
Przypomina mi się stare powiedzenie :
„Nie wżne kto jak głosuje , ważne, kto liczy glosy”
do sceptyka: w tym jest cały ambaras że kierownictwo i organizatorzy wyborów to te same osoby
i znów prywata jak się dostanie na fotel przewodniczącego to jest nie do zwolnienia a ty szary ludku pracowniczku głosuj i myśl że da swojego dobra :-*
[quote name=”Wolans”]Wynik wyborów świadczy o tym, że ponad połowa pracowników NS odnalazła się w nowych warunkach i uważa, że nie potrzebne jest takie ciało jak Rada Pracowników, a warunki pracy i wynagrodzenia są w zupełności wystarczające. Wynik ten należy traktować jako votum zaufania dla kierownictwa NS i votum nieufności w stosunku do organizatorów tych wyborów.[/quote]
stary numer na forum – wpis robi ktoś z kierownictwa. To się nazywa autopromocja. Jak jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle…?
co ci kandydaci zrobili dla szpitala wcześniej bo o żadnych zasługach głośno nie było .Niektórzy z nich mają wpływ na losy szpitala od kilku przynajmniej lat Co oni właściwie będą robić i oczym radzić jak i tak o wszystkim decyduje prezes spółki
BHP-owiec ,pani z kasy,kierowca -zwarte szeregi znanej partii ,oj napracowali się koledzy przed wyborami,napracowali!! a jak wzrosną kontrakty od ich kwalifikacji!! Jedno mnie tylko dziwi,,,jestem za a nawet przeciw,tak nie tolerował zarząd OPZZ nowego pracodawcy a tu masz babo placek,wszyscy do rady,na barykady-aż ciśnie się na usta.gratuluje jedynie słusznego wyboru
Gigantka ma racje, głosować najlepiej na n/w plus na Konarskiego , Klichową, Kwaśniewskiego i Feliksiga – wycieczkowiczów do Świecia
Ada masz rację. Proponuję następujących kandydatów:
1. Michał Michalak
2. Marcin Szulwiński
3. Joanna Martis
4. Grażyna Gaj
i wystarczy. Taki skład rady pracowników gwarantuje obiektywność i uwzględnianie interesów pracowników w zakładzie dla ich dobrze pojętego dobra.
Będe glosować jak się zmienia kandydaci ..
prywatyzacja szpitala nic nie da.
trzeba zlikwidować nfz po pierwsze.
Apeluję do wszystkich pracowników naszego zakładu , którzy z różnych względów nie mogli wziąć udziału w I turze wyborów, aby oddali głos 28 października br. w II turze.
Wybieramy poraz pierwszy, w sposób bezpośredni, równy, powszechny i tajny swoich przedstawicieli do Rady Pracowników na kadencję , która wynosi 4 lata.
Nie możemy tego zlekceważyć, a później narzekać , że nie mamy informacji o dzialałności naszego zakladu i wpływu na jego funkcjonowanie.
I tura wyborów pokazała, jak w demokratycznych wyborach istotny jest każdy głos.
Serdecznie dziekuję wszystkim pracownikom zakładu , którzy wzięli udział w tych wyborach, organizowanych zgodnie z ustawą przez kierownictwo Nowego Szpitala.
Bardzo gorąco dziekuję tym pracownikom , którzy oddali głos na moją osobę, jak rownież na moje koleżanki i kolegów ze Zwiazków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia tj. Kol. Ewę Gornicką – Kłapcińską, Celinę Ziarnik, Renatę Tomsię , Marka Krzywickiego.
Proszę aby w II turze wyborow , która odbędzie się w dniu 28 października br. frekwencja była jeszcze większa niż była w I turze.
Chcę zaznaczyć , że w dniu 23 września br., czyli podczas wyborów w I turze ponad 60 osób przebywało na urlopach wypoczynkowych, ponad 30 osób na zwolnieniach lekarskich, oraz mieli problem z oddaniem głosów pracownicy zatrudnieni poza szpitalem tj. w poradniach zlokalizowanych na terenie Olkusza i Wolbromia.
Jeżeli odejmiemy tych pracownikow , to okaże się ,że realną szansę na udział w wyborach miało ok. 500 osób, czyli głosowało 65 %.
„Wolans”
Wynik wyborów świadczy o tym, że ponad połowa pracowników NS odnalazła się w nowych warunkach i uważa, że nie potrzebne jest takie ciało jak Rada Pracowników, a warunki pracy i wynagrodzenia są w zupełności wystarczające. Wynik ten należy traktować jako votum zaufania dla kierownictwa NS i votum nieufności w stosunku do organizatorów tych wyborów”
Wybory do Rady Pracowników, zgodnie z ustawą ma obowiazek zorganizować pracodawca, czyli kierownictwo NZOZ Nowy Szpital, więc jet to sukces czy porazka kierownictwa NZOZ ?
Panie Janie. Wynik wyboru do Rady Prac. prawdopodobnie przełoży się na wynik w wyborach samorządowych. Następne wybory do Rady Pracowników za miesiąc. W powtórce jednak frekwencja nie będzie miała już żadnego znaczenia. Dlatego przestrzegam wszystkich pracowników przed ignorowaniem tych wyborów . Przynajmniej wszyscy ci którzy uczestniczyli w wyborach 23. 09 , powinni w stu procentach odmeldować się przy urnie wyborczej.
Wybory do Rady Pracowników w każdym zakładzie pracy , nie tylko w NZOZ N. Szpital to duże wydarzenie. Wybory te podlegają pod ordynację wyborczą, dlatego obowiązują takie same zasady jak przy każdych wyborach. Dlatego jeżeli frekwencja jest bliska 50 procent to już jest bardzo dobry wynik. Ale tak jak to bywa w demokracji, wielu uprawnionych do głosowania lekceważy ten fakt , później narzeka , lamentuje i rozpacza nad faktem , kto na dany urząd został wybrany. Następna grupa to ci , którzy uważają , że ich głos i tak nic nie zmieni. I jak wielu jest w błędzie. Dlatego na przykładzie szpitala , pięć głosów zadecydowało o nieważności wyborów. Uważam , że jest to wielka przegrana całej załogi szpitala, gdyż ten skład Rady Pracowników (według wyników jakie podał P.O.) mógł stanąć w obronie praw i obowiązków wszystkich pracowników szpitala. Ludzie z tej listy nigdy nie byli „poukładani” ani z poprzednią dyrekcją a tym bardziej z obecną, a zwłaszcza P. Jan Orkisz któremu gratuluję.
Wynik wyborów świadczy o tym, że ponad połowa pracowników NS odnalazła się w nowych warunkach i uważa, że nie potrzebne jest takie ciało jak Rada Pracowników, a warunki pracy i wynagrodzenia są w zupełności wystarczające. Wynik ten należy traktować jako votum zaufania dla kierownictwa NS i votum nieufności w stosunku do organizatorów tych wyborów.