festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 01

Podczas tegorocznego, zorganizowanego jak zawsze przez olkuski MOK festynu na zakończenie wakacji, dzieci uczestniczyły w niezwykłych eksperymentach naukowych i bajkowo-edukacyjnym spektaklu, zaś dla młodzieży i dorosłych Grupa Teatralna Glutaminian Sodu przygotowała niezwykły happening w podziemiach Domu Kultury.
Do udziału w atrakcjach festynu zaprosiła małych i dużych gości dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan oraz podziękowała Zarządowi Osiedla Centrum za wsparcie imprezy słodyczami dla dzieci. Po oficjalnym powitaniu na scenie pojawiła się Gabrysia Ocieczek. Wraz z Zosią Węglarz, koleżanką z Sekcji wokalnej MOK, piosenkami umilały niedzielne popołudnie wszystkim gościom.

Na poprzednich olkuskich festynach i zabawach dużym zainteresowaniem cieszyły się występy iluzjonistów. Okazuje się, że nie mniej zaskakujących „magicznych” wrażeń potrafią dostarczyć fizyczne i chemiczne eksperymenty. Młodzi przewodnicy po zagadkach nauki z Parku Edukacyjnego Interakcje najpierw zaproponowali małym Olkuszanom serię zajęć z fizyki, a to zabawy klockami magnetycznymi układającymi się w działający mechanizm, lewitującą piłką, zabawkami zasilanymi energią świetlną, warsztaty plastyczne w tworzeniu poklatkowego filmu i inne związane ze złudzeniami optycznymi. Po nich kolejną dawkę niecodziennej rozrywki dostarczyły uczestnikom festynu eksperymenty chemiczne, w trakcie których z naczyń laboratoryjnych wydobywały się dymy i tryskały ognie, na oczach widzów powstał i sam rozmnożył się sztuczny śnieg, a na koniec z niewielkich ilości różnych substancji wytworzona została nieprawdopodobnie długo rozrastająca się piana.

Zwieńczeniem części festynu przeznaczonej dla dzieci był spektakl pt. „Eko – Bartek” w wykonaniu Teatru „Urwis”. Przygody przedstawionych w sztuce leśnych zwierząt były pretekstem do przekazania maluchom w przystępny i wymowny sposób podstawowych zasad dbania o środowisko naturalne, m. in. niezaśmiecania otoczenia, segregowania odpadów, czy oszczędzania wody. Nauka łączyła się z zabawą, były wspólne śpiewy i tańce, a mali widzowie chętni do jeszcze aktywniejszego udziału w spektaklu zaproszeni zostali na scenę, by pomóc misiowi i świerszczowi zlikwidować dzikie wysypisko.

Tymczasem młodzież i dorośli poznawali niedostępne na co dzień podziemia Domu Kultury. Labirynt korytarzy i piwnicznych pomieszczeń, wykorzystali na scenerię niezwykłego happeningu członkowie Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu. Atmosferę widowiska pt. „Wielkie odkrycie” towarzyszący jego uczestnikom mrok, rozświetlany gdzieniegdzie na tyle tylko, by pokazać to, co publiczność miała zobaczyć i by bezpiecznie mogła przejść przez podziemia. Wszyscy goście otrzymywali przed wejściem budowlane kaski. W rolę przewodników i zarazem naukowców, którzy dokonali tytułowego wielkiego odkrycia, wcielili się reżyserzy spektaklu: Agnieszka Grabowska i Maciej Nabiałek. To oni odnaleźli i zbadali siedlisko tajemniczych, pradawnych istot – ciem wielkości człowieka i nie licząc owadzich atrybutów przypominających postaci ludzkie. Zwiedzając kolejne pomieszczenia Ćmowiska można było poznać wygląd i zwyczaje Ćmy Muzycznej, Malarskiej, Astrofizycznej i Literackiej, a także Kokonów oraz najważniejszej postaci tajemniczego siedliska – Królowej. Naukowcy-reżyserzy z typowym dla odkrywców entuzjazmem opowiadali o niezwykłych cechach owych stworów, jak choćby o tym, że to właśnie trzepot skrzydeł ciem wprawia w ruch planety i całe galaktyki. Zdradzali też sekrety nieodpartego dążenia nocnych owadów do światła oraz zachęcali, by nie zabijać niegroźnych osobników zwabionych światłem do naszych domów i mieszkań.

Twórcy spektaklu zadbali nie tylko o podkreślającą jego klimat scenerię, dopełnioną własnoręcznie wykonanymi dekoracjami, ale też doskonale spełniającą swe zadanie minimalistyczne oświetlenie oraz oprawę dźwiękową, w którą zaangażowali się grający na żywo muzycy. Podobnie jak podczas poprzedniego happeningu pt. „Sen nocy letniej, czyli panoptikum magiczne”, tak i minionej niedzieli Olkuszanie zaskoczeni zostali artystyczną wyobraźnią, inwencją twórczą i talentami członków Grupy Teatralnej Glutaminian Sodu. Więcej informacji o Grupie Teatralnej Glutaminian Sodu znaleźć można na stronie internetowej www.facebook.com/GlutaminianSodu.

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 12

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 11

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 10

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 09

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 08

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 07

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 06

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 05

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 04

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 03

festyn pozegnanie wakacji 01 09 2013 fot 02

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Też były
Też były
10 lat temu

Szanowny S.S., wydarzenia medialne dotyczą nie tylko branży kulturalnej, trzeba też pamiętać, że o tym co obsługują dziennikarze decyduje naczelny lub wydawca, nie zawsze chętni do wydawania wierszówki na nie najpopularniejsze tematy. Mniej złośliwości S.S., poczujesz się lepiej, zapewniam życzliwie.

S.S.
S.S.
10 lat temu

No tak – w Olkuszu tyle się dzieje… Rzeczywiście trudno te wszystkie koncerty, wernisaże i premiery teatralne obskoczyć…

Były dziennikarz
Były dziennikarz
10 lat temu

Pewnie z tego samego powodu, z którego inne większe i mniejsze redakcje nie obsługują samodzielnie wszystkich wydarzeń i korzystają z notatek prasowych organizatorów, komunikatów agencyjnych itp., a dziennikarzy kierują do wybranych, najważniejszych ich zdaniem spraw. W mediach to powszechna praktyka.

S.S.
S.S.
10 lat temu

Zastanawiam się dlaczego redakcja Przeglądu Olkuskiego praktycznie nie pojawia się na żadnej z imprez organizowanych przez MOK, czy BWA – wiecznie tylko kopiowanie cudzych tekstów…