75 rocznica zagłady żydów

W tym roku przypada 75. rocznica zagłady olkuskich Żydów. Z tej okazji władze Olkusza wraz z partnerami organizują oficjalne obchody upamiętniające te wydarzenia. Odbędą się one w dniach od 11 do 13 czerwca 2017 r.

Dokładnie 75 lat temu w Olkuszu miały miejsce tragiczne wydarzenia, w rezultacie których w bestialski sposób zamordowano niemal połowę ówczesnych mieszkańców naszego miasta. Aby oddać właściwy hołd pomordowanym, rocznica eksterminacji olkuskich Żydów obchodzona będzie przez trzy dni.

– Przez prawie 700 lat olkuscy Żydzi współtworzyli obraz naszego miasta. Zagładę społeczności żydowskiej przyniosła wojna. Choć różnili się od nas religią, językiem i zwyczajami, byli tak jak my, obywatelami Polski i mieszkańcami Olkusza. Winniśmy im pamięć. Dlatego zapraszam do wzięcia udziału w uroczystościach, które są swoistą żywą lekcją historii – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W niedzielę 11 czerwca o godz. 18.00 na olkuskim rynku zostanie otwarta wystawa plenerowa „Olkuscy Żydzi”.  Następnie rozpocznie się koncert muzyki klezmerskiej, w którym wystąpi Magda Brudzińska KLEZMER TRIO.  W razie niepogody, koncert odbędzie się o godz. 18:30 w MOK Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32.

W poniedziałek 12 czerwca w tym samym budynku odbędą się warsztaty dla uczniów olkuskich szkół zatytułowane „Żyli wśród nas”. O godzinie 18.00 spod Punktu Informacji Turystycznej przy ul. Floriańskiej 8 rozpocznie się wycieczka „Śladami olkuskich Żydów”. O godzinie 19:00 na olkuskim rynku rozpocznie się Apel Pomordowanych, w trakcie którego uczniowie olkuskich szkół odczytają nazwiska wszystkich znanych żydowskich mieszkańców Olkusza zamordowanych w okresie drugiej wojny światowej.

Główna cześć uroczystości zaplanowana jest na wtorek 13 czerwca. W tym dniu o godzinie 10.00 na ścianie budynku Starostwa Powiatowego w Olkuszu nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej zagładę olkuskich Żydów. Następnie odbędzie się sesja naukowa, która rozpocznie się o godzinie 11.00 w MOK Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 i potrwa ona do godz. 14:00. O godzinie 18.00 spod tablicy pamiątkowej na budynku Starostwa wyruszy Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta ostatnią drogą olkuskich Żydów, czyli spod budynku Starostwa, w którym zgromadzono ludność żydowską przed wywiezieniem, na dworzec kolejowy.

Ponadto w ramach obchodów od 12 czerwca do 12 lipca 2017 roku w  olkuskim Muzeum Regionalnym PTTK można będzie zwiedzać wystawę czasową olkuskich judaików.

Organizatorem 75. rocznicy zagłady olkuskich Żydów jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami: Starosta Powiatu Olkuskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Społeczny Komitet Organizacyjny, w skład którego wchodzą: Ireneusz Cieślik, Olgerd Dziechciarz, Krzysztof Kocjan, prof. dr hab. Michał Ostrowski i dr hab. Dariusz Rozmus, PTTK Oddział Olkusz, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olkuszu, I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, IV Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu. Patronat naukowy nad uroczystościami objął Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a patronat honorowy Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i portal Olkuscy Żydzi – Ludzie, imiona i pamięć (olkuscyzydzi.pl).

mok 75 rocznica zaglady zydow olkuskich plakat

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze