ona 2015

Jacek Włodarczyk, Agnieszka Grabowska i Maciej Nabiałek to laureaci Olkuskiej Nagrody Artystycznej 2015. Pamiątkowe statuetki, a także moc gratulacji za swoją dotychczasową działalność odebrali podczas sobotniej gali w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

– To szczególne spotkanie tych, którzy kochają piękno, z tymi, którzy to piękno tworzą – rozpoczęła Halina Barańska-Flak, przewodnicząca Kapituły Olkuskiej Nagrody Artystycznej za rok ubiegły. To właśnie dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia przypadł w udziale zaszczyt ogłoszenia laureatów ONA. Za całokształt twórczości nagrodzono Jacka Włodarczyka, animatorem kultury wybrano Macieja Nabiałka, a wśród młodych twórców najlepiej wypadła Agnieszka Grabowska.

 ona6

– Przyznanie nagrody jest dla mnie ogromną nobilitacją. Błędy młodości i zawirowania życiowe nie pozwoliły mi ukończyć żadnej uczelni plastycznej. Żałuję trochę tego. Jestem kowalem samoukiem. To z duszy wypływają moje lepsze i gorsze działa. Mozolnie pracuję, ale i uwielbiam to, co robię. Tę iskrę bożego daru próbuję jak najlepiej wykorzystać. Ta nagroda to mój dyplom. Zastąpi mi ten uczelniany. Dziękuję Kapitule, a także moim najbliższym – mówił jako pierwszy, najstarszy z laureatów, metaloplastyk Jacek Włodarczyk.

Następnie na scenie z rąk burmistrza Romana Piaśnika pamiątkowe statuetki odebrali Maciej Nabiałek oraz Agnieszka Grabowska, reżyserzy teatralni oraz inicjatorzy wielu artystycznych przedsięwzięć, od lat związani z grupą „Glutaminian Sodu”. Oboje wychowali się pod skrzydłami sekcji teatralnej działającej przy MOK-u i teraz ze swoimi przyjaciółmi, to właśnie tam kontynuują swoje pasje. Założyciele „Glutów” podziękowali nie tylko za zaufanie swoim nauczycielom i dyrekcji, ale także swoim współpracownikom.

ona2

Wzorem ubiegłych lat, w trakcie prezentacji sylwetek tegorocznych laureatów nagród ONA, powstawały karykatury głównych bohaterów wieczoru. Talentem i poczuciem humoru znowu błysnął Jacek Majcherkiewicz. Galę uzupełniły występy grupy bębniarskiej „uataHA! Drums”, Teatru Tańca „Actus Animi” z Wolbromia, a także zespół wokalno-instrumentalny w składzie: Dorota Stachowicz-Mączka (śpiew, gitara), Michał Mączka (skrzypce) i Marcin Wiercioch (akordeon). Dobór repertuaru nie był przypadkowy. Każdy z nagrodzonych wysłuchał swojego ulubionego utworu. Sobotni wieczór zakończył skromny bankiet, na którym nie mogło zabraknąć okazjonalnego tortu i ogromnej dawki pozytywnych emocji. Były też kwiaty, serdeczności i łzy wzruszenia, a także możliwość obejrzenia prac laureatów.

Prawo zgłaszania kandydatów do Olkuskiej Nagrody Artystycznej przysługuje: radnym Rady Miejskiej w Olkuszu, stowarzyszeniom, instytucjom kultury, szkołom artystycznym, środowisku twórczemu lub grupom osób z danego środowiska twórczego.

ona5

ona4

ona3

ona1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
19 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ernest
Ernest
6 lat temu

P Jacku. Nie przeszkadza Panu w odebraniu tej nagrody fakt jazdy w stanie niepożądanym i następstwa tego stanu? Dla mnie nie jest Pan człowiekiem honoru.

Z.B.
Z.B.
6 lat temu

[quote name=”Gruby”]niektórzy laureaci tej nagrody pracowali na jej otrzymanie latami,ale widocznie lista tych zasłużonych dla olkuskiej kultury dawno się już skończyła.[/quote]
Tak, tak, a aktualni laureaci pojawili się w olkuskiej kulturze wczoraj, najpewniej z łapanki i właściwie to nic ich działalności nie wiadomo 😉 8)
Chciałem zapytać gdzie są ci wszyscy dotychczasowi młodzi twórcy? Kto pamięta – lub w ogóle kojarzy – ich nazwiska i ostatnie działania w Olkuszu? Tylu wokalistów nagrodzono – gdzie występują i jaki mają udział w życiu kulturalnym Olkusza? Gdzie są animatorzy nagradzani w ostatnich latach, o których słuch nagle zaginął? Jakie działania podejmują i co robią?
W przypadku Grabowskiej, Nabiałka i Włodarczyka nagroda spóźniona jest o kilka lat!

Gruby
Gruby
6 lat temu

niektórzy laureaci tej nagrody pracowali na jej otrzymanie latami,ale widocznie lista tych zasłużonych dla olkuskiej kultury dawno się już skończyła.

łapa
łapa
6 lat temu

Powinno być raczej ” Morderca z Olkusza”.

...
...
6 lat temu

[quote name=”starzyk”][quote name=”Gruby”]To przykre że Olkuskie Nagrody Artystyczne otrzymują ludzie z,,ulicy”[/quote]
widzisz, bo prawdziwi artysci i prawdziwa sztuka rodzi sie na ulicy a nie na salonach.I dobrze że właśnie tych nieznanych „Judymów” dostrzeżono.[/quote]
Jakich Judymów, na litość boską? Który z laureatów za cel życia postawił sobie walkę z niesprawiedliwością społeczną? I na jakiej to „ulicy” urodziły się ich talenty? Włodarczyk swoje metalowe cuda kuje w szopce po pradziadach, Nabiałek i Grabowska reżyserują spektakle z udziałem bezdomnych dzieci, a potem wspólnie go wystawiają w osiedlowym garażu? Ogarnij się człowieku i zrób sobie powtórkę z pozytywistycznych lektur, bo coś ci się z „Siłaczką” popitoliło – choć to też byłby przykład od czapy. Obrona trójki nagrodzonych równie „trafiona”, jak i bezinteresownie wredny komentarz „Grubego”. Tegoroczni laureaci jak najbardziej reprezentują „salony”, tworzą elitarną sztukę – jak z niektórych komentarzy wnosić można – nie dla każdego zrozumiałą i intelektualnie dostępną, nagrody należały im się za pasję i konsekwencję w działaniu. Dobrze, że je otrzymali – gratuluję!

starzyk
starzyk
6 lat temu

[quote name=”Gruby”]To przykre że Olkuskie Nagrody Artystyczne otrzymują ludzie z,,ulicy”,niestety olkuska kultura po(moderacja)da.[/quote]
widzisz, bo prawdziwi artysci i prawdziwa sztuka rodzi sie na ulicy a nie na salonach.I dobrze że właśnie tych nieznanych „Judymów” dostrzeżono.

Gruby
Gruby
6 lat temu

To przykre że Olkuskie Nagrody Artystyczne otrzymują ludzie z,,ulicy”,niestety olkuska kultura podupada.

zielak
zielak
6 lat temu

Chciałbym zapytać się Burmistrza Paśnika ile kosztował remont jego gabinetu wraz z nowym wyposażeniem oraz remont gabinetów jego najbliższych współpracowników ? Jak to się ma do faktu ,że po pierwsze Burmistrz jak twierdzi liczy każdą złotówkę, po drugie gmina oszczędza, po trzecie nie ma ani złotówki na remont starej części urzędu w którym tynki lecą ze ścian, podłoga się ugina, jest grzyb na ścianach i wszechobecna wilgoć, do tego hasają szczury a stan ogólny zagraża życiu i zdrowiu pracowników oraz petentów…

Niente
Niente
6 lat temu

[quote name=”Kulfon”]Mój tata jak jest zima i spadnie trochę śniegu, to nas zabiera i lepi nam bałwany. Mają przyprawiane nosy z marchwi, oczy z kawałków węgla, miotłę, oraz przeważnie stary podziurawiony garnek na głowie. I w tą zimę koniecznie chciał, żeby komisja obejrzała te działa i przyznała mu olkuską nagrodę artystyczną, ale nie wiedział gdzie należy z tym pójść i komu o tym powiedzieć. I tacie się zrobiło smutno, że tylu już nagrodzono, a on mimo takich zdolności pozostaje nie zauważony. I ja przyrzekłem tacie, że już na pewno w przyszłym roku zrobię wszystko, żeby mu przyznali tą nagrodę i tata się ucieszył i nawet się popłakał. Jakby ktoś chciał mi w tym pomóc to bardzo proszę.[/quote]
Powiedz tacie, że nie ma czego żałować. Może ja mu coś innego załatwię. Niech dalej lepi te bałwany, a na koniec tej kadencji pomyślimy o jakimś bałwanku, ale już nie ze śniegu. Spoko.

Kulfon
Kulfon
6 lat temu

Mój tata jak jest zima i spadnie trochę śniegu, to nas zabiera i lepi nam bałwany. Mają przyprawiane nosy z marchwi, oczy z kawałków węgla, miotłę, oraz przeważnie stary podziurawiony garnek na głowie. I w tą zimę koniecznie chciał, żeby komisja obejrzała te działa i przyznała mu olkuską nagrodę artystyczną, ale nie wiedział gdzie należy z tym pójść i komu o tym powiedzieć. I tacie się zrobiło smutno, że tylu już nagrodzono, a on mimo takich zdolności pozostaje nie zauważony. I ja przyrzekłem tacie, że już na pewno w przyszłym roku zrobię wszystko, żeby mu przyznali tą nagrodę i tata się ucieszył i nawet się popłakał. Jakby ktoś chciał mi w tym pomóc to bardzo proszę.

Młody
Młody
6 lat temu

„gluty” – no i burmistrz ma minę jakby chciał puścić pawia …

Ol..ka
Ol..ka
6 lat temu

Brawo dla glutów. Wasze noce teatrów i happeningi to wyczekiwane przeze mnie wydarzenia. Mam nadzieję, że w piątek znowu pokażecie jak powinien wyglądać dom kultury! Moim znajomi z Dąbrowy Górniczej przyjadą w tym roku specjalnie na noc teatru by zobaczyć Was w akcji! Raz jeszcze brawo Wy! Dzięki Wam Olkusz nie jest kulturalną dziurą.

Artysta
Artysta
6 lat temu

Jak ten Piaśnik wygląda, a właściwie te jego portki przy rozporku. Wymięte, szerokie. Chłopie masz lustro w gabinecie to należy sprawdzić swój wygląd. Przecież to jest uroczystość w mieście, a nie na wsi.Przynosisz mi wstyd. Już się tyle wstydu najadłem, że sporo przybrałem na wadze.

SS
SS
6 lat temu

[quote name=”A teraz koledzy…”]Koledzy pomagają kolegom… a teraz co…?? Lewicowy burmistrz Piaśnik – laureat ONA lewicowy działacz. Przypadek… ??? Oj naiwni naiwni 🙂 A swoją drogą lewicowa sztuka ma się całkiem dobrze.[/quote]
A ja głupi myślałem, że kowalstwo może być artystyczne. Teraz wiem, że może być również lewicowe i prawicowe…
Sugeruję, aby autor komentarza o lewicowym działaczu o lewicowej sztuce puknął się w głowę. Jeśli nie pomoże to jeszcze raz i jeszcze raz – do skutku.

A teraz koledzy...
A teraz koledzy...
6 lat temu

Koledzy pomagają kolegom… a teraz co…?? Lewicowy burmistrz Piaśnik – laureat ONA lewicowy działacz. Przypadek… ??? Oj naiwni naiwni 🙂 A swoją drogą lewicowa sztuka ma się całkiem dobrze.

Komu, komu
Komu, komu
6 lat temu

Nagroda ratuje swój wizerunek. W kilku poprzednich rozdaniach były takie nominacje, że ludzie przecierali oczy ze zdumienia. Mówiło się, że koledzy pomagali kolegom. A teraz brawo NAGRODZENI!

mary
mary
6 lat temu

Gratulacje! Uważam, że ONA pani Agnieszce i panu Maciejowi należy się jak mało komu.

Leopold
Leopold
6 lat temu

Kowal tak, gluty to nie moja bajka.

Sztuka ?
Sztuka ?
6 lat temu

ŻENADA !!!