DSCF7274

W piątkowe popołudnie, 6 lipca, w olkuskim BWA odbył się wernisaż wystawy plakatu autorstwa Władysława Pluty. Kolekcja obrazuje czternaście lat istnienia Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej i dokumentuje projekty graficzne autorstwa profesora Pluty.

W tym roku mija 14 lat od powołania do życia Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Od początku działalności tej Fundacji towarzyszą jej projekty graficzne autorstwa Władysława Pluty. W ramach stałych pokazów małopolskiej kolekcji sztuki współczesnej, w olkuskim BWA zorganizowano wystawę poświęconą projektowaniu tego wybitnego plakacisty. Ekspozycja przedstawia wybrane projekty graficzne, które Władysław Pluta wykonał dla wspomnianej Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Obejmuje ona nie tylko plakaty, ale również towarzyszące im druki w formie książek i folderów.

DSCF7278

Władysław Pluta urodził się w 1949 roku w Jeleniu.W roku 1968 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. W latach 1968–1974 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Form Przemysłowych, dyplom uzyskał w pracowni prof. Ryszarda Otręby. W 1974 roku rozpoczął pracę pedagogiczną w Katedrze Komunikacji Wizualnej macierzystej uczelni, gdzie obecnie jest profesorem.W latach 1988–1990 pełnił funkcję prodziekana, a potem przez następne trzy lata dziekana Wydziału Form Przemysłowych. W latach 1993–1996 był prorektorem, a od 1997 do 2002 roku przewodził Katedrze Komunikacji Wizualnej. Prowadził także zajęcia dla studentów szeregu uczelni zagranicznych.
Władysław Pluta uprawia projektowanie graficzne i grafikę artystyczną. Zaprojektował logo i całościową oprawę graficzną wszystkich dotychczasowych wystaw kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. Uczestniczy w wystawach w kraju i za granicą. Obok wielu nagród w dziedzinie projektowania plakatu i książki otrzymał również liczne wyróżnienia za działalność artystyczną i pedagogiczną.
Ważniejsze nagrody w dziedzinie plakatu: Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach – Brązowy Medal 1977, Grand Prix 1985, Brązowy Medal 1987, Złoty Medal 1997, Nagroda fundowana 2001, Złoty Medal 2003, Nagroda fundowana 2009; Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie – dwie Nagrody fundowane 1986; Międzynarodowa Wystawa Projektowania Graficznego Zgraf w Zagrzebiu – Nagroda równorzędna 1987; Międzynarodowe Biennale Wzornictwa Przemysłowego Bio w Lublanie – dwa wyróżnienia 1988; Międzynarodowe Triennale Plakatu w Trnawie – Master’s Eye Award 1994, Nagroda fundowana 2003; Międzynarodowe Triennale Plakatu Scenicznego w Sofii – I Nagroda 1998.

Początkowo Władysław Pluta był kontynuatorem Polskiej Szkoły Plakatu, ale od lat dziewięćdziesiątych wprowadził w swoim projektowaniu kompozycje wyłącznie typograficzne. To, co wyróżnia jego plakaty, to niepodrabialny humor, radosny nastrój, kontrastowe zestawienia kolorów: bieli, czerwieni, czerni, żółci, skłonność do pozornie symetrycznych ustawień.

„Im więcej mam ograniczeń tym bardziej lubię ten fach. Całe życie chciałem stosować tylko tyle, ile trzeba, tzn. żeby środki, których używam, były adekwatne – chcę żeby nie było ich ani za dużo, ani za mało” – mówi o swojej pracy.

DSCF7321

Podczas wernisażu w olkuskim BWA Władysław Pluta opowiadał m.in. o tym, jak zaprojektował logo Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej. A chciał je wykonać bardzo prosto. Literę „F” i kropkę – jako skrót od słowa „fundacja”– odwrócił o 90 stopni. Dało to w efekcie jakby niepełną literę „M”, która wyglądem nawiązuje do fragmentu znaku topograficznego, jakiego używa się na mapach do oznaczenia muzeum.

Artysta opowiedział pokrótce o powstaniu każdego w prezentowanych w Galerii plakatów, m.in. o tym, jak projektował logotypy wystaw numerowanych, wykorzystując podobieństwo litery do cyfry w słowie „wystawa”. Oprócz plakatów autorstwa Władysława Pluty przybyli na wernisaż do BWA mogli również obejrzeć zestawy autorskich druków: folderów i albumów, które towarzyszą każdej z cyklu organizowanych wystaw. Jak przyznał sam artysta, prezentowana ekspozycja to tylko wycinek tego, czym się zajmuje, ale wycinek ważny, bo pokazujący, jak jej autor rozumie projektowanie plakatów i projektowanie graficzne. Przede wszystkim zaś jest to wystawa dokumentująca czternaście lata pracy Fundacji.

Wśród przybyłych do BWA gości znaleźli się m.in. Jan Trzupek – prezes Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, Marcin Cockiewicz – radny Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz dyrektor Placówek Oświatowych w Olkuszu Arkadiusz Królewicz.

DSCF7297

DSCF7312

DSCF7323

DSCF7340

DSCF7336

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze