mistrz2016

Finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”, skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych z powiatu olkuskiego, został rozstrzygnięty 11 kwietnia 2016 r. Konkurs zorganizowany został przez olkuską Bibliotekę oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” w ramach zadania „Działania czytelniczo-teatralne Olkusza”, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Promocja literatury i czytelnictwa: Partnerstwo publiczno-społeczne”. Patronat honorowy nad imprezą objęli Starosta Powiatu Olkuskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Celem Konkursu jest kształtowanie kultury czytelniczej i świadomości językowej, doskonalenie umiejętności pięknego czytania, propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, popularyzacja nowości wydawniczych z zakresu literatury młodzieżowej (polecanej m.in. przez Fundację ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom) i rozwijanie młodych talentów.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Zadaniem uczestników I etapu było nagranie filmu, na którym uczeń czyta fragment wybranego utworu prozatorskiego. Jury do finału zakwalifikowało 11 gimnazjalistów. W finale Jury pod przewodnictwem dra Przemysława Kani postanowiło przyznać: I miejsce – Adzie Krzystańskiej z Gimnazjum w Kluczach, II miejsce – Igorowi Hamerlikowi z Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu, III miejsce – Patrycji Krymuli z Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu. Wyróżnienia otrzymali: Maja Adamczyk  z Gimnazjum Nr 2 w Olkuszu, Oliwia Bryzik z Zespołu Szkół w Dłużcu, Jadwiga Konieczniak z Gimnazjum w Kluczach, Mikołaj Królewicz z Gimnazjum Nr 2 w Olkuszu oraz Kacper Majewski z Gimnazjum w Kluczach.
Uczestnicy konkursu wzięli również udział warsztatach poprawnej wymowy prowadzonych przez dra Przemysława Kanię – aktora, wykładowcę PWST we Wrocławiu.

Na uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu przybyli: Pan Jan Orkisz – Wicestarosta Powiatu Olkuskiego oraz Pan Wiesław Pietras – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ”. Laureaci konkursu oprócz nagród dofinansowanych z projektu, otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatu Olkuskiego oraz Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.
               
Konkurs był pierwszym wydarzeniem organizowanym w ramach projektu „Działania czytelniczo-teatralne Olkusza”, który skupi się wokół propagowania działań czytelniczych, edukacyjnych, oświatowych, teatralnych i parateatralnych. Inspiracją do poznawania na nowo Biblioteki oraz przyciągnięcia nieprzekonanych będzie  edukacja przez zabawę z animatorami, performatywne czytania oraz wykorzystanie teatru jako nowoczesnego i interesującego sposobu poznawania literatury współczesnej. W ramach zadania zorganizowane zostanie osiem imprez, z których każda odnosić się będzie do nowości literackich i wydawniczych. Przeprowadzony zostanie cykl wydarzeń edukacyjno-teatralnych skierowanych do dzieci i młodzieży szkolnej: konkurs czytelniczy połączony z wykładem dotyczącym prezentacji publicznej, konkurs plastyczny połączony z performatywnym czytaniem baśni, noc w bibliotece (pełne animacji nocne czytanie  literatury dziecięcej) i publiczne czytanie dla dzieci i młodzieży. W programie przewidziano także dwa otwarte spotkania autorskie: 11 maja o godz. 10.00 z Małgorzatą Strękowską-Zarembą – autorką książek dla dzieci i 17 maja o godz. 17.00 ze Sławomirem Koprem – historykiem, autorem książek dla dorosłych (m.in. Skandaliści PRL, Żony bogów), a także Bibliotekę Plenerową – majówkę z książką, w czasie której zaprosimy wszystkich olkuszan do czytania nowości wydawniczych na łonie natury (7 maja o godz. 11.00). Podsumowaniem projektu będzie 11 czerwca o godz. 11.00 – Wielkie Święto Biblioteki – impreza zorganizowana na olkuskim Rynku (lub w przypadku niepogody na sali kinowej MOK), w czasie której – oprócz prezentacji Biblioteki i jej przyjaciół – dzieci będą mogły wziąć udział w koncercie piosenki dziecięcej, animacjach i teatrze interaktywnym.

Wszystkie imprezy mają na celu promocję olkuskiej Biblioteki i podkreślenie jej roli w organizowaniu życia kulturalnego w regionie. Pragniemy pokazać Bibliotekę jako miejsce otwarte, przyjazne i stosujące innowacyjne rozwiązania, a zawód bibliotekarza jako prestiżowy i potrzebny. Naszym celem jest także podkreślenie roli wolontariuszy i zaangażowanych czytelników w tworzeniu Biblioteki jako miejsca szczególnego, przyjaznego i wartościowego.

Bardzo dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” za przyjęcie projektu do realizacji oraz za wkład własny, który był warunkiem koniecznym do wykonania zadania.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze