1

W Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu od lat prowadzony jest cykl Spotkań z Ciekawymi Ludźmi, którzy są pasjonatami w różnych dziedzinach życia artystycznego i zawodowego.

W dniu 16 marca 2018 r. w „Mechaniku” gościł wybitny artysta Stanisław Wywioł – malarz, grafik, rysownik, pedagog, kolekcjoner, zdobywca wielu nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, serdecznie przywitany przez Dyrektora ZS Nr 1 Panią Aldonę Nowicką.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: 1 a TAK, 3 a i 3 d wraz z nauczycielami: Czesławą Wójcik, Moniką Wiercioch, Włodzimierzem Grabowskim, Grzegorzem Gumółką i Iwoną Rams (37 osób).

2

Pan Stanisław Wywioł opowiadał w sposób niezwykle barwny i interesujący o swoich etapach twórczości w liceum plastycznym w malowniczym Wiśniczu, na studiach we Wrocławiu i w Krakowie oraz o swoich cyklach obrazów.
„Trzeba służyć a nie gwiazdorzyć czyli należy mieć w sobie pokorę artystyczną wobec drugiego człowieka, natury i tematu”, „zainteresowanie sztuką to jeden z duchowych przejawów człowieczeństwa”, „ dzień bez rysunku to dzień dla mnie stracony” – to niektóre z pouczających dewiz wypowiedzianych do młodzieży przez Mistrza.

3
Fascynująca interpretacja obrazów własnych, dzieł Caravaggia, Vermeera, Picassa, z pewnością poszerzyły zainteresowania i wiedzę uczniów z zakresu sztuki.

4

Przedstawione przez Stanisława Wywioła własne cykle obrazów, jak motywy Dzieci, motywy Ikarów, inspiracje Tadeuszem Kantorem, malarstwo sakralne – cykl „Katedra”, krucyfiksy, Drogi Krzyżowe, pobudziły wyobraźnię artystyczną słuchaczy.Fascynacje wzlotami i upadkami człowieka (jak w cyklu „Ikary”), podkreślenie wymowy portali katedr gotyckich , odkrywanie sensu cierpienia, ukazywanie nadziei „jak czysty kawałek nieba w dłoni Chrystusa”, to idee, które pobudzają do przemyśleń nad sobą i światem.

5

Młodzież wzbogaciła swoje słownictwo z zakresu sztuki, jak: miedzioryt, akwaforta, Art deco, asamblaż. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wypowiedzi Pana Stanisława Wywioła, zadawali pytania, a pod koniec spotkania nagrodzili zacnego Gościa gromkimi brawami. Po wykładzie jeszcze długo rozmawiali z Mistrzem.

Spotkanie zorganizowała Iwona Rams.

ZS Nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze