1 września 1947 roku to data, która dała początek Zespołowi Szkół nr 3 w Olkuszu, popularnie zwanego „Ekonomikiem”. Wtedy to powstało Prywatne Trzechletnie Gimnazjum Handlowe. Zmieniły się czasy i pokolenia, jednak placówka, której od 20 lat nieprzerwanie patronuje Antoni Kocjan, wciąż ma się dobrze i może się pochwalić wieloma sukcesami zarówno swoich uczniów, jak i absolwentów.
Historia godna przypomnienia
Początkowo szkoła stanowiła część składową Liceum Ogólnokształcącego. Dwa lata później jej nazwa została zmieniona na Szkołę Administracyjno-Handlową I Stopnia Licealnego, a po następnych 24 miesiącach nastąpiło jej upaństwowienie. Uruchomiono Liceum Administracyjno-Gospodarcze II Stopnia dla Dorosłych, 4-letnie Technikum Handlowe Centralnego Urzędu Szkolnictwa Zawodowego oraz 3-letnie Państwowe Technikum Handlowe Ministerstwa Handlu Wewnętrznego. W latach 1947-1952 ciągle reorganizującą się szkołą kierowali kolejno dyrektorzy Liceum Ogólnokształcącego: Elżbieta Zbiegowa, Józef Fijałek i Stanisław Wilczyński.
W 1952 roku nastąpiło oddzielenie szkoły od Liceum Ogólnokształcącego. W budynku przy ulicy Augustiańskiej 40 szkoła dzięki pomocy Komitetu Rodzicielskiego i Opiekuńczego otrzymała własne wyposażenie i pewną ilość pomocy naukowych. Od 1 września 1952 do końca lipca 1969 roku kierownictwo szkoły powierzono Tomaszowi Majewskiemu – pierwszemu nauczycielowi przedmiotów ekonomicznych. Szkoła podlegała wówczas Centralnemu Zarządowi Szkolnictwa Zawodowego i Ministerstwu Handlu Wewnętrznego w Warszawie.
Istotną datą w historii szkoły był 11 października 1962 r., kiedy to utworzono: Zespół Szkół Zawodowych Centrali Rolniczej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Olkuszu przy ul. Francesco Nullo 32. W skład zespołu wchodziły: Technikum Ekonomiczne CRS „SCH”, Zasadnicza Szkoła Zawodowa CRS „SCH”, Technikum Ekonomiczne CRS „SCH”, Wydział Zaoczny, w ramach którego kształcono w Spółdzielczej Szkole Ekonomicznej w specjalnościach: ekonomika i organizacja przedsiębiorstw handlowych oraz ekonomika i organizacja transportu samochodowego.
W tych czasach nastąpił szybki rozwój placówki, która zasięgiem naboru objęła uczniów całego województwa krakowskiego oraz ościennych powiatów województwa katowickiego i kieleckiego. W 1963 roku wybudowano kompleks obiektów szkolnych z 15 izbami lekcyjnymi i 10 pracowniami przedmiotowymi.
W 1969 roku rozpoczęto budowę internatu. Budynek został oddany do użytkowania rok później z początkiem września. Od l stycznia 1970 roku pieczę nad szkołą sprawował Zygmunt Szlęzak. Ówczesny dyrektor pięć lat później utworzył 42 nowe oddziały zarówno dla młodzieży, jak i pracujących. 1 października 1974 r. w Zespole Szkół został uruchomiony Punkt Konsultacyjny Akademii Ekonomicznej w Krakowie z dwoma wydziałami.
Uczniów stale przybywało, więc podjęto starania o rozbudowę szkoły. W 1984 r. rozpoczęła się budowa kolejnego skrzydła placówki, które oddano do użytku dwa lata później. Mieści się w nim 5 sal lekcyjnych, biblioteka z czytelnią, świetlica z zapleczem „małej gastronomii”, ciąg sanitarny, a przede wszystkim aula na 400 osób, zwana „Aulą Zygmuntowską”, która do dzisiaj jest miejscem apeli i szkolnych uroczystości.
Lata dziewięćdziesiąte były jednak okresem trudnym zarówno dla polskiej oświaty jak i dla współczesnego „Ekonomika”. Zespół Szkół Zawodowych CZS „Samopomoc Chłopska” został przejęty przez Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach i tym samym zmieniono jego nazwę na Zespół Szkół Zawodowych na ul. F. Nullo 32.
Od roku szkolnego 1991/92 uczniowie rozpoczęli naukę w nowo powołanych typach szkół: w czteroletnim Liceum Ogólnokształcącym o profilu matematyczno-informatycznym oraz w czteroletnim Liceum Handlowym.
W 1992 r. dyrektorem szkoły został Leszek Szota. Jego ośmioletnia kadencja była czasem kolejnych poważnych zmian. Nastąpiła dalsza reorganizacja Zespołu Szkół Zawodowych. Powstało Policealne studium zawodowe-młodzieżowe, zlikwidowano Zasadniczą Szkołę Zawodową i Liceum Zawodowe. Zmiany dotyczyły nie tylko profilu nauki, ale także budynków szkoły. Zmodernizowano dotychczasowe pracownie przedmiotowe i sale lekcyjne. Rok 1996 był rekordowy: w szkole pracowało wówczas 80 nauczycieli, naukę pobierało 1540 uczniów i słuchaczy, a na studniówce bawiło się aż 12 klas maturalnych.
W historycznym jubileuszowym roku 1997, w którym placówka obchodziła swoje 50-lecie istnienia, szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół im. Antoniego Kocjana. Otrzymała patrona wyjątkowego, bowiem o pochodzącym ze wsi Skalskie Kocjanie do dziś mówi się jako o człowieku, który wygrał wojnę.
Współczesność „Ekonomika”
Mijały lata, a wraz z nimi zmianom ulegały zakresy nauki i profile szkoły. Nie zmieniła się jednak popularna nazwa „Ekonomik”, która już na stałe wplotła się do szkolnego środowiska Olkusza. Zmieniali się dyrektorzy, nauczyciele i oczywiście uczniowie. Obecnie w ZS nr 3 w 16 oddziałach pod kierunkiem 47-osobowej kadry pedagogicznej, z której 9 osób to absolwenci szkoły, kształci się nieco ponad pół tysiąca osób i słuchaczy. W skład Zespołu Szkół wchodzą: Technikum Nr 3, III Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Branżowa I Stopnia, Szkoła Policealna Nr 3 dla Dorosłych, Publiczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Ponadto placówka prowadzi Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe.
Miniony wtorek był okazją do podziękowań za dotychczasowy dorobek Zespołu Szkół oraz szansą do wspomnień. W owianej już legendami „Auli Zygmuntowskiej” odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięli nie tylko przedstawiciele oświaty, ale także samorządowcy, byłe kierownictwo i nauczyciele „Ekonomika” oraz jego absolwenci. Odsłonięta została tablica pamiątkowa z wizerunkiem patrona szkoły Antoniego Kocjana, a młodzież podczas programu artystycznego przeniosła widownię w lata 20 i 30 XX wieku, z humorem i zacięciem artystycznym wspominając sylwetkę bohaterskiego olkuszanina. Nie mogło też zabraknąć urodzinowego tortu.
Częścią obchodów 70-lecia ZS nr 3 była również Msza św. sprawowana w bazylice św. Andrzeja, a dzień jubileuszu zakończyła „Kawiarenka Wspomnień”, na którą licznie dotarły osoby pamiętające początki funkcjonowania „Ekonomika”.
– Serdecznie dziękuję wszystkim za obecność i świadectwo Waszego przywiązania do tej szkoły pomimo upływu lat. Wierzę, że będzie nam dane spotkać się podczas kolejnych jubileuszów – mówi Tomasz Lis, aktualny dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu.
{joomplu:72446}{joomplu:72430}{joomplu:72449}
Wspaniała szkoła, cudowni nauczyciele, niezapomniane chwile… chodziłam do tej szkoły ja, moja mama i babcia. Gratuluję kolejnego, udanego Jubileuszu!