tw

Z codziennej pracy na rzecz innych osób czerpią radość i cichą satysfakcję. Ile znaczy ich działanie najlepiej wiedzą ci, którzy doświadczają ich dobroci, korzystają z poświęconego czasu i uwagi. 7 grudnia wolontariusze z powiatu olkuskiego obchodzili uroczyście swoje święto. Po raz pierwszy  dziesiąte już Targi Wolontariatu, organizowane przez olkuskie Stowarzyszenie „Res Sacra Miser”  wspierane przez lokalne instytucje i organizacje, odbyły się w Wolbromiu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował Przegląd Olkuski.

Oprawę artystyczną spotkania, realizowanego w ramach realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego projektu „Potrzebujesz mnie – więc jestem”, tradycyjnie zapewnili uczniowie wybranej szkoły ponadgimnazjalnej z terenu powiatu olkuskiego – tym razem byli to po raz pierwszy uczniowie Zespołu Szkół przy ul. Skalskiej w Wolbromiu, pod kierownictwem dyrektora Piotra Grojca oraz opiekunki Klubu Wolontariusza p. Joanny Kulczyk. Motywem przewodnim zaprezentowanego przez nich programu artystycznego, była maksyma św. Brata Alberta Chmielowskiego „Bez miłości grosz jest szorstki, strawa podana niesmaczna, opieka najlepsza niemiła”. Wolontariuszom za ich trud i poświęcenie w niesieniu pomocy potrzebującym dziękowano w gościnnym wolbromskim Domu Kultury.

Tradycyjnie bardzo ważnym punktem Targów Wolontariatu było ogłoszenie wyników konkursu „Wolontariusz Roku 2017”. W kategorii „Najlepszy wolontariusz w mojej organizacji” zwyciężyła – Emilia Minor, uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu, która już jako gimnazjalistka zgłosiła się do pracy w na rzecz „Kawiarenki Pod Parasolem. Jest to grupa rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, wspierająca się w działaniach aktywizacyjno-integracyjnych. Emilia uczestniczy systematycznie w cotygodniowych spotkaniach dzieci niepełnosprawnych i pomaga realizować zajęcia. Uczestniczy także w organizacji wydarzeń specjalnych jak turnieje charytatywne.

Tytuł „Najlepszego wolontariusza – ucznia” otrzymała Sandra Kowal, uczennica Zespołu Szkół w Wolbromiu. Od początku nauki w szkole ponadgimnazjalnej angażuje się w liczne działania Szkolnego Koła Wolontariatu, którego jest przewodniczącą.

Natomiast laureatką w kategorii „Najlepszy wolontariusz – pedagog, propagator idei wolontariatu” została Sylwia Zawada – opiekunka Klubu Wolontariusza w Zespole Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu, gdzie uczy. Jej wrażliwość i chęć niesienia pomocy potrzebującym jest inspiracją dla wielu uczniów, których porwała w wir różnorodnych działań charytatywnych.

Nagrody wszystkim osobom nominowanym w konkursie wspólnie wręczali: burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom Adam Zielnik oraz reprezentująca firmę  SumiRiko Poland Sp. z o.o. Anna Patela. Obecność tych osób na scenie nie była przypadkowa – burmistrz sprawował bowiem patronat honorowy nad „X Targami Wolontariatu” i przekazał nagrody dla osób wyróżnionych, natomiast firma SumiRiko Poland już drugi rok z rzędu jest partnerem w organizacji gali. Włącza się także czynnie w propagowanie działalności społecznej wśród uczniów klas gimnazjalnych ( w ramach projektu 3 listopada br.  odbyły się warsztaty „Młodzi „Młodzi aktywni – wolontariat, działalność społeczna”).  Pracownicy japońskiej firmy mogą być również żywym przykładem działań wolontaryjnych –  z ich osobistej pomocy i wsparcia korzystają m. in. podopieczni wolbromskiej Ochronki Betlejem, prowadzonej przez siostry Karmelitanki.

Na Targach nie zabrakło przedstawicieli wolbromskich i olkuskich organizacji pozarządowych. W sali lustrzanej DK uczestnicy wydarzenia mieli możliwość mogli zapoznać się z działalnością:

– Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Wolbromiu

– Kawiarenki „Pod Parasolem” – nieformalnej grupy rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym działającej przy Stowarzyszeniu Dobroczynnym „Res Sacra Miser” w Olkuszu

– Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej działającej w strukturach OSP Łobzów.

– Koła Gospodyń Wiejskich w Zedermanie.

Dla wszystkich wolontariuszy uczestniczących w Targach przewidziano drobny upominek oraz poczęstunek w postaci tortu przygotowanego przez Cukiernię STATS.

Dziękując wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację wydarzenia, a przede wszystkim doceniając pracę każdego wolontariusza  przedstawiciele Stowarzyszenia Res Sacra Miser zachęcali do pomagania innym. Kto spróbował, ten wie, że pomagać warto – takie działanie to nie tylko niezastąpione wsparcie dla potrzebujących, ale również wiele, niekoniecznie wymiernych, acz jakże potrzebnych korzyści dla siebie samego.

{joomplu:73321}{joomplu:73301}{joomplu:73266}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze