hubert kardasz

Olkuska spółka INTERMAG, jeden z największych w Europie środkowo-wschodniej producentów nawozów i biostymulatorów, została laureatem Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 dla najprężniej działających firm w kategorii średnich przedsiębiorstw.

O zdobytej nagrodzie oraz innowacyjnych inwestycjach spółki rozmawiamy z jej prezesem, Hubertem Kardaszem.

 
Wiola Woźniczko: INTERMAG praktycznie co roku nagradzany jest różnego rodzaju certyfikatami i wyróżnieniami, jak np. Inicjator Innowacji 2015 „Newsweeka”, Diament Forbesa czy Gazela Biznesu 2014. Teraz otrzymaliście Małopolską Nagrodę Gospodarczą 2016 dla najprężniej działających małopolskich przedsiębiorstw w kategorii średnich firm. Czy takie wyróżnienia, przyznawane przez ekspertów ze środowisk biznesowych i naukowych, są dla Was cenniejsze od typowo branżowych nagród?

Hubert Kardasz: Wszystkie nagrody i wyróżnienia są dla nas bardzo ważne i cenne, gdyż są świadectwem zaufania, jakim darzy nas otoczenie biznesowe i samorządowe. Jest to szczególnie cenne, gdyż buduje pozytywny wizerunek INTERMAG, jako wiarygodnego partnera biznesowego oraz atrakcyjnego pracodawcy. Bardzo się cieszę, że władze samorządowe Małopolski oraz Olkusza starają się, aby rodzimym firmom i przedsiębiorcom stwarzać dobre warunki do rozwoju biznesu. W ostatnich latach INTERMAG zainwestował ponad 20 milionów w nowy zakład produkcyjny i nowoczesne centrum logistyczne na terenie dawnych zakładów Emalia oraz w Osieku. Instytucje Samorządowe zawsze sprawnie i bez zbędnej zwłoki wydawały dla nas decyzje administracyjne, które są niezbędne przy tak dużej skali inwestycji prowadzonych przez naszą firmę. Chcę podkreślić, że Małopolska Nagroda Gospodarcza została nam przyznana przez Marszałka Województwa Małopolskiego na wniosek Małopolskiej Rady Gospodarczej (w skład której wchodzą wybitne autorytety środowisk naukowych i biznesowych), a zgłoszeni zostaliśmy do tej nagrody przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Wszystkim wymienionym wyżej osobom i instytucjom chciałbym serdecznie podziękować za docenienie naszej firmy.

Wiola Woźniczko: Liderzy przedsiębiorczości świetnie radzą sobie nie tylko na krajowym rynku, ale i poza granicami. Wasze produkty dostępne są w ponad 20 krajach, nie tylko europejskich. Co trzeba zrobić, aby z niewielkiego producenta nawozów z siedzibą w garażu, stać się globalnym graczem?

Hubert Kardasz: Przede wszystkim nie należy mieć kompleksów wobec międzynarodowych konkurentów i mieć bardzo dobre produkty, które doskonale wpisują się w coraz silniejszy trend produkowania zdrowej żywności. Nasze produkty, nie tylko pozwalają osiągnąć wyższe plony i ograniczyć stosowanie szkodliwych pestycydów czy antybiotyków, ale również wzbogacają produkty w mikroelementy i inne substancje odżywcze, które są niezbędne w naszej diecie. Duża część naszych produktów spełnia bardzo rygorystyczne normy produkcji ekologicznej. W naszej branży sprzedaż z reguły poprzedzona jest testami naszych produktów na kluczowych dla danego rynku uprawach. W znakomitej większości te próby kończą się sukcesem, co pozwala nam wchodzić na coraz bardziej wymagające rynki. Dzięki takiemu podejściu udało nam się z sukcesem wejść na bardzo trudne i dojrzałe rynki jak Niemcy i Włochy, na których działają bardzo silne lokalne firmy. Na niektórych rynkach udało nam się osiągnąć wyższy udział rynkowy niż giganci światowi. Bardzo ważne w naszej strategii jest to, że ponad 90% naszych produktów sprzedajemy pod naszymi własnymi markami i w komunikacji podkreślamy pochodzenie produktów z Polski.

Wiola Woźniczko: Nagroda, którą zostaliście właśnie uhonorowani, promuje m. in. postawy proinwestycyjne firm oraz konkretne dokonania w zakresie innowacji. Strategia INTERMAGU opiera się przede wszystkim na inwestycjach w nowoczesne technologie z wykorzystaniem funduszy unijnych. Nad czym obecnie pracujecie?

Hubert Kardasz: Nasz sukces rynkowy nie byłby możliwy gdyby nie wysokie nakłady na badania i rozwój. Co roku inwestujemy około 5% obrotów w tą działalność. Nasze nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe w Osieku robi bardzo duże pozytywne wrażenie na wszystkich, którzy mieli okazję je odwiedzić. Dzięki bogatemu wyposażeniu możemy realizować samodzielnie bardzo szerokie spektrum badań chemicznych, biologicznych i mikrobiologicznych. W centrum zatrudnienie znalazło 10 wysoko wykwalifikowanych specjalistów, z czego 3 posiada tytuł doktora nauk. Nasz strategiczny kierunek rozwoju to szeroko pojęta biotechnologia. Uważamy, że nie należy natury poprawiać, tylko ją umiejętnie podpatrywać i wynajdywać skuteczne rozwiązania w naszym środowisku. Kilka miesięcy temu zakończyliśmy prace nad nowym innowacyjnym preparatem opartym o pożyteczne mikroorganizmy, które wyizolowaliśmy z naturalnego środowiska. Innowacyjność preparatu polega na tym, że pozwala rolnikowi wyprodukować naturalny nawóz z resztek pożniwnych na sowim własnym polu przy minimalnych nakładach. Wystarczy że opryska pole 2 litrami naszego preparatu a resztą zajmą się bakterie z rodziny Subtilis, które bardzo szybko i efektywnie rozłożą materię organiczną i uwolnią z nich składniki pokarmowe takie jak fosfor, potas, magnez i mikroelementy. Nasz preparat obniży też stosowanie pestycydów, gdyż nasze mikroorganizmy skuteczne konkurują i wypierają patogeny bytujące w glebie.
Obecnie pracujemy nad nową generacją biostymulatorów i nawozów dolistnych, które będą opierać się na wyciągach roślinnych, biodostępnym krzemie oraz biodegradowalnych ligandach. Nowe produkty pozwolą na zwiększenie plonów i uodpornienie roślin na niekorzystne warunki pogodowe i presję chorób.
Planujemy również wprowadzenie nowej generacji probiotyków dla zwierząt, które pozwolą ograniczyć stosowanie antybiotyków, co jest niestety obecnie w wielu wypadkach nadużywane.

————

W gronie laureatów Małopolskiej Nagrody Gospodarczej 2016 znaleźli się również: firma SYNTHOS S.A. z Oświęcimia, specjalizująca się w produkcji surowców chemicznych oraz kauczuku (w kategorii dużych przedsiębiorstw) i krakowska Wytwórnia Sprzętu Elektroenergetycznego AKTYWIZACJA Spółdzielnia Pracy, wiodący w Polsce producent sprzętu ochronnego dla energetyki (w kategorii małych przedsiębiorstw). Laureaci otrzymali z rąk Marszałka Małopolski Jacka Krupy statuetkę Małopolskiej Nagrody Gospodarczej, a ich kandydatura zostanie zgłoszona do „Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP”. Przyznano też dwie nagrody specjalne za istotny wkład w rozwój gospodarczy Małopolski dla prof. Janusza Filipiaka, założyciela firmy Comarch S.A. oraz Andrzeja Wiśniowskiego, założyciela firmy Wiśniowski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze