koncert wszyscy1

Za nami XII Koncert Charytatywny Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”. Po raz kolejny głównym punktem wydarzenia oprócz zbiórki publicznej na rehabilitację dzieci i młodzieży były spektakle teatralne z udziałem osób niepełnosprawnych i członków Centrum Seniora. Nie zabrakło również występów muzyczno-wokalnych i loterii, gdzie na szczęśliwców czekały atrakcyjne nagrody.

Charytatywne imprezy organizowane przez stowarzyszenie od lat cieszą się dużym zainteresowaniem tych, którzy chętnie pomagają potrzebującym. Coroczne koncerty są również podsumowaniem wielotygodniowej pracy młodych artystów i niepełnosprawnych aktorów realizujących kulturalne projekty.

Sobotnie popołudnie w Miejskim Domu Kultury otworzył raper Krystian Arnold. Po nim na scenie pojawiła się prezes Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich” Barbara Orkisz, która nie tylko dziękowała za obecność, ale także zaprosiła publiczność na pierwszy z przygotowanych spektakli. Premiera sztuki „Co będzie świadectwem…” na podstawie twórczości Stanisława Barańczaka była możliwa dzięki projektowi Teatr z Udziałem Osób Niepełnosprawnych 2017.

Na scenie prezentując obyczaje rodem z PRL-u wystąpili: Kinga Cieluch, Kacper Fedorowicz, Julia Grzebinoga, Agnieszka Kostulska, Patrycja Krymula, Karol Kura, Anna Nawara, Krzysztof Pęgiel, Maria Sioła, Kornelia Szlachta, Natalia Tomczyk oraz Iga Tomsia.

Premierę miał także spektakl zatytułowany „Skąpiec” na podstawie komedii Moliera. Powstał on w ramach innego projektu – Centrum Seniora w integracji z młodzieżą 2017. Tym razem widowni zaprezentowali się aktywni seniorzy. Rolę tytułowego Skąpca odegrał Grzegorz Ludwiczak, a towarzyszyli mu: Maria Bień, Franciszek Dudek, Anna Kostulska, Marian Kostulski, Ewa Pogan, Barbara Sikora oraz Irena Włodarczyk.

koncert wszyscy3

Reżyserem obu spektakli jest aktor Teatru Zagłębia Przemysław Kania, a więc postać żywo zaangażowana w krzewienie kultury w Srebrnym Mieście, choćby poprzez funkcję prezesa Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu, przy którym gromadzą się lokalni artyści.

Scenicznych bohaterów w trakcie koncertu było więcej. O część muzyczną wydarzenia zadbała grupa instrumentalno-wokalna pod kierunkiem Franciszka Dudka. To głównie dzięki tym młodym ludziom powstała płyta pt.: „Olkuska Poezja Śpiewana”, na której znalazły się muzyczne aranżacje utworów olkuskich poetów. Przemysław Arnold, Klaudia Figurska, Patrycja Krymula, Zbigniew Specjał, Mateusz Syguła, Anna Tomsia, Jakub Świerczek, Jagoda Wojdyła oraz najmłodsza w całej grupie Zuzanna Śladowska po raz kolejny udowodnili, że systematyczna praca pod okiem swojego instruktora przynosi efekty.

koncert wszyscy2

Organizatorzy koncertu nie zapomnieli też o swoich wolontariuszach. I wbrew panującym trendom wcale nie są nimi wyłącznie uczniowie. W stowarzyszeniu i prowadzonym przez niego Klubie Przyjaźń na osiedlu Pakuska, dzięki wysiłkom emerytowanych i wciąż aktywnych zawodowo nauczycieli, bezpłatną pomoc w nauce otrzymują wszyscy ci, którym w szkole nie wiedzie się najlepiej. Symboliczne dyplomy i róże – to i tak w opinii wyróżnionych zbyt duży gest, bo przecież wolontariat nastawiony jest na inne cele niż zarobek. Podobnie ma się sprawa z ideą koncertów charytatywnych. Zbierane podczas nich pieniądze to nie wszystko. Równie ważne jest przedstawienie problemu i pozostawienie w świadomości uczestników wydarzenia, że są wśród nas zarówno osoby potrzebujące wsparcia, jak i ci, którzy tego wsparcia udzielają.

Na zakończenie sobotniego popołudnia w holu MDK odbyła się loteria, podczas której wszyscy uczestnicy koncertu mieli możliwość wylosowania obrazów, grafik, zdjęć oraz innych cennych fantów przekazanych na rzecz koncertu przez darczyńców z grupy „Fotoobiektywni” i studentek ASP w Krakowie. Wspólnymi siłami na rehabilitację dzieci i młodzieży udało się zebrać ponad 3 400 zł.

Organizator XII Koncertu Charytatywnego:  Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich”.
Współpraca:  Dyrekcja i grono pedagogiczne ZSPI Nr 1 w Olkuszu, Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olkuszu, dyrekcja i pracownicy MOK Olkusz.

Reżyseria, muzyka, scenografia i projekty kostiumów:  Przemysław Kania,
Współpraca i koordynacja:  Mirosława Drapacz i Olga Śladowska,
Realizacja dźwięku:  Kacper Żurek.

{joomplu:74575}{joomplu:74595}{joomplu:74557}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze