DSCF1258

Po wystawie poplenerowej „Srebrne Miasto” Olkusz, której wernisaż odbył się na początku stycznia w mikołowskim Miejskim Domu Kultury, przyszedł czas na zaprezentowanie olkuszanom pokłosia zeszłorocznego pleneru mikołowskiego. W miniony czwartek, 26 stycznia, w olkuskim BWA uroczyście otwarto wystawę prac powstałych podczas XXVI pleneru „Impresje Mikołowskie”.

 

„Impresje Mikołowskie” jako plener malarsko-graficzny powstały w 1991 roku. Przedsięwzięcie to zainicjował Gerard Piszczek, wówczas kierownik Referatu Kultury Urzędu Miejskiego w Mikołowie, przy współpracy z artystą malarzem Stanisławem Mazusiem, który był komisarzem pierwszych kilku imprez. Następnie komisarzami pleneru byli artyści: Renata Bonczar z Katowic, Franciszek Maśluszczak z Warszawy i prof. Stanisław Tabisz – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestnikami „Impresji” byli m.in. uznani artyści, profesorowie akademii sztuk pięknych, wśród których można wymienić nieżyjących już Jerzego Dudę-Gracza, Zbysława Marka Maciejewskiego, Franciszka Starowieyskiego, Marię Anto i Helenę Tchórzewską. Ale nie tylko – oprócz artystów powszechnie znanych i cenionych uczestniczyli w nich także twórcy, którym ta właśnie impreza otworzyła drzwi do świata sztuki.

W mikołowskich plenerach, podobnie jak w przypadku pleneru „Srebrne Miasto” Olkusz, biorą udział artyści nie tylko z Polski, ale również zza granicy, m.in. z Holandii, Czech, Niemiec, Słowacji, Serbii czy Grecji. Pokłosiem dotychczasowych imprez jest ogromna, licząca kilkaset obrazów kolekcja dzieł będąca własnością Urzędu Miejskiego w Mikołowie. Są to głównie prace malarskie, ale również grafika, rysunek i rzeźba.

Na czwartkowy wernisaż przyjechało do Olkusza grono szacownych osób, m.in. były prezydent Mikołowa Marek Balcer i były dyrektor Galerii MDK w Mikołowie Gerard Piszczek. O ich zasługach dla mikołowskich plenerów mówił obecny na wystawie Stanisław Mazuś, komisarz artystyczny tegorocznych „Impresji”, uznany malarz, dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureat wielu znaczących nagród i wyróżnień. Jak mówił, po 25-leciu „Impresji Mikołowskich” i zmianach personalnych w Urzędzie Miasta, powstało pytanie, czy mikołowski plener będzie kontynuowany. Na ubiegłorocznej jubileuszowej imprezie nowy burmistrz Stanisław Piechula zapewnił, że tak i słowa dotrzymał. W tym roku w „Impresjach” wzięło udział 14 artystów z różnych stron Polski, którzy przez 10 dni brali udział w plenerze. Byli to: Anita Baenisch-Juda, Maria Bereźnicka-Przyłęcka, Stanisław Jan Czarnecki, Agnieszka Czyżewska, Jan Norbert Dubrowin, Bogusław Jagiełło, Janusz Karbowniczek, Elżbieta Kuraj, Juliusz Marweg, Stanisław Mazuś, Krzysztof Rzeźniczek, Agnieszka Sitko, Jacek Wojciechowski i Jan Żyrek. Spośród nich do Olkusza, poza Stanisławem Mazusiem, przyjechali Agnieszka Sitko (komisarz organizacyjny pleneru) i Krzysztof Rzeźniczek. Ich prace można było oglądać w BWA już nie po raz pierwszy.

Cieszy dobra, stale rozwijająca się współpraca między Olkuszem a Mikołowem. To, że na początku każdego roku w BWA goszczą prace powstałe podczas pleneru mikołowskiego, a w Mikołowie prezentowane są te z pleneru olkuskiego, jest już właściwie tradycją. Dyrektor BWA Stanisław Stach podkreślał, jak cenna dla obu miast jest to inicjatywa.

Trzeba podkreślić, że wystawa poplenerowa XXVI „Impresji Mikołowskich” jest bardzo różnorodna. Na zaprezentowanych obrazach (tegoroczny plener był wyłącznie malarski) widzimy zmysłowe postacie kobiet, refleksje nad pięknem natury, tajemnicze przestrzenie z duchami przeszłości i teraźniejszości, a nawet wizje katastroficzne, powstałe pod wpływem aktualnych wydarzeń, jakie mają miejsce we współczesnym świecie. Wystawie towarzyszy katalog, w którym znalazły się prace powstałe podczas tegorocznych „Impresji”. Wstępem opatrzył go Stanisław Mazuś. Niezaprzeczalnie kolekcja mikołowskich dzieł powiększyła się o znaczną liczbę dobrych obrazów, które w najbliższym czasie można zobaczyć w sali wystawienniczej olkuskiego BWA.

DSCF1235

DSCF1215

DSCF1252

DSCF1257

DSCF1218

DSCF1222

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kumpel
Kumpel
6 lat temu

[quote name=”Wolbromiak”]Frekwencja taka, że aż bije po oczach.[/quote]
W tym dwóch pracowników załapało się na zdjęciu.
Kumple kumplom.

Wolbromiak
Wolbromiak
6 lat temu

Frekwencja taka, że aż bije po oczach.