Ostatni listopadowy wykład w Olkuskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku przeniósł słuchaczy w miejsca, które bez wątpienia warto odwiedzić, ale też przed wyprawą należy dobrze poznać, by zwiedzanie nie było wyłącznie bezmyślnym spacerem. W wiedzę niezbędną do świadomego odkrywania Ziemi Świętej oraz praktyczne wskazówki przydatne tam turystom wyposażył słuchaczy dr hab. Wacław Cabaj, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Dr hab. Wacław Cabaj pracuje w Zakładzie Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii, a na dodatek, co sam przyznał, geografia turystyczna jest jego pasją. Jak każdy pasjonat z każdej podróży przywozi wiele zdjęć, na których oczywiście pojawiają się współtowarzysze wypraw, ale przede wszystkim uwiecznione są zabytki, krajobrazy, wyjątkowe miejsca. Swój wykład w Olkuszu dr hab. Wacław Cabaj zilustrował dziesiątkami takich właśnie, wyświetlanych na ekranie kinowym zdjęć. Obok najatrakcyjniejszych obiektów i ciekawostek znalazły się na nich szczegółowe mapy regionów, miast, a także plany zabytkowych budowli.
Fotografie były jednak jedynie dopełnieniem dla opowieści pełnej ważnych informacji i mało znanych ciekawostek. Wykładowca zaczął od tego, co kryje się pod pojęciem Ziemia Święta, słusznie kojarzącym się z wydarzeniami opisanymi w biblii. To przede wszystkim obszar obecnego Izraela oraz Palestyny, choć wiążąc geografię ze Starym i Nowym Testamentem należałoby dołączyć doń części Jordanii, Libanu, Syrii oraz Egiptu. Wbrew dość powszechnemu przekonaniu określenie Ziemia Święta nie jest używane wyłącznie przez chrześcijan. Miejsca te są bowiem bardzo ważne również dla wyznawców judaizmu i islamu. Stąd też sąsiadują tam ze sobą świątynie różnych religii, a na ulicach mieszają się tłumy ludzi odzianych w szaty charakterystyczne dla ich ortodoksyjnych przedstawicieli. Owa mozaika religii i kultur jest przykładem pozytywnej koegzystencji. Do wyjątków należą przypadki braku tolerancji dla odmiennych poglądów, jak choćby napis przed jednym z świętych miejsc zabraniający wstępu innowiercom.
Wykład dra hab. Wacława Cabaja wyposażył słuchaczy w znacznie więcej wiedzy o najatrakcyjniejszych trasach wycieczek i miejscach, których pominąć nie wolno, a także o miejscowych zwyczajach, których znajomość może ułatwić i uprzyjemnić pobyt na Bliskim Wschodzie. Wiele miejsca poświęcił historiom zabytków najważniejszych dla chrześcijaństwa, archeologicznym odkryciom, związanym z nimi ciekawostkom. Z pewnością okażą się bardzo przydatne tym, którzy planują podróż do Ziemi Świętej, zaś dla tych, którzy już tam byli stanowiły miłe wspomnienie przeżytych w kolebce chrześcijaństwa chwil.
MOK Olkusz