ona2018 1

Po raz siedemnasty Olkuska Nagroda Artystyczna trafiła do lokalnych twórców. W tym roku pamiątkowe statuetki podczas uroczystej gali odebrali Franciszek Dudek, Klaudia Zub-Piechowicz i Paulina Stach.

ONA jest prestiżowym wyróżnieniem dla wszystkich jej laureatów. W niejednym przypadku nagroda stanowi ukoronowanie wieloletniej, żmudnej pracy twórczej min. dla lokalnej społeczności.

Witając tegorocznych laureatów burmistrz Olkusza Roman Piaśnik odwołał się do słów Karola Szymanowskiego. – „Artyści na najwyższym szczeblu nadają barwę i wyraz epoce, w której żyją. Dla nas, drodzy laureaci, jesteście rajskimi ptakami nadającymi kolor codziennemu życiu. Wasza muzyka, śpiew i malarstwo zwracają naszą uwagę na ponad czasowe piękno ukryte w waszej aktywności artystycznej – mówił szef magistratu.

ona2018 2

Pierwszy z nagrodzonych za całokształt twórczości Franciszek Dudek z muzyką jest za pan brat od dzieciństwa. To jej poświęcił większą część swojego życia, grając i śpiewając z całą rodziną. Laureat w ostatnim czasie zasłynął jako wyborny animator i instruktor. W Klubie Przyjaźń na os. Pakuska kieruje międzypokoleniową grupą instrumentalno-wokalną. Do tego realizuje się także jako aktor Teatru Seniora. We wniosku złożonym o przyznanie nagrody jego autorzy napisali: „Franciszek Dudek stworzył na olkuskim blokowisku nową wartość dla naszej kultury – olkuską poezję śpiewaną.” Wedle uzasadnienia, ale i w zgodzie z rzeczywistością „Franek” nauczył ludzi słuchania i rozumienia poezji stwarzając niepowtarzalny klimat i nastrój, w który zanurzają się wszyscy bez względu na rok urodzenia. Przykładem niech będzie sobotni występ i skromna prezentacja muzycznego dorobku laureata ONA, któremu jak zwykle towarzyszyła niezawodna młodzież. Franciszek Dudek swoje podziękowania za nagrodę skierował nie tylko pod adresem kapituły, ale także w stronę małżonki, której nie ma już wśród nas.

Wzruszeń w sobotni wieczór było znacznie więcej, a ich udziałem stała się choćby Klaudia Zub-Piechowicz, która odebrała nagrodę w kategorii animator kultury. Jej znakiem rozpoznawczym są nieszablonowe scenografie i wystawy, do tego artystyczne zacięcie przy prowadzeniu warsztatów plastycznych i różnego rodzaju eventów kulturalnych. Uczy rysunku i malarstwa nie tylko najmłodsze pokolenie, ale także studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. To w Olkuszu się wychowała i dla Olkusza chce tworzyć. Klaudia Zub-Piechowicz sztuce poświęciła się bezwarunkowo, jednak ważną rolę w jej życiu odgrywa rodzina. Na scenie podczas gali nie mogło zabraknąć również jej pociech.

Duma rozpierała też najbliższych Pauliny Stach – tegorocznej laureatki ONA w kategorii młody twórca. Paulina jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku wokalistyka. W świecie muzyki zasłynęła jako utalentowana flecistka i przede wszystkim sopranistka. Występuje na deskach najlepszych polskich oper. Jako artystka chóru w Operze Krakowskiej bierze udział w produkcjach uznanych krajowych reżyserów. Jej nieprzeciętne umiejętności zostały dostrzeżone podczas XVI Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Competenzione dell’ Opera w Teatrze Bolszoj w Moskwie. Pomimo natłoku obowiązków, Paulina Stach znajduje również czas na prowadzenie warsztatów umuzykalniających dla dzieci i młodzieży.

Każdy z nagrodzonych podczas gali zaprezentował swoje zdolności. Dodatkowo wieczór uświetniło krakowskie Jazz Trio w składzie: Mateusz Sobiechowski, Piotr Południak i Dawid Fortuna, prezentując jazzowe standardy. Wśród gości specjalnych znalazła się także Natalia Kocjan z Teatru Tańca Actus Animi z Wolbromia oraz Jacek Majcherkiewicz, spod ręki którego jak zwykle wyszły karykatury laureatów Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

ona2018 3

Po części oficjalnej w holu Miejskiego Domu Kultury odbył się bankiet na cześć nagrodzonych artystów. Nie zabrakło okolicznościowego tortu i mocy życzeń.

Za rok o podobnej porze Olkusz znowu będzie oklaskiwał swoich twórców. Jak widać, zdolnych ludzi z pasją w Srebrnym Mieście nie brakuje.

{joomplu:74942}{joomplu:74898}{joomplu:74903}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze