Grupy rekonstrukcyjne od pewnego czasu wzbogacają wszelkiego rodzaju imprezy z historią w roli głównej – rocznice bitew i innych ważnych wydarzeń, turnieje, pikniki i festyny. Rycerzy, zbrojnych, białogłowy i zakonnych można zobaczyć podczas Turniejów Rycerskich na zamkach Siewierz, Lipowiec, Czersk. Dla członków tych grup to przede wszystkim sposób na interesujące spędzenie wolnego czasu i realizacja pasji, a dla oglądających jedyna możliwość podpatrzenia, jak kiedyś wyglądali i żyli przedstawiciele odległych z naszej perspektywy epok. Rok temu w Olkuszu powstała nowa grupa rekonstrukcji historycznej – Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Olkuskiej. Dołączyć do niego może każdy, kto pasjonuje się historią i chciałby uczestniczyć w turniejach nie jako widz, ale aktywny uczestnik.
– Jesteśmy grupą zajmującą się hobby, jakim jest Bractwo Rycerskie. Jest to inicjatywa oparta na rekonstrukcji historycznej w pełnym tego słowa znaczeniu. Nasza działalność obejmuje rekonstrukcję życia w okresie Średniowiecza, a dokładniej przełom XII i pierwszą połowę XIII. Powyższe datowanie stanowi granicę dla odtwarzanego uzbrojenia, przedmiotów codziennego użytku, mebli, namiotów oraz ubrań. Dbamy o wysoki poziom „historyczności” wszystkich aspektów rekonstruowanego okresu – opowiada Marcin Szostak, dowódca Bractwa.
Grupa działa na terenie powiatu olkuskiego i liczy póki co kilka osób w różnym wieku. – Wszyscy członkowie wspierają się w poszukiwaniu źródeł i opracowań dotyczących uzbrojenia, ubioru i wyposażenia z interesującego nas okresu, w szczególności źródeł odpowiednich dla dzielnicy, którą reprezentujemy. W kręgu zainteresowań znajduje się głównie Dzielnica Śląsk oraz Dzielnica Krakowska z pierwszej połowy XIII w. ze względu na jedność grupy jako Pocztu Rycerskiego, jego dworu i zbrojnych. Oczywiście Bractwo nie ogranicza możliwości odtwórstwa innych regionów – dodaje dowódca.
Czego można się nauczyć w Bractwie? Wszystkiego, co jest konieczne, aby stanąć w szranki z innymi rycerzami, a jako białogłowa czuć się dobrze z koleżankami z innych Bractw. – W odtwarzaniu stroju dworskiego męskiego i kobiecego opieramy się na źródłach naukowych. Dokładnie studiujemy wnikliwie średniowieczną ikonografię, sfragistykę, sepulkrację, źródła pisane i staramy się wzorować na znaleziskach archeologicznych, a w zakresie kultury duchowej na kompetentnych opracowaniach naukowych i średniowiecznych kronikach – opowiada założyciel grupy, Marcin Szostak. Oprócz strojów i uzbrojenia ważne są również umiejętności nabyte w Bractwie. Tutaj można nauczyć się strzelania z łuku tradycyjnego, technik walki, tańców historycznych, a także stworzyć własny namiot z wyposażeniem. Bractwo bierze także czynny udział w elitarnym ogólnopolskim Projekcie Polska Dzielnicowa 1196-1235.
Spotkania z innymi pasjonatami okresu Średniowiecza mogą być bardzo interesującym i twórczym doświadczeniem. Jeśli chcesz dołączyć do Bractwa Rycerskiego Chorągiew Ziemi Olkuskiej wystarczy, że skontaktujesz się z jego dowódcą (Marcin Szostak, tel. 662083043, bractwoolkusz@gmail.com).
– Zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno osoby, które będą mieć do czynienia z odtwarzaniem historii po raz pierwszy, jak również bardziej doświadczonych. Aby wstąpić do Bractwa nie potrzeba żadnych strojów czy innego wyposażenia. We wszystkim pomożemy. Wystarczy tylko chcieć – zachęca dowódca.
http://www.bractwoolkusz.org.pl
https://www.facebook.com/Bractwo.Rycerskie.Choragiew.Ziemi.Olkuskiej
Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Olkuskiej prowadzi nabór na nowych członków. Jesteśmy grupą osób zajmującym się hobby jakim jest Bractwo Rycerskie, jest to inicjatywa oparta o rekonstrukcję historyczną.
Zapraszamy wszystkie osoby chętne, te które będą mieć doczynienia z odtwarzaniem historii po raz pierwszy, jak również te osoby, które miały już jakiś kontakt z rekonstrukcją.
Kontakt: bractwoolkusz@gmail.com lub tel: 662083043.
więcej na http://www.bractwoolkusz.org.pl
https://www.facebook.com/Bractwo.Rycerskie.Choragi ew.Ziemi.Olkuskiej