rajski 2

Dzięki Fundacji Kwartalnika „Wyklęci” do olkuskiej biblioteki trafiło 26 zestawów czytelniczych poświęconych wydarzeniom II wojny światowej i historii najnowszej Polski. Zbiory powiększyły się o ponad 400 publikacji.

Przekazania książek dokonał Kajetan Rajski, redaktor naczelny „Wyklętych”. – Mamy świadomość, że zbiory biblioteczne dotyczące zagadnień żołnierzy Wyklętych i czasów wojny nie zawsze są zadowalające. W ten sposób chcemy zapełnić lukę i zapewnić dostęp czytelnikom do wiedzy na temat wydarzeń z tamtego okresu. To także forma upamiętnienia tych osób, które oddawały swoje życie walcząc o wolną Polskę. W roku 100-lecia Niepodległości pamięć o bohaterskich czynach ma przecież szczególny charakter – przekonuje redaktor Rajski.

Przekazanie publikacji na poczet Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu to część dużego projektu pod nazwą „Książki historyczne dla bibliotek”. Do książnic trafiają całe zestawy czytelnicze opatrzone materiałami multimedialnymi, szczególnie o tematyce Żołnierzy Wyklętych, a wśród nich także kwartalnik „Wyklęci”, przy którym powstała specjalna fundacja.

rajski 1

Dar fundacji sprawi, że każda biblioteka w gminie Olkusz zostanie zaopatrzona w choćby jeden pakiet czytelniczy dotyczący trudnej historii Rzeczpospolitej. – To cenna inicjatywa, wspierająca proces dydaktyczny. Jako nauczyciel jestem bardzo szczęśliwy, że mam gdzie odsyłać młodzież, aby mogła dowiedzieć się więcej na temat najnowszej historii, często zapomnianej i przekłamywanej, a teraz wracającej na należne sobie miejsce – zaznacza Wojciech Panek, nauczyciel mocno zaangażowany w promocję kwartalnika.

Wizyta Kajetana Rajskiego w Olkuszu związana z przekazaniem książek do olkuskiej biblioteki nie była jednak żadną nowością. Prezes fundacji ma już za sobą kilkanaście spotkań w młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych, m.in. w II i IV LO.

– Ten dar z pewnością jeszcze bardziej uatrakcyjni nasze zbiory. Fundacje mają to do siebie, że potrafią dzielić się z innymi tym, co mają. W imieniu swoim i wszystkich czytelników bardzo serdecznie dziękuję za ten gest – mówiła Jolanta Zięba, dyrektor PiMBP w Olkuszu.

Ogólnopolski Kwartalnik „Wyklęci” to nie tylko czasopismo, to także hołd oddany żołnierzom powojennego podziemia. Do momentu pojawienia się na rynku prasowym tego tytułu, nie było magazynu poświęconego wyłącznie temu zagadnieniu, a dotyczącego całego zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Kwartalnik ukazujący się cztery razy do roku i w nowoczesnej formie przedstawia losy polskich bohaterów. 

rajski 3

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
illkuszanin
illkuszanin
5 lat temu

[quote name=”HINT”]Mordercy![/quote]
UB z Olkusza – ofiary ubowcow leżą w ogrodzie willi doktora Kalisty.

HINT
HINT
5 lat temu

Mordercy!

illkuszanin
illkuszanin
5 lat temu

Piękny gest pana Kajetana Rajskiego dla olkuskiej biblioteki.

Zenek
Zenek
5 lat temu

Kto zezwala na tą faszystowską propagandę !

pavvvv
pavvvv
5 lat temu

[quote name=”pavv”]Czy w w/w periodyku jest cała prawda o tzw. żołnierzach wyklętych?[/quote]
Nie , tylko ta wygodna dla PiSu

pavv
pavv
5 lat temu

Czy w w/w periodyku jest cała prawda o tzw. żołnierzach wyklętych?