Wernisażem wystawy grafik Magdaleny Hanysz-Stefańskiej 15 sierpnia rozpoczął się XIII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2017. Do Srebrnego Grodu zjechali artyści z Polski, Białorusi, Gruzji, Słowenii, Słowacji i Włoch.
Przybyłych na wernisaż gości przywitał dyrektor BWA i pomysłodawca olkuskich plenerów Stanisław Stach. Następnie głos zabrał burmistrz Roman Piaśnik, życząc artystom owocnej pracy twórczej i pięknych wrażeń z pobytu na olkuskiej ziemi. Na uroczystość przybyli również zastępca burmistrza Bożena Krok, były burmistrz Mikołowa Marek Balcer oraz kierownik Referatu Kultury Urzędu Miejskiego w Mikołowie Gerard Piszczek.
Uroczyste otwarcie imprezy rozpoczęła wystawa grafik Magdaleny Hanysz-Stefańskiej, która jest także uczestniczką tegorocznego pleneru. Artystka ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom z malarstwa uzyskała w 1994 r. w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. W swojej macierzystej uczelni jest kierownikiem Pracowni Podstaw Grafiki Artystycznej, pełni też funkcję kierownika Katedry Grafiki Artystycznej na Wydziale Grafiki ASP; ponadto jest członkiem ZPAP oraz Stowarzyszenia Promocji Artystów ERA ART. Brała udział w 40 wystawach zbiorowych i 15 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą, jest laureatką m.in.: „Gdańskiej Grafiki Roku”, „Triennale Tczewskiego” czy nagrody w Konkursie Graficznym im. Józefa Gielniaka w Jeleniej Górze. Swoją twórczość artystka określa jako optymistyczną. Jak przyznała, inspirują ją przede wszystkim ludzkie zachowania, a także własne przeżycia i doświadczenia. Nie lubi podążać za modą, nie chce też w swojej twórczości epatować nowoczesnością czy tanią prowokacją. Upodobała sobie linoryt kolorowy i właśnie tę technikę uprawia najczęściej, co można było zaobserwować na zaprezentowanej wystawie.
Druga część spotkania rozpoczęła się od przedstawienia uczestników tegorocznego pleneru, wśród których znajdują się następujący artyści: Agnieszka Czyżewska (Polska), Andrea Verdelago (Włochy), Andrzej Sobieraj (Polska), Anna Płachecka-Śniadach (Polska), Brygida Liśkiewicz (Polska), Edward Gałustow (Białoruś), Elżbieta Piórecka (Polska), Emilia Sobieraj (Polska), Eugeniusz Molski (Polska), Gocha Chkaidze (Gruzja), Janusz Debis (Polska), Joanna Zając-Slapničar (Słowenia), Józef Marzec (Polska), Klavdija Marušič (Słowenia), Krzysztof Łozowski (Polska), Magdalena Hanysz-Stefańska (Polska), Maria Bereźnicka-Przyłęcka (Polska), Mariusz Połeć (Polska), Michał Kwarciak (Polska), Dušan Balaž (Słowacja), Stanisław Stach (Polska), Vladimir Šuster (Słowacja). Wszyscy zostali obdarowani symbolicznymi upominkami przygotowanymi przez BWA, Gminę Olkusz i Starostwo Powiatowe. Oficjalna część spotkania zakończyła się wykonaniem pamiątkowych zdjęć, które znajdą się w katalogu poświęconym tegorocznej edycji imprezy.
Przez dziesięć dni trwania pleneru artyści będą tworzyć prace inspirowane malowniczymi zakątkami ziemi olkuskiej. Wszystkie wykonane dzieła zostaną przekazane na własność Galerii, zasilając jej zbiory. Uczestników czeka wiele atrakcji, m.in. zwiedzanie olkuskiej bazyliki, podziemi rynku, wycieczka do Rabsztyna, na Pustynię Błędowską oraz do Krakowa. Zgodnie z tradycją powstałe prace będzie można zobaczyć na poplenerowej wystawie, która odbędzie się w grudniu w olkuskim BWA.
XIII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2017 został zorganizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej BWA, przy wsparciu Marszałka Województwa Małopolskiego, Gminy Olkusz i Starostwa Powiatowego w Olkuszu.