ona 2015

Jacek Włodarczyk, Agnieszka Grabowska i Maciej Nabiałek to laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej 2015. Pamiątkowe statuetki, a także moc gratulacji za swoją dotychczasową działalność odebrali podczas sobotniej gali w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

– To szczególne spotkanie tych, którzy kochają piękno, z tymi, którzy to piękno tworzą – rozpoczęła Halina Barańska-Flak, przewodnicząca Kapituły Olkuskiej Nagrody Artystycznej za rok ubiegły. To właśnie dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia przypadł w udziale zaszczyt ogłoszenia laureatów ONA. Za całokształt twórczości nagrodzono Jacka Włodarczyka, animatorem kultury wybrano Macieja Nabiałka, a wśród młodych twórców najlepiej wypadła Agnieszka Grabowska.

 ona6

– Przyznanie nagrody jest dla mnie ogromną nobilitacją. Błędy młodości i zawirowania życiowe nie pozwoliły mi ukończyć żadnej uczelni plastycznej. Żałuję trochę tego. Jestem kowalem samoukiem. To z duszy wypływają moje lepsze i gorsze działa. Mozolnie pracuję, ale i uwielbiam to, co robię. Tę iskrę bożego daru próbuję jak najlepiej wykorzystać. Ta nagroda to mój dyplom. Zastąpi mi ten uczelniany. Dziękuję Kapitule, a także moim najbliższym – mówił jako pierwszy, najstarszy z laureatów, metaloplastyk Jacek Włodarczyk.

Następnie na scenie z rąk burmistrza Romana Piaśnika pamiątkowe statuetki odebrali Maciej Nabiałek oraz Agnieszka Grabowska, reżyserzy teatralni oraz inicjatorzy wielu artystycznych przedsięwzięć, od lat związani z grupą „Glutaminian Sodu”. Oboje wychowali się pod skrzydłami sekcji teatralnej działającej przy MOK-u i teraz ze swoimi przyjaciółmi, to właśnie tam kontynuują swoje pasje. Założyciele „Glutów” podziękowali nie tylko za zaufanie swoim nauczycielom i dyrekcji, ale także swoim współpracownikom.

ona2

Wzorem ubiegłych lat, w trakcie prezentacji sylwetek tegorocznych laureatów nagród ONA, powstawały karykatury głównych bohaterów wieczoru. Talentem i poczuciem humoru znowu błysnął Jacek Majcherkiewicz. Galę uzupełniły występy grupy bębniarskiej „uataHA! Drums”, Teatru Tańca „Actus Animi” z Wolbromia, a także zespół wokalno-instrumentalny w składzie: Dorota Stachowicz-Mączka (śpiew, gitara), Michał Mączka (skrzypce) i Marcin Wiercioch (akordeon). Dobór repertuaru nie był przypadkowy. Każdy z nagrodzonych wysłuchał swojego ulubionego utworu. Sobotni wieczór zakończył skromny bankiet, na którym nie mogło zabraknąć okazjonalnego tortu i ogromnej dawki pozytywnych emocji. Były też kwiaty, serdeczności i łzy wzruszenia, a także możliwość obejrzenia prac laureatów.

Prawo zgłaszania kandydatów do Olkuskiej Nagrody Artystycznej przysługuje: radnym Rady Miejskiej w Olkuszu, stowarzyszeniom, instytucjom kultury, szkołom artystycznym, środowisku twórczemu lub grupom osób z danego środowiska twórczego.

ona5

ona4

ona3

ona1

19
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
19 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ErnestZ.B.łapa...starzyk Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ernest
Ernest

P Jacku. Nie przeszkadza Panu w odebraniu tej nagrody fakt jazdy w stanie niepożądanym i następstwa tego stanu? Dla mnie nie jest Pan człowiekiem honoru.

Z.B.
Z.B.

[quote name=”Gruby”]niektórzy laureaci tej nagrody pracowali na jej otrzymanie latami,ale widocznie lista tych zasłużonych dla olkuskiej kultury dawno się już skończyła.[/quote]Tak, tak, a aktualni laureaci pojawili się w olkuskiej kulturze wczoraj, najpewniej z łapanki i właściwie to nic ich działalności nie wiadomo 😉 8) Chciałem zapytać gdzie są ci wszyscy dotychczasowi młodzi twórcy? Kto pamięta – lub w ogóle kojarzy – ich nazwiska i ostatnie działania w Olkuszu? Tylu wokalistów nagrodzono – gdzie występują i jaki mają udział w życiu kulturalnym Olkusza? Gdzie są animatorzy nagradzani w ostatnich latach, o których słuch nagle zaginął? Jakie działania podejmują i co robią?W… Czytaj więcej »

Gruby
Gruby

niektórzy laureaci tej nagrody pracowali na jej otrzymanie latami,ale widocznie lista tych zasłużonych dla olkuskiej kultury dawno się już skończyła.

łapa
łapa

Powinno być raczej ” Morderca z Olkusza”.

...
...

[quote name=”starzyk”][quote name=”Gruby”]To przykre że Olkuskie Nagrody Artystyczne otrzymują ludzie z,,ulicy”[/quote]widzisz, bo prawdziwi artysci i prawdziwa sztuka rodzi sie na ulicy a nie na salonach.I dobrze że właśnie tych nieznanych „Judymów” dostrzeżono.[/quote]Jakich Judymów, na litość boską? Który z laureatów za cel życia postawił sobie walkę z niesprawiedliwością społeczną? I na jakiej to „ulicy” urodziły się ich talenty? Włodarczyk swoje metalowe cuda kuje w szopce po pradziadach, Nabiałek i Grabowska reżyserują spektakle z udziałem bezdomnych dzieci, a potem wspólnie go wystawiają w osiedlowym garażu? Ogarnij się człowieku i zrób sobie powtórkę z pozytywistycznych lektur, bo coś ci się z „Siłaczką” popitoliło… Czytaj więcej »

starzyk
starzyk

[quote name=”Gruby”]To przykre że Olkuskie Nagrody Artystyczne otrzymują ludzie z,,ulicy”,niestety olkuska kultura po(moderacja)da.[/quote]
widzisz, bo prawdziwi artysci i prawdziwa sztuka rodzi sie na ulicy a nie na salonach.I dobrze że właśnie tych nieznanych „Judymów” dostrzeżono.

Gruby
Gruby

To przykre że Olkuskie Nagrody Artystyczne otrzymują ludzie z,,ulicy”,niestety olkuska kultura podupada.

zielak
zielak

Chciałbym zapytać się Burmistrza Paśnika ile kosztował remont jego gabinetu wraz z nowym wyposażeniem oraz remont gabinetów jego najbliższych współpracowników ? Jak to się ma do faktu ,że po pierwsze Burmistrz jak twierdzi liczy każdą złotówkę, po drugie gmina oszczędza, po trzecie nie ma ani złotówki na remont starej części urzędu w którym tynki lecą ze ścian, podłoga się ugina, jest grzyb na ścianach i wszechobecna wilgoć, do tego hasają szczury a stan ogólny zagraża życiu i zdrowiu pracowników oraz petentów…

Niente
Niente

[quote name=”Kulfon”]Mój tata jak jest zima i spadnie trochę śniegu, to nas zabiera i lepi nam bałwany. Mają przyprawiane nosy z marchwi, oczy z kawałków węgla, miotłę, oraz przeważnie stary podziurawiony garnek na głowie. I w tą zimę koniecznie chciał, żeby komisja obejrzała te działa i przyznała mu olkuską nagrodę artystyczną, ale nie wiedział gdzie należy z tym pójść i komu o tym powiedzieć. I tacie się zrobiło smutno, że tylu już nagrodzono, a on mimo takich zdolności pozostaje nie zauważony. I ja przyrzekłem tacie, że już na pewno w przyszłym roku zrobię wszystko, żeby mu przyznali tą nagrodę i… Czytaj więcej »

Kulfon
Kulfon

Mój tata jak jest zima i spadnie trochę śniegu, to nas zabiera i lepi nam bałwany. Mają przyprawiane nosy z marchwi, oczy z kawałków węgla, miotłę, oraz przeważnie stary podziurawiony garnek na głowie. I w tą zimę koniecznie chciał, żeby komisja obejrzała te działa i przyznała mu olkuską nagrodę artystyczną, ale nie wiedział gdzie należy z tym pójść i komu o tym powiedzieć. I tacie się zrobiło smutno, że tylu już nagrodzono, a on mimo takich zdolności pozostaje nie zauważony. I ja przyrzekłem tacie, że już na pewno w przyszłym roku zrobię wszystko, żeby mu przyznali tą nagrodę i tata… Czytaj więcej »

Młody
Młody

„gluty” – no i burmistrz ma minę jakby chciał puścić pawia …

Ol..ka
Ol..ka

Brawo dla glutów. Wasze noce teatrów i happeningi to wyczekiwane przeze mnie wydarzenia. Mam nadzieję, że w piątek znowu pokażecie jak powinien wyglądać dom kultury! Moim znajomi z Dąbrowy Górniczej przyjadą w tym roku specjalnie na noc teatru by zobaczyć Was w akcji! Raz jeszcze brawo Wy! Dzięki Wam Olkusz nie jest kulturalną dziurą.

Artysta
Artysta

Jak ten Piaśnik wygląda, a właściwie te jego portki przy rozporku. Wymięte, szerokie. Chłopie masz lustro w gabinecie to należy sprawdzić swój wygląd. Przecież to jest uroczystość w mieście, a nie na wsi.Przynosisz mi wstyd. Już się tyle wstydu najadłem, że sporo przybrałem na wadze.

SS
SS

[quote name=”A teraz koledzy…”]Koledzy pomagają kolegom… a teraz co…?? Lewicowy burmistrz Piaśnik – laureat ONA lewicowy działacz. Przypadek… ??? Oj naiwni naiwni 🙂 A swoją drogą lewicowa sztuka ma się całkiem dobrze.[/quote]
A ja głupi myślałem, że kowalstwo może być artystyczne. Teraz wiem, że może być również lewicowe i prawicowe…
Sugeruję, aby autor komentarza o lewicowym działaczu o lewicowej sztuce puknął się w głowę. Jeśli nie pomoże to jeszcze raz i jeszcze raz – do skutku.

A teraz koledzy...
A teraz koledzy...

Koledzy pomagają kolegom… a teraz co…?? Lewicowy burmistrz Piaśnik – laureat ONA lewicowy działacz. Przypadek… ??? Oj naiwni naiwni 🙂 A swoją drogą lewicowa sztuka ma się całkiem dobrze.

Komu, komu
Komu, komu

Nagroda ratuje swój wizerunek. W kilku poprzednich rozdaniach były takie nominacje, że ludzie przecierali oczy ze zdumienia. Mówiło się, że koledzy pomagali kolegom. A teraz brawo NAGRODZENI!

mary
mary

Gratulacje! Uważam, że ONA pani Agnieszce i panu Maciejowi należy się jak mało komu.

Leopold
Leopold

Kowal tak, gluty to nie moja bajka.

Sztuka ?
Sztuka ?

ŻENADA !!!