Klub Europejski „Eurojedynka” działa w naszej szkole trzynasty rok. W każdym roku szkolnym organizujemy imprezy przybliżające wybrane kraje członkowskie Unii Europejskiej. W tym roku szkolnym w związku z wejściem Chorwacji do UE organizujemy „Rok Chorwacki”. Jedną z imprez klubowych był „Wieczór Chorwacki” zorganizowany w Osiedlowym Klubie Przyjaźń w Olkuszu w dniu 11 kwietnia 2014 r. W programie imprezy była prezentacja pt. „Chorwacja z przymrużeniem oka” oraz koncert P. Zenona Krukowieckiego – laureata Olkuskiej Nagrody Artystycznej „za całokształt osiągnięć twórczych”. Zorganizowany też został szkolny konkurs wiedzy pod nazwą „Chorwacja w pigułce”, który jest już 14 edycją konkursu „Od Unii – do Unii”.
Od czterech lat uczestniczymy w projekcie edukacyjnym „Młodzi głosują” Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W tym roku szkolnym ponownie przystąpiliśmy do projektu pod hasłem: „Młodzi głosują – wybory do Parlamentu Europejskiego 2014”.
Projekt „Młodzi głosują” umożliwia niepełnoletnim obywatelom udział w wyborach – ważnym wydarzeniu
w życiu demokratycznego kraju. Jest to akcja edukacyjna prowadzona zgodnie z zasadą neutralności politycznej, w żaden sposób nie mająca preferować jakichkolwiek partii lub poglądów politycznych. „Młodzi głosują” to akcja edukacyjna i obywatelska, zachęcająca wyłącznie do udziału w wyborach.
Każdorazowo przy wyborach obserwujemy niepokojące zjawisko – ponad połowa obywateli naszego kraju nie korzysta z czynnego prawa wyborczego. Najniższą frekwencję na przestrzeni ostatnich 10 lat odnotowano właśnie w czasie wyborów do Parlamentu Europejskiego – niespełna 21% w 2004 r. i 24,5% w 2009 r. A tak wygląda frekwencja w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego w naszym środowisku:
Powiat olkuski – 22,3% Województwo małopolskie – 28,1%
Gmina Olkusz – 26,1%
Obwód Szkoły Podstawowej Nr 2 w Olkuszu – 21,9%
Akcja „Młodzi głosują” ma więc na celu zwiększanie udziału Polaków w życiu publicznym.
W ramach programu zorganizowaliśmy młodzieżowe wybory parlamentarne oraz szereg działań profrekwencyjnych w szkole i lokalnym środowisku. Młodzieżowe wybory parlamentarne odbyły się w naszej szkole w poniedziałek 19 maja 2014 r. Miejscem głosowania była szkolna świetlica, gdzie zorganizowaliśmy lokal wyborczy. Wybory trwały cały dzień, umożliwiając oddanie głosu podczas każdej przerwy i po zakończeniu zajęć.
Aby oddać głos trzeba było posiadać aktualną legitymację szkolną. Na karcie głosowania należało postawić znak „X” w odpowiednim polu przy wybranym komitecie wyborczym. Udział w wyborach był dobrowolny, o momencie oddania głosu decydowali uczniowie samodzielnie. Frekwencja w naszych wyborach wyniosła 38,24%. Może nie jest to liczba zbyt porażająca, ale i tak zdecydowanie wyższa niż w ostatnich wyborach do PE w naszym środowisku. Cieszymy się ze sporego zaangażowania uczniów naszej szkoły i liczymy, że dorośli pójdą w nasze ślady i frekwencja w majowych wyborach będzie podobna lub nawet wyższa.
Organizując młodzieżowe wybory chcieliśmy również pokazać naszym kolegom i koleżankom, jak wyglądają prawdziwe wybory i zachęcić do udziału w nich w przyszłości. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie się w naszą akcję i zdaną lekcję z aktywności obywatelskiej.
Wyniki naszych wyborów zostały zgłoszone elektronicznie na platformie www.mlodzi.ceo.org.pl. i są do wglądu na stronie internetowej naszej szkoły.
Wyniki ogólnopolskie zostaną opublikowane przez CEO dopiero po 25 maja, by uniknąć sytuacji, że wyniki szkolnych wyborów zostaną potraktowane jako sondaż.
Jednym z naszych działań o charakterze profrekwencyjnym był zorganizowany w piątek 9 maja – Majowy Happening, łączący obchody 10 – lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej z obchodami Świąt Majowych (Konstytucji 3 Maja i Święta Flagi Narodowej). Impreza odbyła się w Dniu Europy, obchodzonym przez kraje członkowskie UE, a organizowanym rokrocznie w naszej szkole przez członków Klubu Europejskiego „Eurojedynka”. W trakcie imprezy odbyły się dwa klasowe konkursy.
Jeden z konkursów polegał na zaprezentowaniu się w barwach narodowych – przez klasy pierwsze, a w barwach unijnych – przez klasy drugie i trzecie. Drugi konkurs polegał zaś na przygotowaniu i zaprezentowaniu haseł wyborczych zachęcających dorosłych obywateli naszego kraju do czynnego udziału w majowych wyborach parlamentarnych. W imprezie uczestniczyła cała młodzież szkolna, a dokładną relację z imprezy można prześledzić na stronie internetowej klubu:www.eurojedynka.o12.pl Hasła wyborcze zostały wystawione na głównym holu szkoły w ramach naszej kampanii profrekwencyjnej. Przygotowaliśmy też ulotki dla rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Przeprowadziliśmy lekcje o Parlamencie Europejskim, by zapoznać uczniów naszej szkoły z rolą jaką pełni PE. W tym celu przygotowaliśmy prezentację multimedialną w oparciu m.in. o materiały CEO.
Członkowie KE „Eurojedynka” z opiekunkami: Urszulą Baran i Urszulą Kaliś.
Tekst: Gimnazjum nr 1 w Olkuszu