egzamin oyama11

Mocne wejście w 2013 rok zaliczyli olkuscy karatecy z Jurajskiego Klubu Oyama Karate, którzy na co dzień trenują pod okiem sensei Kazimierza Skalniaka 3 dan. 7 stycznia prawie 50 młodych zawodników przystąpiło do egzaminu Oyama Karate na stopnie uczniowskie „kyu”. Sprawdzian umiejętności przeprowadził Shihan Andrzej Pierzchała 6 dan, dyrektor do spraw szkolenia Oyama Międzynarodowej Federacji Karate.

 

Egzaminator młodych karateków to wzór godny naśladowania. Andrzej Pierzchała jest Mistrzem Świata w Kumite – walce, a zaszczytny tytuł wywalczył w Nowym Jorku. Tym razem wcielił się w rolę nauczyciela, który oceniać miał postępy dzieci systematycznie trenujących pod szyldem Jurajskiego Klubu Oyama.

Do egzaminu przystąpili zawodnicy w wieku 7 – 16 lat. Każdy z karateków do swoich prób przystąpił niezwykle skupiony, bo i nagroda na udany występ była warta wysiłku. Szczególnie trudny i wyczerpujący egzamin zaliczyli Norbert Szwagierczyk i Hubert Kubik. Obaj za trud włożony w pokaz zostali nagrodzeni pozytywną oceną z egzaminu, która jest jednoznaczna z brązowym pasem 2-S. Tak wysokim stopniem w karate w naszym mieście może pochwalić się bardzo niewielu miłośników tej widowiskowej sztuki walki, wywodzącej się z Dalekiego Wschodu. Równie poważnie swój egzamin potraktowali początkujący zawodnicy. Wszyscy podczas sprawdzianu musieli zaprezentować różne techniki, kombinacje, a także wykazać się siłą rąk i zademonstrować swoją gibkość (szpagat oraz mostek). – Jestem niezmiernie szczęśliwy, bo stale przybywa nam dzieci, a wśród nich pojawiają się ogromne talenty. Podczas ostatniego egzaminu, na największe słowa uznania zasłużyła sobie chyba Karolina Pasek z Żurady. To niezwykła dziewczynka, mająca zaledwie 10 lat. Cieszą postępy wszystkich zawodników, a kolejne stopnie tylko potwierdzają rozwój naszej młodzieży – nie kryje radości sensei Kazimierz Skalniak. Cieszyła również obecność wspomnianego już Andrzeja Pierzchały, który nie tylko udzielał startującym cennych wskazówek, ale również już po zakończeniu egzaminu wyróżnił kilka osób. Stopień 10 kyu uzyskali: Julia Kocjan, Magdalena Karpińska, Aleksandra Madej, Klaudia Kulig, Anna Piechowicz, Łukasz Syguła, Wojciech Zbieg, Jakub Jurczyk, Karol Rogóż, Karol Kajda oraz Sebastian Domagała. Domonika Syguła uzyskała stopień 9 kyu, Patrycja Gut 9-S, Gabriel Wolnicki i Mateusz Staszel 7-S, a czwórka: Kinga Kowal, Alicja Milej, Grzegorz Furgaliński i Jakub Soborski zdali egzamin na 5-S. Stawkę uzupełnił Miłosz Milej, od poniedziałku posiadacz stopnia 4-J.

– Kilka lat systematycznej pracy nad sobą sprawiło, że z niemal każdego turnieju przywozimy worek medali. Każdego roku podnosimy też swój poziom, a nasi podopieczni zyskują wyższe stopnie. Nasi nowi posiadacze brązowych pasów, a więc Norbert Szwagierczyk i Hubert Kubik, w drodze po ten pas pokonali wiele barier fizycznych i psychicznych. Teraz chłopcy wiedzą, że ich możliwości są jeszcze większe, a ciężką i systematyczną pracą w przyszłości mogą osiągnąć sam szczyt. To bardzo istotne, aby nadal uczyć się i zachować przy tym równowagę. Karate uczy pokory, kontroli nad swoim organizmem i umysłem. To bezcenne umiejętności, podobnie jak bezcenne bywają wrażenia z turniejowych występów – chwali swoich podopiecznych sensei Skalniak 3 dan.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o