ryczowek-1

Dokładnie 90 lat temu, w malowniczym Ryczówku mieszkańcy doczekali się pierwszej szkoły, będącą w tamtych czasach czteroklasową szkołą podstawową. Na przestrzeni lat szkoła zmieniła nie tylko budynek, ale również i swoje oblicze. Teraz o tej placówce mówi się z uznaniem i odwiedzają ją znamienici goście. Ostatni jubileusz był okazją nie tylko do prezentacji osiągnięć, ale również i sięgnięcia pamięcią wstecz do czasów, kiedy to szkolnictwo w Gminie Klucze dopiero raczkowało.

Oczywiście, jak wszędzie na początku XX wieku warunki do nauki były bardzo ciężkie i kompletnie odstawały od wymogów współczesnego szkolnictwa. Nie było ani ogrzewania, ani elektryczności. Brakowało mebli, książek, sal lekcyjnych i przede wszystkim nauczycieli. Nauka odbywała się na dwie zmiany. Z biegiem czasu, czteroklasową placówkę powiększono o kolejne dwie starsze klasy. W 1947r. na zajęcia lekcyjne uczęszczało łącznie 113 dzieci. Szkoła została zelektryfikowana dopiero osiem lat później. Mimo zmian, budynek szkoły przypominał raczej barak pracowniczy, aniżeli placówkę oświatową. Z tej racji postanowiono wybudować nową siedzibę, taką z prawdziwego zdarzenia. W 1958r. powołano komitet budowy i nie trzeba było długo czekać do dnia, kiedy to wmurowano kamień węgielny pod nowy gmach. Pierwsze prace przy wznoszeniu nowej szkoły rozpoczęły się dokładnie 13 lipca 1959r. Do budowy przyłączyli się mieszkańcy wsi, ale także i sami uczniowie. Wspólnymi siłami udało się się osiągnąć cel, którego dalszą misję realizują następne pokolenia.

To tyle jeśli chodzi o wspomnienia związane z SP w Ryczówku. Historia to barwna i usłana różnymi wydarzeniami. Na przestrzeni blisko stulecia, przez placówkę przewinęło się wielu ludzi, często także i tych bardzo oddanych swojej pracy i temu miejscu. Jubileuszowa gala z racji 90. urodzin szkoły, jak i 50. rocznicy powstania nowego budynku placówki, była niepowtarzalną okazją na rozmowy o przeszłości. Z zaproszenia obecnej dyrektor Katarzyny Seweryn-Haberki skorzystało grono absolwentów i byłych pracowników. Dzięki temu nie zabrakło wzruszeń i wspomnień sprzed lat, które w pamięci pozostaną na zawsze, a to z racji starej ludowej prawdy mówiącej, że to co wyniesie się ze szkolnych murów, procentuje później przez całe życie.

ryczowek-2Ryczówek to wieś położona w Gminie Klucze. Mieszkańcy tej miejscowości wcale nie wstydzą się używać stwierdzenia, że mieszkają na wsi. To dla nich żadna ujma, a wręcz wyróżnienie. Jak powiedział w swoim wystąpieniu Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, to właśnie wiejskie szkoły są siłą w dzisiejszej edukacji. To stąd w wielki świat wyruszają najzdolniejsi i tutaj kształcą się niezwykłe osobowości. Kurator podkreślił również, że mała szkoła wcale nie musi oznaczać gorszej szkoły. Często jest wręcz zupełnie na odwrót.

Jakby na potwierdzenie słów swojego szefa, dyrektor Seweryn-Haberka w prezentacji multimedialnej przedstawiła najważniejsze momenty z życia szkoły. Współcześnie uczniowie biorą udział w wielu przedsięwzięciach i akcjach promujących m.in. bezpieczeństwo czy ekologię. Szkoła potrafi też zadbać o swój interes, pozyskując środki z zewnątrz. Za przykład niech posłuży stosunkowo niedawno powstałe boisko wielofunkcyjne, będące miejscem zmagań nie tylko uczniów i szkolnych zespołów sportowych, ale i także lokalnej społeczności.

Z gratulacjami i podziękowaniami za trud wkładany każdego dnia w życie szkoły, spieszył nie tylko Kurator Palczewski, którego przyjazd był dla dyrekcji wielką niespodzianką i zarazem radością, ale także przedstawiciele gminnej władzy. Głos zabrał wójt Kazimierz Ściążko, dyrektorzy pozostałych placówek szkolnych z Gminy Klucze, a także przyjaciele szkoły – absolwenci, w osobach choćby reprezentantów Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, czy Stowarzyszenia „Kuźnia”.

W takich chwilach, nie mogło zabraknąć występów artystycznych. Uczniowie szkoły spisali się na medal. W swoim programie prowadzili uczestników uroczystości przez kolejne lata funkcjonowania ich drugiego domu, ukazywali problemy sprzed kilkudziesięciu lat i z humorem komentowali teraźniejszość. Gali dumnie towarzyszyło hasło „Zachować historię – wychować przyszłość”. Patrząc na podobne jubileusze, można być pewnym, że pamięć o przeszłości wśród uczniów i nauczycieli nie zaginie, a przyszłość mimo codziennych trudności należeć będzie do młodego pokolenia.

Relacja filmowa:

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jarek
Jarek
11 lat temu

komuś się naprawdę nudzi i wypisuje takie brednie, najlepiej nic nie robić i jeszcze narzekać na innych( do roboty się weź nierobie ) 😆

bystryxd
bystryxd
11 lat temu

Nie miała czasu na pamięć się nauczyć cicho!;D ciekawe co zrobiła z kasą którą daliśmy na folie z pisakownicy;/ nie ma ani pisakownicy …ani foli…. 😀 najlepiej straszyć policją za głupią folie której nie ma i nigdy nie będzie ;D pozdrawiam 😀

Małgorzata
Małgorzata
11 lat temu

Co to pani mgr dyrektor czyta z kartki? pf ! śmieszne:D