W poniedziałek, 31 lipca na olkuskim rynku odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą Krwawej Środy. Delegacje kombatantów, przedstawicieli UMiG-u oraz ugrupowań politycznych złożyły wieńce przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej.
Mimo upływu lat, pamięć o hitlerowskich represjach na ludności Olkusza nie ginie. Dowodem są coroczne obchody przypominające o bolesnych dla lokalnej społeczności wydarzeniach z ostatnich dni lipca 1940 roku. Wtedy to Niemcy w odwecie za zastrzelenie jednego z żandarmów przeprowadzili szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną. Najpierw okupanci w Srebrnym Mieście rozstrzelali dwudziestu Polaków – pięciu olkuszan i piętnastu więźniów z Mysłowic.
Ponadto hitlerowcy spędzili na olkuską starówkę i inne miejskie place wszystkich mężczyzn w wieku 15-55 lat. Ofiary bito, poniżano i maltretowano w sadystyczny sposób. Szczególne okrucieństwo Niemcy wykazywali wobec olkuskich Żydów. W czasie marszu gestapowcy bili mężczyzn kolbami, po czym kazali im się położyć twarzą do ziemi i tak leżących deptali oraz kopali.
Hitlerowscy oprawcy nie ograniczyli się jedynie do bicia i grabienia. Zabijali. Zginął jeden z olkuskich Żydów – Majer, i to pomimo legitymowania się przez niego amerykańskim paszportem. Zastrzelony został ponadto 25-letni pracownik olkuskiego magistratu Tadeusz Lupa, który leżał na placu obok Kasy Chorych – dosięgły go kule, gdy próbował uciec w stronę parku miejskiego przy ul. Mickiewicza. W dziesięć dni po Krwawej Środzie zmarł też ks. kanonik Piotr Mączka, który ponoć podczas pacyfikacji leżał krzyżem w kościele modląc się o uratowanie swoich wiernych. Po tak długim przebywaniu na zimnej posadzce zachorował i zmarł, a w jego pogrzebie udział wzięły tłumy olkuszan.
W miniony poniedziałek tłumów na rynku przy tablicy upamiętniającej tamte wydarzenia nie było. Pojawiły się natomiast delegacje: kombatantów, UMiG-u, starostwa powiatowego, Prawa i Sprawiedliwości, Kukiz’15, Platformy Obywatelskiej oraz członków Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Olkuszu. Wszyscy pod tablicą złożyli wieńce.
Tablica na olkuskim rynku upamiętniająca Krwawą Środę została odsłonięta 31 lipca 1982 roku, a więc dokładnie w 42. rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Tego dnia na Skwerze, będącym kiedyś Rynkiem Czarnogórskim, odsłonięto obelisk z tablicą upamiętniającą Krwawą Środę.
{joomplu:69690}{joomplu:69694}{joomplu:69696}
Ile lat ma Burmistrz i jego współpracownicy?
[quote name=”pomylka”]W amerykańskiej „Encyklopedii Obozów i Gett: 1939-1945”, wydanej kilka lat temu przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, zawarta jest informacja, że w Olkuszu rozstrzelano dwudziestu Żydów i Krwawa Środa była skierowana wyłącznie przeciwko olkuskim Żydom.[/quote]
Warto na ten temat przeczytac:
http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci/malopolska-zachodnia/a/pomylka-w-amerykanskiej-encyklopedii-na-temat-krwawej-srody-w-olkuszu,10108342/
W amerykańskiej „Encyklopedii Obozów i Gett: 1939-1945”, wydanej kilka lat temu przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, zawarta jest informacja, że w Olkuszu rozstrzelano dwudziestu Żydów i Krwawa Środa była skierowana wyłącznie przeciwko olkuskim Żydom.
[quote name=”małostkowość”]W uroczystości wziął udział Wicestarosta Olkuski Jan Orkisz reprezentując Zarząd Powiatu w Olkuszu i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sławomir Sztaba reprezentując Radę Powiatu w Olkuszu , czego autor tekstu nie zauważył. Czyżby już zaczęła się kampania negatywna ?[/quote]
A widziałeś, żeby Orkisz i Sztaba opłacali artykuły sponsorowane w PO? To jest dla nich znak ;).
W uroczystości wziął udział Wicestarosta Olkuski Jan Orkisz reprezentując Zarząd Powiatu w Olkuszu i Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sławomir Sztaba reprezentując Radę Powiatu w Olkuszu , czego autor tekstu nie zauważył. Czyżby już zaczęła się kampania negatywna ?
Skromna uroczystość, ale dobrze, że odbyła się.