W ciągu czterech lat naszej działalności na rzecz osób zmagających się z chorobą nowotworową i ich bliskich, dotarliśmy do miejsca, w którym czujemy potrzebę zmian.
Dzięki życzliwości lokalnych mediów ( Przegląd Olkuski) mogliśmy dzielić się z Państwem swoimi spostrzeżeniami z codziennej pracy w grupie wsparcia, zmieniać podejście do choroby nowotworowej, tchnąć nadzieję i wiarę w wyzdrowienie, eliminować stereotypy wszechobecne w naszym myśleniu.
http://przeglad.olkuski.pl/index.php/artykuly/zdrowie/klub-zielone-swiatlo
We współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu przybliżaliśmy problematykę nowotworową młodzieży szkolnej, realizując RACKOWISKO. Dokonaliśmy rejestracji 65 kandydatów na potencjalnych dawców szpiku. Współuczestniczyliśmy w organizacji dwóch konferencji powiatowych na temat raka. Ważnym elementem naszej pracy była działalność wydawnicza. Doświadczenia w walce z rakiem znalazły upust w dwóch publikacjach ilustrowanych przez znanych olkuskich artystów : „Drzewo życia” i „Ujeździłem raka”. Część grafik przekazane zostały na Dzienny Odział Chemioterapii olkuskiego szpitala, pozostałe trafiły na aukcje na rzecz młodych osób chorych na raka. Przygotowana przez nas wystawa prac plastycznych „UWIERZ” trafiła do Wojewódzkiego Szpitala w Jaroszowcu. Zorganizowaliśmy dwukrotnie warsztaty psychoonkologiczne dla mieszkańców zmagających się z nowotworem i ich bliskich, we współpracy z Akademią Rozwoju Dzieci i Młodzieży w Olkuszu zaproponowaliśmy chorym na nowotwór zajęcia z yogi śmiechu, rehabilitację kobiet po mastektomii, tai chi i inne formy aktywnego spędzania czasu.
Niestety, jakakolwiek oferta proponowana osobom chorym trafia w pustkę. Mieszkańcy nie korzystają z bezpłatnych zajęć, nie czują potrzeby uczestnictwa w grupie wsparcia, nie biorą udziału w akcjach Stowarzyszenia.
Temat raka nadal jest tematem tabu – zaraża, mrozi, powoduje zesztywnienie członków, traktowany jest jak samo spełniająca się przepowiednia. Nie chcę o raku słyszeć, mówić, czytać, myśleć, czuć go u innych.
W Stowarzyszeniu działają osoby, które doświadczyły choroby nowotworowej oraz osoby, które pośrednio dotknął rak. Członkowie na miarę swoich sił i zdrowia dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą, wspólnie przygotowują przeróżne akcje profilaktyczne, bawią się i śmieją. Jednak nasze szeregi w ostatnim czasie przerzedziły się bardzo. Stanęliśmy na rozdrożu dróg. Stanęliśmy przed dylematem – co dalej? Zawiesić działalność czy poszukiwać innej formy aktywizacji ze świadomością, że choroby nowotworowe czynią coraz większe spustoszenie, a zachorowalność wzrasta.
Jesteśmy stowarzyszeniem zwykłym utrzymującym się ze składek członkowskich, bez prawa do darowizn, grantów i innych form pozyskiwania środków na działalność.
Podjęliśmy więc decyzję, by złożyć wniosek o zarejestrowanie nas w KRS, a tym samym zwiększyć możliwość oferowanych usług .
W związku z tym ogłaszamy nabór członków towarzyszenia – osób kreatywnych, aktywnych, które chcą realizować swoje zainteresowania i spełniać się w działalności na rzecz innych. Mile widziani będą studenci kierunków: prawa, ekonomii, psychologii, socjologii, rehabilitacji, filozofii a także innych osób dla których ta forma działania pozwoli rozwinąć skrzydła. Nabór nowych członków stowarzyszenia planujemy prowadzić do końca bieżącego roku.
Zapraszamy do współpracy.
Kontakt z nami:
e- mail: zieloneswiatlo@o2.pl
nr tel. 534 717 754
Grzegorz Ludwiczak