Dokładnie 76 lat temu bestialsko zamordowano niemal połowę mieszkańców Olkusza. Aby oddać im hołd, 13 czerwca odbędzie się Marsz Pamięci ostatnią drogą olkuskich Żydów po rodzinnym mieście. Historię i kulturę przybliżą wydarzenia towarzyszące – koncert muzyki klezmerskiej, wystawa plenerowa, spacer historyczny i seminaria dla młodzieży.
Główna część uroczystości odbędzie się w środę 13 czerwca, gdyż właśnie tego dnia, przed 76 laty, z Olkusza wyruszył największy transport Żydów do obozu Auschwitz – Birkenau. O godzinie 18.00 po złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą zagładę olkuskich Żydów na budynku Starostwa Powiatowego w Olkuszu rozpocznie się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta ostatnią drogą olkuskich Żydów spod budynku Starostwa, w którym zgromadzono ludność żydowską przed wywiezieniem na dworzec kolejowy. Uczestnicy marszu przejdą ulicami: Mickiewicza, Szpitalną, Kościuszki, Francesco Nullo, Mieczysława Karwińskiego, Króla Kazimierza Wielkiego do stacji PKP. Warto dodać, że Marsz Pamięci organizowany jest od 2006 roku przez Ireneusza Cieślika.
Poza główną częścią obchodów organizatorzy przygotowali też cały szereg wydarzeń towarzyszących. W sobotę 9 czerwca o godz. 18.00 na olkuskim rynku zostanie otwarta wystawa plenerowa „Olkuscy Żydzi” opracowana przez olkuski magistrat, a następnie rozpocznie się koncert muzyki klezmerskiej, w którym wystąpi zespół muzyki KLEZMORIM TRIO. W przypadku niepogody, koncert organizowany przez olkuski Miejski Ośrodek Kultury rozpocznie się o godz. 18:30 w MOK Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 (wstęp wolny).
Dzień wcześniej, w piątek 8 czerwca o godzinie 17.00 rozpoczyna się spacer historyczny „Śladami olkuskich Żydów” (zbiórka pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT, ul. Floriańska 8). Z kolei we wtorek i środę (12 i 13 czerwca) w MOK Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32 odbędą się warsztaty dla uczniów olkuskich szkół zatytułowane „Żyli wśród nas”. Warsztaty poświęcone historii, tradycjom i kulturze olkuskich Żydów zakończy spacer śladem olkuskich Żydów i zwiedzanie wystawy plenerowej na rynku. Warto dodać, że z okazji uroczystości olkuski magistrat przygotował bezpłatną ulotkę o historii olkuskiej diaspory żydowskiej.
Organizatorem 76. rocznicy zagłady olkuskich Żydów jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Społeczny Komitet Organizacyjny. Patronat medialny nad uroczystościami objął Przegląd Olkuski i portal Olkuscy Żydzi – Ludzie, imiona i pamięć (olkuscyzydzi.pl).
UMiG Olkusz
Żyli wśród nas, ale o miejscu, gdzie spoczywają ich prochy nie pamiętamy.
[quote name=”memento”]76 lat temu Niemcy wywieźli na śmierć Żydów z Olkusza. Byli jednymi z pierwszych, którzy zginęli w „czerwonym domku”: pierwszej komorze gazowej w KL Auschwitz II-Birkenau, obok którego spoczywają ich prochy (ciała zostały spalone w dołach spaleniskowych).
Miejsca ich wiecznego spoczynku dotychczas nigdy nie odwiedziła żadna delegacja z Olkusza.
Czytaj więcej:
http://cyra.wblogu.pl/23329.html
https://www.tygodnikpowszechny.pl/za-brzozowym-laskiem-148905%5B/quote%5D
No i w czym problem?
Czujesz taką potrzebę, to jedź.
76 lat temu Niemcy wywieźli na śmierć Żydów z Olkusza. Byli jednymi z pierwszych, którzy zginęli w „czerwonym domku”: pierwszej komorze gazowej w KL Auschwitz II-Birkenau, obok którego spoczywają ich prochy (ciała zostały spalone w dołach spaleniskowych).
Miejsca ich wiecznego spoczynku dotychczas nigdy nie odwiedziła żadna delegacja z Olkusza.
Czytaj więcej:
http://cyra.wblogu.pl/23329.html
https://www.tygodnikpowszechny.pl/za-brzozowym-laskiem-148905