1

Prawie pięćdziesiąt osób wzięło udział w bezpłatnej wycieczce autobusowej „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław”, jaka odbyła się w niedzielę 16 września 2018.

2

Uczestnicy wycieczki spotkali się pod Punktem Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu, gdzie korzystając z chwili czasu mieli okazję zobaczyć wystawę o wkładzie olkuskich strażaków w odzyskanie niepodległości, jaka jest prezentowana w Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Następnie pod opieką przewodnika – historyka regionalisty i zarazem pracownika magistratu przeszli pod pomnik Józef Piłsudskiego na olkuskim rynku, gdzie mieli okazję dowiedzieć się o związkach Marszałka z ziemią olkuską. Kolejnym punktem wycieczki był obelisk w parku miejskim poświęcony generałowi Stefanowi Buchowieckiemu.

3

Na pobliskim parkingu na uczestników wycieczki czekał nowoczesny autobus Solaris Urbino 10,5 i Tadeusz Chwast, przewodniczący zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, który przybliżył działania Związku. Jak wspomniał, takim autobusem Solaris będą w przyszłym roku jeździć pasażerowie komunikacji miejskiej z Olkusza, Bolesławia, Bukowna i Klucz.

4

Kolejnym punktem wycieczki był olkuski cmentarz, gdzie na kwaterze z I wojny światowej uczestnicy wycieczki poznali historię Bitwy Jurajskiej 1914 roku i zapalili znicz pod pomnikiem poświęconym poległym żołnierzom. Następnie przeszli pod olkuski Kopiec Kościuszki aby poznać historię tego niezwykłego obiektu. Potem uczestnicy wycieczki przejechali do Bydlina, gdzie nie tylko zapoznali się z historią bitwy pod Krzywopłotami i Załężem, odwiedzili grób poległych w niej legionistów i zobaczyli makietę bitwy prezentowaną przy szkole, ale zwiedzili także ruiny zamku.

5

Kolejnym punktem wycieczki był dwór w Bolesławiu, w którym stacjonowali legioniści. Tam uczestników wycieczki powitała Barbara Rzońca, dyrektor Centrum Kultury w Bolesławiu. Wspólnie zapalili znicz pod Pomnikiem Wolności, a następnie przeszli do dworu, gdzie wysłuchali, ilustrowanej archiwalnymi fotografiami prelekcji o sytuacji na ziemi olkuskiej podczas I wojny światowej. Potem było wspólne śpiewanie pieśni legionowych, do którego przyłączył się wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński. We wspólnym śpiewaniu pomagały wokalistki przygotowane przez Iwonę Pilarz. Na zakończenie był pyszny żurek i powrót do Olkusza. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali specjalnie przygotowane zestawy materiałów promocyjnych związanych ze 100 leciem odzyskania niepodległości na ziemi olkuskiej.

7

Wycieczka „Śladami niepodległości na ziemi olkuskiej: Olkusz, Bydlin, Bolesław” została zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu oraz Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu. Wycieczka była jednym z elementów projektu „Olkusz – przystanek Niepodległość” realizowanego przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami. Na realizację projektu UMiG Olkusz otrzymał wsparcie Fundacji BGK w ramach konkursu „Na 100 Niepodległa”. Wycieczka odbywała się w ramach akcji Europejskie Dni Dziedzictwa „Niepodległość dla wszystkich”, do której przystąpił olkuski magistrat.

UMiG Olkusz

6

8

9

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Clemense Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Clemense
Clemense

Panie Chwast jak się do kogoś mowi i to jeszcze do dzieciaczków i kogoś tam jeszcze to się okulary p.słoneczne ściąga, taka jest zasada. To, że ma Pan włożony garnitur i chce pan ładnie wyglądać, nie usprawiedliwia pana. Mam nadzieję, że się to nie powtórzy.