W minioną sobotę, 11 listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten wyjątkowy w dziejach naszego kraju dzień miał specjalną oprawę. Świętowano w każdym zakątku powiatu olkuskiego.
OLKUSZ
Tradycyjnie główne obchody Święta Niepodległości w Olkuszu odbyły się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Po uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w bazylice św. Andrzeja Apostoła, delegacje władz samorządowych, państwowych, instytucji miejskich oraz szkół, pod obeliskiem marszałka złożyły wieńce z kwiatów. W uroczystościach udział wzięła również Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta. Odśpiewano hymn narodowy, a także inne pieśni patriotyczne. Wśród uczestników obchodów nie zabrakło przedstawicieli środowisk kombatanckich, a także młodzieży. Popołudniem, w sali widowiskowej Domu Kultury odbył się koncert patriotyczny, podczas którego zaprezentowali się laureaci I Olkuskiego Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej”, jak również Trio Łódzko-Chojnowskie z recitalem piosenek Jacka Kaczmarskiego. Dzień wcześniej w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej po raz kolejny odbył się Olkuski Wieczór Pieśni Patriotycznych pod honorowym patronatem wojewody małopolskiego i biskupa diecezji sosnowieckiej.
{joomplu:72901}{joomplu:72866}{joomplu:72888}
BUKOWNO
W Bukownie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli, poprzedzoną krótkim koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław” w Bukownie. Następnie przemaszerowano pod Obelisk Żołnierza Polskiego przy ul. 1 Maja. Tutaj, po odegraniu przez orkiestrę hymnu państwowego, młodzież z SP nr 1 przedstawiła okolicznościowy program artystyczny. Krótki występ zaprezentowały także przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola w Bukownie i Przedszkola Sióstr Prezentek. Następnie przedstawiciele parlamentu, władz miasta, lokalnych instytucji i stowarzyszeń złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, a burmistrz Mirosław Gajdziszewski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Uroczystości zakończyły się odegraniem przez Orkiestrę Dętą ZGH „Bolesław” fragmentów kilku patriotycznych pieśni.
{joomplu:72826}{joomplu:72799}{joomplu:72830}
BOLESŁAW
Obchody Święta Niepodległości w Bolesławiu również rozpoczęły się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław” w Bukownie. Następnie w uroczystym pochodzie przemaszerowano pod Pomnik Wolności. Po odegraniu przez orkiestrę hymnu państwowego przemówienie wygłosił wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński, a przybyłe delegacje władz oraz lokalnych instytucji i stowarzyszeń złożyły pod pomnikiem kwiaty. Druga część uroczystości odbyła się w bolesławskim dworku. Z koncertem i programem artystycznym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Gołowianie” z Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Po zakończeniu koncertu przybyli goście zostali uraczeni tradycyjnym żołnierskim poczęstunkiem.
{joomplu:72788}{joomplu:72784}{joomplu:72773}
WOLBROM
Uczestnicy uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Wolbromiu wyruszyli spod urzędu, prowadzeni przez orkiestrę strażacką oraz poczty sztandarowe, do kościoła pw. św. Katarzyny na mszę za Ojczyznę. Okolicznościowe kazanie wygłosił proboszcz parafii ks. Zbigniew Luty. Nasępnie uczestnicy uroczystości udali się pod tablicę poświęconą pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego, który wraz ze swymi legionistami przebywał w Wolbromiu 8 listopada 1914 r. Tradycyjnie odśpiewano hymn narodowy i Marsz I Brygady. Na zakończenie, po krótkim przemówieniu burmistrza Adama Zielnika, delegacje reprezentujące różne środowiska lokalne złożyły kwiaty. Sporym powodzeniem cieszył się, zorganizowany z okazji obchodzonego święta turniej piłki siatkowej, rozegrany na nowej hali sportowej przy „Jedynce”. Specjalną atrakcją zawodów był występ w składzie drużyny organizatorów – TKKF Jura reprezentanta Polski Sebastiana Świderskiego.
{joomplu:72757}{joomplu:72746}{joomplu:72728}
TRZYCIĄŻ
Uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w gminie Trzyciąż rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym pw. św. Benedykta Opata w Imbramowicach. Po jej zakończeniu uczestnicy przeszli w uroczystej procesji, na czele z pocztami sztandarowymi OSP oraz orkiestrą dętą z Zagórowej, na „Stary” zabytkowy cmentarz. Dla mieszkańców gminy jest to miejsce wyjątkowe – to tu zazwyczaj świętowane są ważne wydarzenia związane z historią naszej ojczyzny. W sobotnie południe, w cieniu rosnącym na cmentarzu wiekowych drzew, nad mogiłą 41 bezimiennych powstańców z 1863r. tych, którzy oddali swe życie za wolność, jak również tych, którzy swoją mozolną pracą uprawiali ziemię, aby z jej plonów wyżywić następne pokolenia, a ich nazwiska znane są nie tylko z nagrobków w sposób szczególny zabrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Następnie wójt Roman Żelazny przypomniał historyczne wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, podkreślając potrzebę codziennej pracy dla dobra wolnej ojczyzny. Na zakończenie uroczystości koncert pieśni patriotycznych wykonała Włościańska Orkiestra Dęta z Zagórowej.
Informacja, że patriotyczna iluminacja wolbromskiego urzędu na kolory niebiesko-czerwony kosztowała 4.146,35 zł mnie powaliła. Kolejne nie da się odhaczone. Gratulacje!
Olkusz – dziewczyno ze zdjęć 2,22,58 – jesteś przepiękna