obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi8

Tegoroczne obchody Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi miały niezwykłą oprawę. Przejazd kolumny nietypowych aut przez centrum Olkusza i Bolesławia oraz towarzysząca mu akcja informacyjna wzbudziły zainteresowanie mieszkańców obu miast. Przechodnie przystawali, aby  posłuchać informacji płynących z megafonu o tym, co zrobić, by uniknąć nowotworu. Tym, którym się śpieszyło, wolontariuszki rozdawały ulotki ze szczegółowymi informacjami. W Bolesławiu pod remizą straży pożarnej, odbył się dziecięcy występ muzyczny przygotowany przez bolesławskie Centrum Kultury. obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi27.jpgAkcja miała na celu przypomnieć kobietom o tym, jakim zagrożeniem jest rak piersi i jak ważna jest profilaktyka oraz wczesne wykrywanie choroby. Omawiany nowotwór jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów kobiet w naszym kraju i najczęściej występującym u osób płci żeńskiej nowotworem złośliwym. Według danych statystycznych codziennie na tą chorobę zapada 12 osób. Sobotnie działania miały uświadomić, iż choroby nowotworowe dotykają ludzi w różnym wieku. We wczesnej fazie rozwoju są one całkowicie uleczalne. Dlatego tak ważne jest poddawanie się czynnościom profilaktycznym takim jak wykonywanie cytologii czy mammografii. Wymienione badania są bezpłatne, natomiast w województwie małopolskim korzysta z nich tylko 27% kobiet.

  
Sobotnie przedsięwzięcie nie było jedynym w Olkuszu odnoszącym się do Europejskiego Dnia Walki z Rakiem. 15 października w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert dobroczynny „Jesteśmy razem”, z którego dochód przeznaczony zostanie na warsztaty psychoonkologiczne dla osób dotkniętych chorobą nowotworową oraz dla ich bliskich. Odbędą się one w dniach 12 – 16 listopada 2012 w godzinach 10.00 – 14.00 w klubie „Przyjaźń”. Warunkiem udziału w nich jest wypełnienie do 1 listopada ankiety zgłoszeniowej dostępnej we wspomnianej instytucji. Ilość miejsc jest ograniczona. Pytania i zapisy należy kierować do Ewy Sitarskiej (tel. 660 830 933) i Joanny Dreżewskiej (tel. 795 135 255).
 
Organizatorem akcji był Klub „Zielone Światło”, wspierający od lat osoby chore i ludzi, którzy są z nimi związani.
Dwa zabytkowe Volkswageny biorące udział w paradzie użyczone zostały przez panią Ewę Burakowską, a trzy samochody terenewe pochodziły z Klubu Turystyki Samochodowej „Anakonda 4×4″. W sobotnie działania włączyło się także Stowarzyszenie Amazonek i Osób z problemami Onkologicznymi z Zawiercia. Cała impreza poprowadzona została przez Grzegorza Ludwiczaka i Barbarę Orkisz.
 
 
obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi3 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi34.jpg 
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi17  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi6
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi23.jpg  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi29.jpg
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi25.jpg

obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi26.jpg

 

 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi22.jpg  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi12
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi21.jpg  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi20.jpg
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi13  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi24.jpg
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi14  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi32.jpg
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi15  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi2
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi33.jpg  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi4  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi10
 obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi11  obchody euopejskiego dnia z rakiem piersi30.jpg

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze