orbita 5 lat

Na jubileusz Orbita zagra z BATE Borysow! Dużego kalibru atrakcja czeka w przyszłym tygodniu miłośników futbolu młodzieżowego. W poniedziałek w Bolesławiu, a w czwartek w Bukownie Orbita zmierzy się ze znakomitym białoruskim zespołem BATE Borysow. Mecze te uświetnią jubileusz 5-cio lecia Akademii Piłkarskiej z Bukowna.

– To dla nas wielka sprawa, że na nasz pierwszy jubileusz udało nam się zaprosić zespół jednej z najlepszych akademii piłkarskich w Europie Wschodniej – mówi prezes Orbity Jarosław Tomczyk. – Kontakt nawiązaliśmy latem podczas turnieju Future Cup U-11 w Budapeszcie. Graliśmy z BATE w jednej grupie, przegraliśmy 0:1, ale nawiązaliśmy sympatyczne relacje. Pomysł zaproszenia BATE do Bukowna wydawał się jednak cokolwiek abstrakcyjny. Czasem jednak marzenia się spełniają, trzeba próbować.

orbita bate

Białorusini przyjadą do Bukowna na tygodniowe zgrupowanie korzystając z jesiennych ferii szkolnych w swoim kraju. Oprócz dwóch meczów z Orbitą zagrają także w Krakowie z Wisłą, zobaczą ligowy mecz Cracovia – Pogoń Szczecin, a w drodze powrotnej zmierzą się w Warszawie z Legią. Trener Aleksandr Michajłow przywiezie ze sobą do Polski 16-stu chłopców. Dwunastu urodzonych w roku 2004 i czterech z rocznika 2005. W kadrze jest Mikita Aleksiejenka, najlepszy zawodnik tegorocznego Future Cup w Budapeszcie, chłopiec którym w sierpniu zachwycali się na Węgrzech wszyscy. Jest też niejaki Kuczko Hleb. Zbieżność nazwisk z Aleksandrem Hlebem – najsłynniejszym w historii białoruskim piłkarzem, byłym zawodnikiem Arsenalu i Barcelony, a obecnie wciąż jeszcze czynnym zawodnikim BATE – prawdopodobnie nie jest przypadkowa.
Szesnastu chłopców, z których składa się kadra BATE U-11 trenuje z sobą piąty rok. Co ciekawe, uwaga, wybrano ich z prawie sześciuset chętnych z tego rocznika z całej Białorusi!Wszyscy mieszkają, trenują i chodzą do szkół w Mińsku, a do Borysowa, podobnie jak pierwszy zespół jeżdżą tylko na najważniejsze mecze. Cała strategia klubu, który właśnie 10-ty raz z rzędu zdobył mistrzostwo Białorusi i właściwie co rok, regularnie gra w fazie grupowej Ligi Mistrzów jest bardzo prosta. Polega na tym, że z każdego rocznika do pierwszej drużyny ma trafić jeden zawodnik w miejsce tego którego klub w Lidze Mistrzów wypromuje i sprzeda za granicę. – Cała potęga BATE budowana jest w olbrzymiej mierze na wychowankach – kontynuuje prezes Tomczyk. – Jesteśmy pewni, że pośród chłopców, którzy przyjadą do Bukowna biega chociaż jeden, którego za kilka lat oglądać będziemy w Lidze Mistrzów. Ale też głęboko wierzymy i marzymy, że biega taki i po naszej, orbitowej stronie. To takie nasze ciche, urodzinowe życzenie…

plakat orbita

Orbita zagra z BATE w poniedziałek 26-ego października o godzinie 17.00 na orliku w Bolesławiu, i w czwartek 29-ego o godzinie 15.15 na płycie głównej Stadionu MOSiR w Bukownie. W pierwszym meczu gospodarzy reprezentował będzie rocznik 2004, w drugim reprezentacja najlepszych zawodników z roczników 2004, 2003 i 2002. Jeden mecz w Bolesławiu i jeden w Bukownie nie jest przypadkiem. Orbita rodziła się jako Akademia dla chłopców z gmin Bukowno i Bolesław i lokalizacja meczów jubileuszowych to taki trochę powrót do korzeni. Także w związku z tym patronat nad meczami objęli wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński i burmistrza Bukowna Mirosław Gajdziszewski.

– Chociaż ze względu na zmianę czasu godzina rozpoczęcia czwartkowego meczu nie jest zbytnio sprzyjająca, z pewnością warto tak zaplanować sobie czas by przyjść na stadion. Jest okazja zobaczyć młodzieżową piłkę w naprawdę najlepszym europejskim wydaniu, które gwarantuje BATE, a nasi chłopcy na pewno dadzą z siebie wszystko by być dla Białorusinów godnym przeciwnikiem – zachęca wiceprezes Orbity Jacek Ślęzak.

Akademia Piłkarska Orbita

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze