wojna4

8. maja w parku miejskim przy pomniku „Poległym za Ojczyznę i pomordowanych przez faszystów w latach 1939 – 1945” odbyły się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W Olkuszu, podobnie jak w innych zakątkach nie tylko Polski, ale i całego świata, pamiętano o bohaterach sprzed lat, którzy przez długie miesiące walczyli o wolność i pokój z niemieckim okupantem.

– Dziękuję wszystkim Państwu za obecność. Miejsce oraz data spotkania nie są przypadkowe. 70 lat temu, 8 maja 1945 roku na przedmieściach Berlina hitlerowskie Niemcy składały bezwarunkową kapitulację na ręce dowódców sił alianckich Związku Radzieckiego i Wielkiej Brytanii – przypomniał na początku swojego wystąpienia wiceburmistrz Olkusza Włodzimierz Łysoń.

Wcześniej przez blisko sześć lat, największy w historii ludzkości konflikt zbrojny wywołany przez hitlerowskie Niemcy, pochłonął ponad 60 milionów ludzkich istnień. Walki na frontach, masowe egzekucje żołnierzy, terror i egzekucje ludności cywilnej, biologiczna eksterminacja wielu narodowości w nazistowskich obozach koncentracyjnych, przymusowe niewolnicze roboty, wysiedlenia, wypędzenia oraz niewyobrażalna wręcz skala zniszczeń materialnego i kulturowego dorobku – to okrutna rzeczywistość tamtych strasznych wojennych lat XX wieku.

wojna6

– Polska i Polacy jako ofiary hitlerowskiej agresji, szczególnie doświadczyliśmy okrucieństw wojennych. Na szczęście ten czas przeminął, a życie w pokoju było dla nas czymś oczywistym. Jednak ostatnie wydarzenia za wschodnią granicą, aneksja Krymu, przypominają nam, że o pokój trzeba się stale troszczyć – dodał zastępca szefa magistratu.

Dzień zakończenia II wojny światowej w Europie jest niezwykle istotny w historii Polski. Jest ważny dla mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej. Wielu spośród nich doświadczyło bowiem okropności wojny. – Jesteśmy winni pamięć bohaterom, którzy walczyli o to, abyśmy teraz mogli żyć w pokoju. Tę pamięć jesteśmy również winni obecnym tutaj kombatantom. Naszym moralnym obowiązkiem wobec pokoleń walczących o wolność naszej Ojczyzny, jest rzetelna i sumienna praca dla Polski – zaznaczył na zakończenie Włodzimierz Łysoń.

Po wystąpieniu burmistrza, przyszedł czas na oddanie hołdu poległym w walce za wolność kraju. Pod pomnikiem kwiaty złożyli przedstawiciele władzy samorządowej, z burmistrzem i starostą na czele. Nie zabrakło Posła Jacka Osucha oraz delegacji kombatantów i służb mundurowych. Wartę przy pomniku sprawowali funkcjonariusze straży miejskiej. W uroczystościach 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej udział również wzięły poczty sztandarowe z olkuskich szkół. Wspólnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego oraz Rotę.

wojna15

{joomplu:52122}{joomplu:52134}{joomplu:52128}

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Krew ojców.Młody Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krew ojców.
Krew ojców.

Wyszło,że z Niemcami o pokój walczyli.Podobno w świetle haskich przepisów to nie była żadna okupacja tylko lata niemieckiego terroru.

Młody
Młody

I tak ostatnio taka moda że oczywiste i ważne dla Olkusza chwile w historii odmęty i w zapomnienie wyrzucają a postaci kontrowersyjnej i w Olkuszu nieznanej jak złotemu cielcowi hołdy oddają …