Ogromnym sukcesem rozpoczęli nowy rok szkolny uczniowie i nauczyciele z dwóch olkuskich szkół ponadgimnazjalnych. I Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół nr 3, realizujące wspólnie projekt Partnerstwo Olkusz-Wurzen, znalazły się na podium bardzo prestiżowego Polsko-Niemieckiego Konkursu Medialnego „Sąsiedzi – Partnerzy – Przyjaciele”, które organizuje stowarzyszenie Bildungswerk Sachsen, powołane w celu wspierania stosunków politycznych, kulturalnych i społecznych w Europie.
Konkurs polegał na przygotowaniu produktu medialnego, którego tematem będą stosunki polsko-niemieckie. Ostatecznie wyróżniono po trzy projekty polskie i niemieckie. Trzecie miejsce w kategorii projektów niemieckich jurorzy przyznali utworowi rapowemu zatytułowanemu „Wir sind dabei”/”Bierzemy udział”. – Utwór ten jest wynikiem projektu międzyszkolnego Berufliches Schulzentrum Wurzen (Centrum Wykształcenia Zawodowego w Wurzen/Turyngia) i dwóch olkuskich szkół: Zespołu Szkół nr 3 i I LO. Nagranie tego utworu poprzedzone było dwoma spotkaniami młodzieży w Olkuszu i Wurzen, podczas których szeroko dyskutowano temat narodowego socjalizmu – tłumaczy germanistka z I LO Agnieszka Piasny, która razem z Marią Szarkowicz-Piasny z ZS nr 3 koordynuje projekt w Olkuszu.
Jurorzy w uzasadnieniu swojej decyzji zauważyli, że utworzenie rymów z tak trudnego tematu na pierwszy rzut oka wydaje się dość nietypowe, tym bardziej właśnie taka forma opracowania zagadnienia zasługuje na szczególną uwagę. – Rap jest poniekąd językiem młodzieży do wyrażenia wszystkiego, co jest dla niej ważne. Ten rodzaj ekspresji wokalnej to dla młodzieży z Wurzen i Olkusza jedna z możliwości poruszenia tematu konsternacji wywołanej okrucieństwami czasu narodowego socjalizmu – napisało jury.
Sukces młodzieży z partnerskich miast jest z całą pewnością miłym akcentem w pięcioletniej historii współpracy tych trzech szkół. – Współpraca ze szkołą partnerską z Wurzen trwa od 2006 roku, a obecnie została rozszerzona o szkołę z Izraela. W marcu 2012 grupa młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 i I LO spędzi 8 dni w Izraelu, a w maju odbędą się spotkania w Niemczech i Polsce – tłumaczą koordynatorki.
.
A czy dałoby się rymem i rapem przedstawić okrucieństwo w czasach zbrodni kościelnej inkwizycji?! 😆