W Bukownie świętowali małżonkowie z długoletnim stażem. Wyjątkowe odznaczenia „Medale Róży” trafiły do par, które w obecnym roku obchodzą jubileusze sięgające przynajmniej 50 lat wspólnego życia pod jednym dachem.
Niezmiennie od lat październik jest w Bukownie miesiącem małżeńskich jubileuszy. Dzień, w którym pary z długoletnim stażem pożycia otrzymują honorowe odznaczenia jest bardzo uroczysty. Nie może być jednak inaczej, gdyż w mieście traktowany jest jako wyjątkowe święto mieszkańców.
– W obecnych czasach trudno wyobrazić sobie pary małżeńskie, które z pełną odpowiedzialnością przez 50 czy nawet 60 lat wspólnie przeżywają w miłości i wzajemnym szacunku. Jest to wspaniały przykład do naśladowania dla wszystkich młodych małżeństw i potwierdzenie, że rodzina jest najważniejszą wartością w życiu człowieka – zaznaczyła Renata Piekoszewska, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Bukownie.
Aktu dekoracji „Medalami Róży” przyznawanymi przez Prezydenta Polski dla małżonków obchodzących „Złote Gody” jak zwykle dokonał burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski. Nie zabrakło wyrazów uznania, życzeń i oczywiście wzruszeń. Wydarzyła się też piękna historia. Wśród tegorocznych jubilatów wraz z żoną znalazł się Władysław Kiwior, w przeszłości pełniący funkcję Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, który wielu małżonkom obecnym na sali osobiście udzielał ślubu. Pan Władysław razem z małżonką Zofią świętowali 65-lecie pożycia „Żelazne Gody”, podobnie jak Barbara i Jan Szlęzakowie.
„Diamentowe Gody”, czyli 60-lecie pożycia małżeńskiego świętowali natomiast: Janina i Stanisław Krzemieniowie, Jadwiga i Eugeniusz Olikowie, Alina i Witold Sadowscy, Zofia i Stanisław Skrzyniarzowie, Wanda i Józef Sośnierzowie oraz Maria i Henryk Ślusarczykowie.
Najwięcej jubilatów zostało odznaczonych za 50 lat wspólnego życia. Na dobre i na złe są ze sobą 23 pary: Krystyna i Wiesław Bastowie, Barbara i Tadeusz Bieniowie, Barbara i Henryk Chojowscy, Irena i Bolesław Grzankowie, Barbara i Bogusław Imielscy, Maria i Stanisław Kalembkowie, Genowefa i Bernard Kalau, Elida i Jan Kosobudzcy, Maria i Emilian Kubiczkowie, Barbara i Andrzej Kulantowie, Zofia i Czesław Krzykawscy, Danuta i Jan Labiskowie, Czesława i Kazimierz Lekstonowie, Halina i Ryszard Michalscy, Alina i Andrzej Mystkowie, Ewa i Józef Pawulowie, Janina i Wacław Ruszkowscy, Lidia i Roman Sobczykowie, Józefa i Józef Terleccy, Anna i Henryk Urbańscy, Halina i Zbigniew Wójcikowie, Renata i Leszek Wójcikowie, Maria i Edward Zalewscy.
Wszyscy wyżej wymienieni jubilaci są pewnego rodzaju bohaterami. Każde małżeństwo to osobna, niepowtarzalna historia dwojga ludzi, którzy dzięki swojej miłości i szacunkowi do siebie dali początek często już kilkupokoleniowej rodzinie.
Wszystkim małżonkom serdecznie gratulujemy!
Jednocześnie Kierownik Piekoszewska już teraz zaprasza pary, które w 2020 roku będą obchodzić jubileusz 70., 60. i 50-lecia pożycia małżeńskiego do zgłaszania się do Urzędu Stanu Cywilnego w Bukownie. Termin zgłoszeń upływa 10 grudnia br.
Fot. UM Bukowno