Dla blisko 300 słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ubiegły czwartek rozpoczęła się letnia przerwa w zajęciach. Po raz ostatni oficjalnie spotkali się na uroczystym zwieńczeniu siódmego roku akademickiego w siedzibie uczelni, czyli w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Jak zawsze chwile podniosłe przeplatały się z zabawnymi i wzruszającymi. Nie zabrakło też zapewnień, że dla zawartych w UTW przyjaźni przerwy wakacyjnej nie będzie.
Uroczystość tradycyjnie otworzyła dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan. Dziękując wszystkim obecnym za zaangażowanie w działalność uniwersytetu przypomniała, że od 3 tygodni i na kolejne powakacyjne zajęcia uzyskane zostało dofinansowanie z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. To efekt współpracy Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, które już po raz drugi realizują taki projekt. Kwota uzyskanej tym razem dotacji wynosi 64.757 zł. Jest to tym większy sukces, że o dofinansowanie rywalizowało 847 wnioskodawców, a nasz uplasował się na 51 miejscu.
Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ubiegłym roku kontynuowane były wykłady prowadzone przez wybitnych polskich uczonych. Odbywały się zajęcia z języków obcych i obsługi komputera, ćwiczenia w pływalni, warsztaty malarskie i kursy taneczne, a były też przedsięwzięcia integracyjne, jak np. wycieczki. Pozyskane środki pozwoliły ponadto na rozszerzenie oferty UTW m. in. o salę fitness. Wśród nowych inicjatyw koniecznie wymienić trzeba wolontariat seniorów. Ponadto projektem objęte zostały kolejne zajęcia fakultatywne: tai chi, kinezjologia, gimnastyka rehabilitacyjna i pilates. A to jeszcze nie koniec, gdyż projekt obejmuje plener malarski i fotograficzny, a także uczelniany turniej tańca towarzyskiego.
Zakończeniu roku akademickiego nie może odbyć się bez interesującego wykładu. Zaproszonego na tę okazję naukowca przedstawił prof. Michał Ostrowski, kierownik Zakładu Astrofizyki Wysokich Energii Obserwatorium Astronomicznego UJ, członek Rady Programowej UTW, a także opiekun działającego w MOK i obchodzącego właśnie jubileusz 20-lecia Koła Astronomicznego. Wykład wieńczący 7 rok akademicki wygłosił dr hab. Grzegorz Michałek, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych Obserwatorium Astronomicznego UJ. Przed południem dzielił się swą wiedzą o Słońcu z uczestnikami sesji popularno-naukowej, zorganizowanej w ramach obchodów 20-lecia olkuskiego Koła Astronomicznego. Dla słuchaczy UTW przygotował pasjonujący wykład o możliwości istnienia życia we Wszechświecie poza Ziemią.
Po wykładzie dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan podziękowała za owocną współpracę przedstawicielom samorządu uczelni: Małgorzacie Winiarczyk, Romie Kałuży, Annie Pieczyrak, Jadwidze Karoń, Romanowi Kocjanowi oraz fotografowi dokumentującemu wszystkie ważne wydarzenia Tadeuszowi Barczykowi. Słuchacze wyrazili swą wdzięczność dla organizatorów uniwersytetu składając kwiaty na ręce dyrektor Grażyny Praszelik-Kocjan oraz kierownik Zdzisławy Gardeły.
Na zakończenie uroczystości w sali widowiskowej z mozaiką rozrywkowych utworów wystąpił niedawno powstały żeński zespół uczelniany „Los Seniritos”, pod kierunkiem instruktora Sekcji Wokalnej MOK Wiesława Barana.
Rozbawieni słuchacze udali się następnie do sali wystawowej, gdzie odbył się wernisaż wystawy prac członkiń grupy malarskiej. Ich opiekunka, olkuska artystka Zofia Rola-Wywioł, podkreśliła ogromne postępy, jakie w ostatnim czasie poczyniły tworzące pod jej kierunkiem panie: Ewa Kulawik, Danuta Molenda, Maria Lewowska, Krystyna Grabowska, Urszula Stodulska, Zofia Własnowolska, Grażyna Karcz, Wiesława Niemiec, Maria Bik, Małgorzata Pieczyrak, Maria Bień oraz Longina Kocjan. Malarki oraz ich koleżanki i koledzy z uczelni długo jeszcze przy lampkach wina i słodkim poczęstunku rozmawiali o sztuce, wspomnieniach z minionego roku akademickiego oraz planach na następny rok.
MOK Olkusz