Od 16.02.2011r. działa w Olkuszu przy Stowarzyszeniu „Wszyscy dla Wszystkich’’ Klub „Zielone Światło’’, który funkcjonuje jako grupa wsparcia dla osób zmagających się z chorobą nowotworową i ich bliskich. Spotkania odbywają się w każdą środę w Klubie „Przyjaźń’’ w Olkuszu o godz. 18.00.
Na pomysł założenia klubu wpadł Grzegorz Ludwiczak, którego 10 lat temu osobiście dotknęła choroba nowotworowa. Pomysłodawca powołał klub do życia z potrzeby serca, by stworzyć miejsce, w którym osoby chore na nowotwory wraz ze swoimi bliskimi znajdą pomoc psychologiczną i wsparcie.
Zarówno osoby, które zachorowały na raka, jak i ci, którzy są z nimi blisko związani, doświadczają wielu trudnych do zniesienia myśli i uczuć w związku z chorobą. Zdarza się, że nie mają z kim o nich porozmawiać. Lekarze mają zbyt wielu pacjentów, by każdemu poświęcić tyle czasu, ile potrzebuje, a w szpitalu często brakuje psychologa. Diagnoza raka wywołuje wśród wielu znajomych i przyjaciół lęk, który sprawia, że unikają tematu lub stają się nadmiernie współczujący i troskliwi. Klub „Zielone Światło’’ daje możliwość otrzymania pomocy psychologiczno – terapeutycznej i wsparcia wszystkim, którzy jej potrzebują i są gotowi ją przyjąć. Oferuje to bezinteresownie członkom klubu pozyskana przez Grzegorza Ludwiczaka Pani mgr Ewelina Sitarska – psychoterapeuta indywidualny osób dorosłych.
Intencją klubu jest poprawa jakości życia osób chorych i ich bliskich. Wielu z nich jest przekonanych, że rak to wyrok. Dzięki współpracy klubu z Panią dr Ewą Burakowską, która jako pierwsza na terenie ziemi olkuskiej przecierała szlaki w organizacji grupy wsparcia dla „Amazonek’’ rozwija się świadomość, że rak jest chorobą, z którą można żyć i z której można zdrowieć. Klub wspiera osoby chore w budowaniu nadziei na powrót do zdrowia oraz odnajdywaniu radości i sensu życia. Nowotwór może nieść ze sobą ważne życiowe przesłanie, może być szansą na dokonanie istotnych zmian w swoim życiu, szansą na wewnętrzną przemianę. Grupa wsparcia wspomaga w otwarciu się na bogactwo potencjału tkwiącego w tym doświadczeniu, bo grupa wsparcia to jedna z najlepszych terapii.
Cotygodniowe spotkania członków klubu są okazją do wymiany doświadczeń w walce z chorobą jak i sposobami radzenia sobie z realiami życia. Poruszane są także tak ważne dla osób chorych na raka tematy, jak: umiejętność radzenia sobie ze stresem, który ma ogromny wpływ na system immunologiczny organizmu; właściwa dieta, utrzymanie zdrowej kondycji ciała. Członkowie „Zielonego Światła’’ biorą udział w licznych imprezach artystyczno-kulturalnych : wernisażach malarstwa i fotografii, wieczorach poetyckich, spektaklach słowno-muzycznych. To ważny element terapii – wyjście z domu do ludzi, otwartość w kontaktach.
Grzegorz Ludwiczak