14 października 2012 obchodzono Dzień Papieski, przypadający w 34. rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Z tej okazji w ostatnią niedzielę odbyły się dwa interesujące koncerty. Pierwszy w Miejskim Ośrodku Kultury, a drugi w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Organizatorami pierwszego koncertu była Parafia Dobrego Pasterza, Stowarzyszenie na Rzecz
Historycznych Organów Hansa Hummla i Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Na scenie wystąpiło wielu wykonawców. Wśród nich znaleźli się soliści: Małgorzata Kocjan, Dorota Nowak, Zenon Krukowiecki i Anna Nijakowska – Augustyn. Z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła wystąpił chór Dobrego Pasterza z pianistą – Adamem Gęgotkiem na czele, a także zespół wokalno – instrumentalny „Tibi Dabo” z udziałem ks. Stanisława Kołakowskiego. Parafię pw. św. Maksymiliana reprezentował zespół „Maksymilianum” i dziecięca grupa wokalna „Maksymilianki”. Wśród wykonywanych utworów znalazły się znane pieśni religijne, ballady, a także utwory gospel i piosenki z repertuaru Arki Noego. Z występami muzycznymi przeplatały się fragmenty dzieł Jana Pawła II recytowane przez uczniów I LO im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu: Urszulę Maj i Bartłomieja Adamiaka. Na kinowym ekranie wyświetlano zdjęcia Papieża Polaka – zarówno z jego dzieciństwa jak i z życia dorosłego. Ostatnim elementem koncertu w MOK było odśpiewanie przez wszystkich wykonawców i publiczność ulubionej pieśni wspominanego papieża pt. „Barka”. Na korytarzu ośrodka uczestnicy koncertu częstowani byli kremówkami przygotowanymi przez Restaurację i Ciastkarnię Capri . W tym miejscu prezentowano także prace plastyczne ilustrujące motywy z życia Jana Pawła II.
Drugi koncert pod nazwą „Santo Subito”odbył się wieczorem w kościele św. Maksymiliana. Wykonany został przez Orkiestrę Straży Granicznej z Nowego Sącza zaraz po Uroczystej Mszy Świętej w intencji kanonizacji bł. Jana Pawła II. Patronat nad imprezą objął: starosta olkuski – Jerzy Kwaśniewski. 44-osobowa orkiestra wystąpiła pod batutą ppłk. Stanisława Strączka. Koncert wzbogacony został występem dwojga solistów: Natalii Zabrzeskiej – Nieć i Wacława Wacławiaka. Wykonano liczne piosenki żołnierskie m.in. „Póki Polska żyje w nas”, „Taniec z szablami”, pieśni kościelne i mazura ze „Strasznego Dworu” ,„Serce w Plecaku”, „Abba Ojcze” i „Hej, Janicku!”. Publiczność dziękowała owacjami na stojąco. Nie obyło się bez kilkukrotnego bisowania.
A pan biskup Kaszak to przyjechał do Olkusza po kolejne miliony? Podobno MOK i Biblioteka też stoją na „parafialnej ziemi” i lada dzień będą kolejne wnioski o odszkodowanie dla tej biednej i ledwo wiążącej koniec z końcem instytucji masowego ogłupiania…
Były były, ale tylko dla wybranych na zaproszenia 🙂 ale hucznie zapowiadane. tylko zapomnieli dodać że plebs wstęp wzbroniony 🙂 ELYTA (moderacja) !!!
.
Były? Naprawdę? W ogóle nie zauważyłem. A może by tak zorganizować Dni Westena? Albo Dni Wiedzy i Oświaty? Albo Dni Powszechności Zdrowego Rozsądku?… którego Olkuszowi tak bardzo brakuje?
Kiedyś składano hołdy Rosji Leninowi, dzisiaj też składa się hołdy obcemu państwu Watykan i jego przywódcy 😆