Olkusz

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w piątkowym (21 maja) „Koncercie wiosennym”, jaki zainaugurował tegoroczną działalność kulturalną reaktywowanego Klubu Osiedlowego „Przyjaźń” prowadzonego na olkuskim osiedlu Pakuska przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”.

Przyjaciół muzyki, poezji i klubu przywitały Olga Śladowska i Mirosława Drapacz z zarządu Stowarzyszenia, które przypomniały ubiegłoroczną sytuację, kiedy stowarzyszenie musiało wyprowadzić się z klubu. Podziękowały Annie Kostulskiej z zaprzyjaźnionego olkuskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, która zgodziła się przechować rzeczy z klubu. Przypomniały, że dzięki pomocy burmistrza Olkusza Romana Piaśnika udało się rozwiązać problem i od marca klub wznowił działalność.

A potem przyszedł czas na muzykę i poezję. W inauguracyjnym koncercie „piosenek i wierszy o miłości, słońcu i radości” utwory muzyczne wykonywała grupa instrumentalno – wokalna w składzie: Jagoda Wojdyła, Patrycja Krymula, Olga Berkowicz i Natalia Tomczyk pod kierunkiem Anny Taborek i Zbigniewa Specjała. Publiczności najbardziej podobały się piosenki do „wiosennych” tekstów Agnieszki Osieckiej. W przerwach pomiędzy utworami swoje wiersze, także o wiośnie czytali olkuscy poeci: Irena Włodarczyk, Ewa Pogan, Krystyna Dziurzyńska i Grzegorz Ludwiczak. Na zakończenie wiceprezes stowarzyszenia Barbara Orkisz podziękowała wszystkim za przybycie, a członkom stowarzyszenia za pomoc w przeprowadzce i przygotowaniu klubu do działalności.

Stowarzyszenie na rzecz oświaty, kultury i pomocy społecznej „Wszyscy dla Wszystkich” działa od 2004 roku. W latach 2009 – 2020 prowadziło Osiedlowy Klub Przyjaźń w Olkuszu. Teraz, po trzymiesięcznej przerwie działalność klubu została wznowiona w marcu tego roku. Obecnie w klubie działają teatry „Lęgowisko” prowadzony przez Danutę Marszałek oraz Teatr Seniora w integracji z młodzieżą. Działa też grupa instrumentalno – wokalna, odbywają się zajęcia ruchowe przy muzyce, przygotowywana jest promocja tomiku poezji „Zahaczeni o rzeczywistość”. W planach są wyjazdy do teatru oraz wycieczki integracyjne. W tym roku stowarzyszenie dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska! Postaw na edukację” będzie realizowało warsztaty edukacyjne ,,Skarby bazyliki pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu”. Jest to kontynuacja, w nieco innej formie, cieszącego się dużą popularnością Powiatowego Konkursu ”Dzieło Hansa Hummla w poezji i plastyce” dla uczniów szkół podstawowych i średnich, jaki stowarzyszenie organizowało w latach 2006 – 2018.

Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze