defibrylator klucze

W Kluczach, w budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum jest dostępny automatyczny defibrylator AED. Wczoraj odbyło się szkolenie dla pracowników i nauczycieli ze szkół gminnych, dotyczące czynności ratowniczych – przeprowadzania reanimacji i użycia defibrylatora. Szkolenie przeprowadzili ratownicy: Marek Mordalski (ratownik medyczny w szpitalu dziecięcym w Chorzowie), Przemysław Michalski (ratownik medyczny) i Stanisław Góźdź (starszy ratownik wodny). Trójka prelegentów wyjaśniała, kiedy konieczne jest zastosowanie przywrócenia pracy serca przez resuscytację krążeniowo-oddechową RKO (masaż serca i zastosowanie oddechu zastępczego) i jak przeprowadzić ten proces w sposób prawidłowy. Ratownicy zwracali przy tym uwagę na zachowanie środków ostrożności, tak by czynności ratownicze wykonywać przede wszystkim w warunkach bezpiecznych. Przekonywali także, iż użycie automatycznego defibrylatora nie jest trudne – urządzenie będące na wyposażeniu szkoły praktycznie „samo” naprowadza udzielającego pomocy, jak ma to zrobić prawidłowo. Tzw. AED (ang. Automated External Defibrillator)jest urządzeniem, skomputeryzowanym, udzielającym instrukcji ratownikowi za pomocą poleceń głosowych. Urządzenie „poinformuje” nas także, czy jest w ogóle konieczność użycia defibrylatora – rozpoznanie to następuje po przyklejeniu elektrod samoprzylepnych we wskazanych miejscach na piersi poszkodowanego i automatycznej analizie EKG.

Wkrótce wejdziemy w system ratownictwa krajowego, czyli pod numerem alarmowym 112 operator będzie mógł sprawdzić, gdzie najbliżej znajduje się takie urządzenie i wskazać w razie konieczności naszą lokalizację, czyli szkołę w Kluczach. Dyspozytor skieruje tu wówczas osobę, która dzwoni pod numer alarmowy – mówi ratownik z Klucz, Stanisław Góźdź.

Uwaga! Automatyczny defibrylator AED jest dostępny w budynku Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kluczach w godzinach pracy szkoły tj. 7.00-20.00 od poniedziałku do piątku.

Rafał Jaworski/UG Klucze

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze