Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu zaprasza do obejrzenia nowej wystawy malarstwa.   Jej wernisaż odbył się w ostatni piątek (9 maja 2014), a autorem eksponowanych prac jest Tomasz Lubaszka.
Artysta urodził się w 1961 roku w Lublińcu. Jest Absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom uzyskał w 1985 roku, w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego. Na swoim koncie ma wiele nagród, wyróżnień, wystaw zbiorowych i indywidualnych.

Ekspozycja w BWA składa się z 26 prac. Charakteryzują je interesujące faktury powstałe przez wykorzystanie przeróżnych materiałów: piasku, sztruksu, a nawet kawałków metalu. W odbiorze prace Lubaszki budzą wysoce estetyczne doznania. Odbiorca czuje wyciszenie i harmonię. Kolorystyka tego malarstwa jest łagodna, nieagresywna. W obrazach panuje cisza. Przemawiają one jednak do odbiorcy i zmuszają do refleksji. Owiane są tajemnicą. Coś każe widzowi „wejść” w namalowane przestrzenie i badać ich każdy element. Będąc wewnątrz pejzażu „Stogi II” ma się wrażenie jednoczesnej  pustki i nieskończoności. Podążając w głąb ciągle napotyka się te same zmultiplikowane trójkątne kształty. Krajobrazy w tych obrazach sprowadzone zostały do prostych powtarzających się form.

Najczęstszym motywem występującym w prezentowanych pracach Lubaszki są menhiry. To elementy nawiązujące do religii i „Cudów Świata”. Przetworzone według wyobraźni artysty  stają się jeszcze bardziej interesujące niż te rzeczywiste. Wewnątrz prostokątnych lub trójkątnych kształtów znajduje się wiele figur „opowiadających” różne historie. Rzadziej widać w nich zarysy ludzkich postaci. Gdy już się pojawiają to w taki sposób, że przywodzą na myśl starożytne malarstwo jaskiniowe.

Innymi motywami omawianych prac są niezwykłe góry (kojarzące się z piramidami), procesje, a także kontenery. Te ostatnie: użytkowe i widywane na co dzień, zwykle kojarzące się źle, tu nabierają zupełnie innego charakteru. Nie są już odpychające lecz budzą zainteresowanie. Uwaga skupiona zostaje na podziale obrazu, fakturach i uproszczonych formach.      

Tematy obrazów Tomasza Lubaszki są pretekstem do pokazania sposobu w jaki postrzega świat. W jego twórczości nie brak światła i duchowej atmosfery. Artysta dotyka obszarów różnych kultur i religii.

Wystawę można oglądać do ok. 26 maja 2014 r. Zapraszamy także na Noc Muzeów, która ma mieć miejsce w sobotę,  17 maja w godzinach 18.00 – 24.00. Wówczas oprócz omówionej wyżej ekspozycji można będzie podziwiać jeszcze jedną – cykl  fotografii Franciszka Rozmusa „Jura w obiektywie”.

Tekst: Magdalena Bożek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze