Poezja? Dlaczego nie… W jesienny wieczór? Raczej tak… Poeci naszego regionu? Właśnie tak! A do tego wszystkiego młodzież gimnazjalna…
I było świetnie! Aż trudno uwierzyć, że wieczór poezji wywołać może tyle emocji. Spotkaliśmy się, jak co roku, w listopadowy wieczór (23.11.) w Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi Nr 1 w Olkuszu przy blasku świec, w pięknej oprawie scenicznej. My, czyli: uczniowie i ich rodziny, absolwenci oraz dyrekcja, nauczyciele uczący i emeryci. Gośćmi honorowymi byli znani wszystkim olkuszanom poeci – panowie Jacek Majcherkiewicz
i Mariusz Majta. Wieczór poświęcony był, jak sam tytuł wskazywał, naszej regionalnej poezji.

Obok dorosłych, uznanych już artystów słowa, pokazaliśmy też początkujących twórców, których wiersze przeczytać można w Tomikach Poezji Młodzieży Szkolnej wydawanych przez nasze gimnazjum i Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”. Podczas piątkowego spotkania pięć ostatnich tomików miało swojego „dorosłego patrona”, który czuwał nad młodymi twórcami. Spośród wielu poetów „naszej małej ojczyzny” wybraliśmy pięcioro: Annę Piątek, Irenę Włodarczyk, Jacka Majcherkiewicza, Mariusza Majtę i Janusza Czerniaka. Wiersze wyszukali i zaprezentowali gościom uczniowie klasy 3a, którzy przygotowali również oprawę muzyczną. Usłyszeliśmy „Kasztany” i „Piosenkę na niepogodę” w wykonaniu Alicji Chmiel. „Pamiętasz, była jesień” zaśpiewała Aleksandra Pałka. Zachwycił także duet z klasy 3b (Marcelina Filo i Dawid Piotrowski) w piosence „Jej portret”. Salwy śmiechu wywoływały scenki z kabaretu „Potem”: „Antygona”, „Mały Książę” i „Otello”, w których zagrali: Mateusz Zoń, Aleksandra Pałka, Dawid Jachymiak, Marcin Graczyk i Albert Gamrat – wszyscy z kl. 3a.

 

Druga część wieczoru to wspólne, głośne czytanie wierszy. Jest to swego rodzaju zabawa integracyjna, gdyż biorą w niej udział wszyscy goście. Występ naszej młodzieży przygotowały panie: Małgorzata Curyło-Maciąg, Małgorzata Kluczewska i Martyna Smaruj. Współpracowała z nami także Joanna Barzycka. Oprawę sceniczną wykonały Ewa Jarno-Sadowska, Urszula Kaliś i Agnieszka Łapaj. Spotkanie przygotowała cała klasa pod opieką wychowawczyni Urszuli Baran. Każdy uczeń tej klasy miał do wykonania jakieś zadanie. Wszyscy wspaniale się z nich wywiązali.
Nasze coroczne „Jesienne czytanie poezji…” pokazuje, że każdy może czytać wiersze  i znakomicie się przy tym bawić. O tym, że impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem świadczy obecność licznych absolwentów gimnazjum. Oni sami wcześniej byli organizatorami takich wieczorów, a w miniony piątek występowali w roli gości. Cieszy nas również fakt, że pojawiają się kolejni, nawet kilkuletni, sympatycy poezji.

Wisława Szymborska napisała: „Niektórzy lubią poezję […] będzie tych osób chyba dwie
na tysiąc…” Czujemy się  więc wybrańcami spośród tysięcy. Zapraszamy do naszego grona.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o