II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Olkuskiej obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia istnienia. Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury odbyła się rocznicowa gala, podczas której wspominano wydarzenia z minionych lat.
W dobie internetu i informacyjnych fejków, to szkoła jest gwarantem zdobywania wiedzy i kształcenia młodych pokoleń. Mówili o tym głośno i z przekonaniem wszyscy zaproszeni goście biorący udział w czwartkowych uroczystościach poświęconych okrągłej rocznicy istnienia II LO, które jak większość placówek na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się nie do poznania pod względem metod nauczania i organizacji pracy. Nowy profil szkoły wcale jednak nie musi oznaczać zerwania z dotychczasowymi wzorcami.
Historia szkoły sięga 1987 roku. To właśnie wtedy, 1 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących po raz pierwszy zabrzmiał dzwonek. Cztery lata później II LO stało się jednostką samodzielną, przenosząc się z ul. Kochanowskiego do oddanego do użytku budynku przy ul. Żeromskiego. Tam szkolna społeczność świętowała ważne dla siebie wydarzenia. W 1993 r. zyskała imię Ziemi Olkuskiej, które dumnie nosi aż do dzisiaj. Później II LO doczekało się własnego sztandaru i zyskało wielu sprzymierzeńców, choćby w postaci zagranicznych partnerów z Niemiec, Francji, Grecji, czy Izraela. Początek nowego stulecia przyniósł placówce rozgłos poprzez uczestnictwo w międzynarodowych projektach językowych, społecznych i różnego typu akcjach charytatywnych. „Dwójka” dbała i nadal dba o przyszłość swoich uczniów współpracując z Politechniką Krakowską, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Wyższą Szkołą Biznesu z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.
„Szkoła Jubilatka” prowadzona pierwotnie przez Jana Łaskawca i Annę Kafel, a w późniejszym okresie przez Iwonę Srokę wychowała wielu wybitnych absolwentów z dziedziny nauki, kultury i sportu. Nie dziwi więc fakt, że najwięcej podziękowań i gratulacji płynęło pod adresem osób kierujących placówką. I choć przed kilku laty pojawiło się realne zagrożenie, że II LO zniknie z edukacyjnej mapy Olkusza, to dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, w tym samorządowców, nauczycieli, rodziców i samych uczniów do zamknięcia placówki nie doszło. I dobrze się stało, bo o lokalne tradycje trzeba dbać.
– Przetrwaliście sztorm, a to niełatwe zadanie w dzisiejszych czasach. Jestem przekonany, że najgorsze już za Wami. Serdecznie gratuluję pięknego jubileuszu i obiecuję, że będziemy o Was dbać tak, jak o każdą inną szkołę w naszym powiecie. W końcu to młode pokolenie, które teraz się kształci, jest gwarantem naszych emerytur – mówił starosta Paweł Piasny.
Z życzeniami pospieszyli również przedstawiciele parlamentu, Miasta i Gminy Olkusz, duchowieństwa i zaprzyjaźnionych instytucji. Szkoła to ludzie, więc na scenie nie mogło zabraknąć również absolwentów, byłej dyrektor Anny Kafel i grona pedagogicznego. Serdecznościom nie było końca, a uroczystą galę zwieńczył urodzinowy tort oraz bankiet. Na piątek zaplanowano natomiast Karnawałowy Bal Absolwentów. Międzypokoleniowa zabawa potrwa do białego rana, ale w końcu 30-lecie obchodzi się tylko raz…
{joomplu:74487}{joomplu:74463}{joomplu:74490}