Ubiegły wtorek, 14 października, grupa słuchaczy Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spędziła na wyjazdowym plenerze. Nabyte podczas warsztatów fotograficznych umiejętności sprawdzali pośród ruin warowni w Smoleniu, na terenie kompleksu pałacowego i w klasztorze w Pilicy oraz na zamku w Ogrodzieńcu.
Powstałe tego dnia prace oglądać będzie można na poplenerowej wystawie. Warsztaty i plener zorganizowane zostały dzięki współpracy Stowarzyszenia „Res Sacra Miser” i olkuskiego MOK oraz dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Słoneczny poranek zachęcał do fotografowania. Niestety, pogoda już na pierwszym przystanku zaczęła się zmieniać. Zachmurzenie i mżawka nie zniechęciły jednak olkuskich seniorów, zaś aura zdawała się podkreślać romantyczny nastrój jurajskich krajobrazów i architektury odwiedzanych zabytków. Kolejną przeszkodą okazały się prace prowadzone na zamku w Smoleniu. Na szczęście część obiektu można było na tym etapie robót zwiedzać i uwieczniać za pomocą fotograficznych aparatów. Bez jakichkolwiek ograniczeń uczestnicy warsztatów mogli kierować swe obiektywy i chętnie kierowali na piękno otaczającej zamkowe wzgórze przyrody.
Niezwykłe drzewa i krzewy przyciągały ich uwagę również w pilickim parku pałacowym. Chyba nawet bardziej niż pałac, którego fatalny stan wzbudzał przede wszystkim smutek. Niejako na pocieszenie uczestnicy pleneru dostrzegli wewnątrz pałacu ślady prac remontowych oraz godne uwiecznienia rzeźby zdobiące zewnętrzne ściany budynku. Wracając przez park znów ulegli jego urokom, kolejnym fragmentom na nowo odkrywanego piękna. W Pilicy odwiedzili też klasztor OO. Franciszkanów, a dzięki życzliwości jednego z zakonników również pełen źródeł inspiracji przyklasztorny kościół.
Ostatnim przystankiem na trasie wyjazdowego pleneru był zamek w Ogrodzieńcu. Mury potężnej warowni, usadowionej na wapiennych skałach i otoczonej malowniczymi ostańcami, zachwycały malarzy, poetów, a nawet filmowców. To tam Andrzej Wajda zdecydował się kręcić sceny do filmu na podstawie „Zemsty” Aleksandra hrabiego Fredry. Na wieżach, w korytarzach i w pomieszczeniach warowni uczestnicy pleneru fotografowali aż do obiadu w pobliskiej karczmie. Tego dnia planowali jeszcze odwiedzić zamek w podolkuskim Rabsztynie, lecz gwałtowne pogorszenie pogody, ulewny deszcz i zimny wiatr stanęły temu na przeszkodzie. Łatwość dotarcia z Olkusza do Rabsztyna pozwala na nadrobienie tego, gdy tylko aura dopisze. Teraz uczestników pleneru czeka analiza wykonanych zdjęć, wybór najlepszych i przygotowanie poplenerowej wystawy. O jej terminie powiadomimy w odrębnym komunikacie.
Plener zorganizowany został w ramach współpracy Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” w Olkuszu i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Zajęcia Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku współfinansowane są z dotacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, priorytet I. Edukacja osób starszych.
W plenerze słuchaczom OUTW towarzyszyli: opiekunka uczelni z ramienia Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu Zdzisława Gardeła, prowadząca warsztaty reżyser Barbara Szumowska oraz Jarosław Medyński.
MOK Olkusz