gra gim2

Szkolne lekcje historii wcale nie muszą być nudne. Coraz bardziej popularne stają się Gry Miejskie, które pozwalają młodzieży szkolnej nie tylko przenieść się w czasie do przeszłości, uczą, ale także pozwalają dobrze się bawić. Inicjatywę w mieście zapoczątkowało IV Liceum Ogólnokształcące. Teraz w ślad za swoimi starszymi kolegami poszli gimnazjaliści.

„Witaj Maj! 3 Maj!” – pod takim hasłem w ostatnich dniach Gimnazjum nr 3 zorganizowało dla uczniów szkół podstawowych Grę Miejską, w której udział wzięło siedem drużyn z terenu Gminy Olkusz. Zespoły złożone z siedmiu uczniów i wspierających ich nauczycieli spotkały się na rynku, skąd wyszli w miasto w celu zaliczenia kolejnych punktów, gdzie na uczestników czekały zadania do wykonania. Na przystankach szóstoklasistów witali przebrani w szlacheckie stroje gimnazjaliści, sprawdzający i oceniający wiedzę graczy. Oprócz znajomości informacji dotyczących Konstytucji 3 Maja i polskiego parlamentu, młodzieży przydatne były umiejętności udzielania pierwszej pomocy i przede wszystkim pracy w grupach. W bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła uczestnicy rozgrywki poszukiwali epitafiów, gmerków oraz tablic pamiątkowych związanych z tragicznymi wypadkami w kościele. Szukali również wiadomości na temat patrona parafii.

W rynku na uczestników gry czekały kolejne zadania, w tym: poszukiwania zmieniających się na przestrzeni wieków herbów miasta i analiza ich elementów, a także odkrywali miasto i jego zmiany na podstawie wystawy „Olkusz na starych pocztówkach”. Podczas gry jej uczestnicy dowiedzieli się o historii olkuskich żydów, odwiedzili również podziemia starówki i biuro poselskie Jacka Osucha. Zadania były urozmaicone, szóstoklasiści przez cztery godziny spędzone w terenie rozwiązywali krzyżówki, uzupełniali teksty i szli za mapą.

gra gim3

Część zadaniową gry zakończyło przemówienie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, w którego wcielił się jeden z uczniów Gim 3. Potem głos zabrał wiceburmistrz Olkusza Włodzimierz Łysoń, dziękując młodzieży za pamięć o wydarzeniach sprzed lat i oryginalne świętowanie radosnych dni.

Zanim doszło do wyłonienia najlepszych drużyn, w stronę szkoły znajdującej się przy ul. Korczaka ruszył barwny korowód. Nie zabrakło w nim króla Poniatowskiego, szlachciców i konfederatów barskich. Po przybyciu na miejsce można było poznać zwycięzców premierowej gry. Najlepiej z zadaniami poradzili sobie reprezentanci Szkoły Podstawowej w Żuradzie, którzy z rąk dyrektor szkoły Bożeny Kok odebrali okazały puchar. Drugie miejsce przypadło w udziale Szkole Podstawowej nr 1, a szkolne podium uzupełniła drużyna z olkuskiej „Trójki”. Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek i okazjonalne upominki.

Ewa Karłowicz, Agnieszka Baldy-Krzysztofek i Dorota Harężlak – czyli organizatorki I Gry Miejskiej już teraz serdecznie zapraszają na kolejną nietypową lekcję historii, która w opinii większości uczestników rozgrywki, jest dużo bardziej atrakcyjna niż standardowy wykład z wysokości biurka i szkolnych ławek.

Organizatorzy serdecznie dziękują sponsorom nagród: posłom na Sejm RP – Lidii Gądek i Jackowi Osuchowi, Działowi Muzealno-Wystawienniczemu i Promocji Miasta i Gminy Olkusz oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury. Podziękowania kierowane są również pod adresem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika za objęcie gry honorowym patronatem.

gra gim4

gra gim1

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Pikardo
Pikardo
7 lat temu

Szczena mi opadła dzisiaj, kiedy rankiem zobaczyłem w gazecie krakowskiej, że znowu jak co roku wybierany będzie przez czytelników siłna osobowość, czy jakoś tam. No i oczywiście kogo ja tam zobaczyłem???. Odpowiedz jest banalnie prosta i łatwa. No kto zgadnie, no proszę – tak Gondkowa ta posłanka będzie się starała by ją czytelnicy wybrali. Brak mi słów i nic nie powiem.

ciekawek
ciekawek
7 lat temu

Pani Gondek kto jest pani stylistką.

Plewy i ospa
Plewy i ospa
7 lat temu

Jeżeli w tegorocznych wyborach kandydaci będą otrzymywali głosy za ilość zrobionych sobie zdjęć przy różnych okazjach to największą szansę ma pani Gondek.

filozof
filozof
7 lat temu

Czy sądząc po reakcjach na zachowanie pani LG można mieć nadzieję, że w nadchodzących wyborach zostanie podsumowana z należytą starannością?

Gumowy
Gumowy
7 lat temu

Pani Gondek to nie pani jest bohaterką. Młodzież i oni powinni być na przedzie. To nie pani tu jest najważniejszą. Trochę taktu i pokory. Pani może – jak już tak bardzo lubi się pani fotografować – stanowić tło. To o nich mowa i oni zasłużyli na pierwszoplanowe miejsce na tej fotce. Trochę pokory by się pani przydało. W innych sprawach powinna pani wyrywać się do przodu a nie tylko, kiedy facjata jest do sfotografowania.

smutek
smutek
7 lat temu

Jakże smutne jest, kiedy zamiast pokazywania własnych osiągnięć na rzecz wyborców wybranka musi fotografować się z niewinnymi niczemu dziećmi, które nie odważą się zaprotestować… Ale pozę opanowała do perfekcji – trzeba przyznać sprawiedliwie!

Demente
Demente
7 lat temu

A ja jeszcze nigdy nie widziałem by tą panią pokazywano na pierwszym planie w Sejmie. Bo tam to ona doskonale zna swoje miejsce w szyku. A jak już jest na prowincji to do przodu.

Pipa
Pipa
7 lat temu

A ta czerwień rażąca oczy, czyjąż odziewa konstrukcję. Z jaką ” czułością” obejmuje tego nie do końca uszczęśliwionego tym gestem młodzieńca. Brawo dla fotografa, który ukazał brak serdeczności, mimo, iż w zamyśle obejmującej takie pragnienie było.

oeuerutru
oeuerutru
7 lat temu

A ta co, za kierownika trupy teatralnej chce robić.