Od pół wieku realizuje swoje muzyczne pasje, wychowuje kolejne pokolenia wokalistów, współtworzy zespoły. Zdzisław Dusza z Klucz obchodzi właśnie jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Dzień Kobiet był okazją do zorganizowania rocznicowego koncertu „Zdzichu i przyjaciele”, w którym wystąpił również znany zespół „Prasłowianki”.
W sobotnie popołudnie sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach pękała w szwach. Po złożeniu życzeń z okazji Dnia Kobiet przez wójta gminy Norberta Bienia i przewodniczącego Rady Gminy Bogusława Pasia, na scenie pojawił się główny bohater wieczoru – Zdzisław Dusza. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się pół wieku temu, od gitarowych spotkań z Czesławem Sajdakiem i Andrzejem Kwintą z zespołów „Meteory” i „Kolorowi”. Później nadszedł czas na „Lokum” – pierwszy zespoł Zdzisława Duszy, utworzony przy Domu Kultury w Kluczach. Grali w nim: Andrzej Piłka, Jarosław Lemański, nieżyjący Stanisław Tomsia i Marek Patela, a okazjonalnie Tadeusz Jaworski. Sukcesy grupy towarzyszyły indywidualnym osiągnięciom Zdzisława Duszy, który jako solista zdobył „Brązową statuę muzy” na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenkarzy Amatorów w Krynicy. Pracując już w GOK-u, założył wokalny zespół dziecięcy „Ogniki”, a także formacje „Ziemia Kluczewska” i „…zespół z duszą”. Jego muzyczna przygoda to również współpraca z zespołami śpiewaczymi Kół Gospodyń Wiejskich oraz sekcji wokalnych działających przy domach kultury w Kluczach i Jaroszowcu.
Wspomniane już „Ogniki”, także z byłymi wokalistami i instruktorką GOK-u Justyną Gomułką – Błaszczyk rozpoczęły jubileuszowy koncert. Specjalnie dla pań na scenie wystąpił męski kwartet, w którym to jubilatowi towarzyszyli Piotr Kasprzyk, Marceli Stachurka i Janusz Mudyna.
– W lipcu 1990 r. przyszło pięciu chłopaków do domu naszego jubilata z pytaniem, czy mogliby grać w Domu Kultury w Jaroszowcu. Padła krótka odpowiedź: „Dobrze chłopcy, ale może od września, po wakacjach”. Tak się też stało – opowiadał konferansjer Piotr Kasprzyk. W przedstawionym zespole śpiewa córka jubilata Martyna Smaruj, a na gitarze gra zięć Ryszard. „Bractwo Wiecznego Natchnienia” tworzą również: Piotr Wilczyński, Grzegorz Zagórski i Kamil Skicki. Zespół może pochwalić się sporym dorobkiem, a jego ostatnia płyta „Tango dla poety” została zgłoszona do tegorocznej edycji muzycznej nagrody ogólnopolskiej Fryderyk 2018 w kategorii „Muzyka korzeni”.
Muzyczny talent to „przypadłość” kilku pokoleń rodziny jubilata. Publiczność przekonała się o tym, gdy na scenie zaprezentowała się wnuczka Zdzisława Duszy, Agata. Największy aplauz publiczności wzbudziło rodzinne wykonanie polskiej wersji przeboju Elvisa Presleya „Pozwól mi”, który w części jubilat przetańczył z żoną Anną.
„Wszystkim, którzy o nas pamiętają, dziękujemy z całego serca (…)” – tak Zdzichu i przyjaciele śpiewająco podziękowali publiczności za udział w koncercie.
Po długich owacjach gratulacje Zdzisławowi Duszy składali Wójt Gminy Norbert Bień i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Mirosław Macek. Szef gminy udekorował jubilata okolicznościową złotą wpinką z herbem Gminy Klucze, która przyznawana jest osobom zasłużonym w promowanie gminy i godne jej reprezentowanie.
Gdy jubilat zasiadł już na widowni, na scenie pojawił się znany w wielu krajach zespół „Prasłowianki”. Wokalno – instrumentalna grupa artystów, byłych członków Zespołu Pieśni i Tańca „Słowianki” działającego przy Uniwersytecie Jagiellońskim, zaprezentowała bałkańskie, rosyjskie i ukraińskie utwory. Słowiańska muzyka zdecydowanie przypadła do gustu uczestnikom koncertu, którzy gorąco oklaskiwali wykonawców.
Zwieńczeniem wieczoru był słodki poczęstunek dla wszystkich gości.
{joomplu:74881}{joomplu:74867}{joomplu:74862}