barwy jurajskie

11 lipca 2014 roku w olkuskiej galerii BWA odbył się wernisaż wystawy „Barwy Jurajskie” dla Jana Pawła II. To jedna z edycji imprezy będącej ofertą wystawienniczą Biura Wystaw Artystycznych „U Jaksy” w Miechowie.
Wernisaż otwarła Iwona Szczepaniak – Główny Specjalista GSW BWA w Olkuszu. O szczegółach wystawy opowiedziała natomiast Krystyna Olchawa – Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Miechowie, Kurator miechowskich Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski”.

Jak pisze Pani Kurator na stronie galerii „U Jaksy”: „Wystawa jest modyfikowana w zależności od warunków wystawienniczych. Ma charakter rozwojowy, bo każdego roku w czasie Międzynarodowych Plenerów Malarskich „Barwy Małopolski” przybywają nowe obrazy. Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria „U Jaksy” w Miechowie od 2000-go roku, corocznie organizuje plenery malarskie dla profesjonalnych artystów reprezentujących różne kraje (…) W wystawie uczestniczą artyści profesorzy, reprezentujący różne uczelnie artystyczne oraz inni artyści dla których malarstwo jest posłannictwem wobec ważnych wartości społecznych. Wielu artystów podejmuje wyzwanie ukazania w obrazie kształtu piękna, inspirowanego naukami Jana Pawła II, który głosił, że piękno uwidacznia dobro, a dobro jest metafizycznym warunkiem piękna.

Celem wystawy jest budowanie świadomego dialogu artystów z odbiorcami sztuki poszukującymi piękna wzbogacającego duchowość człowieka. Do ekspozycji włączono tylko takie dzieła, w których nie można zagubić sensu przekazu artystycznego. Prezentowana na wystawie sztuka jest czytelna i zawiera treści potrzebne do kreowania lepszej i piękniejszej rzeczywistości. Prace są bardzo różne, jak różna jest wrażliwość artystów, różna tematyka, technika i materiał. Ale przesłanie jest takie samo i wyraża chęć podjęcia rozmowy z Janem Pawłem II.”

Autorzy, których prace zostały zaprezentowane w Olkuszu to: wymieniona już wyżej Krystyna Olchawa , Stanisław Białogłowicz, Marek Tomasik, Eugeniusz Molski, Halina Budziszewska, Ewa Kutermak – Madej, Leszek Misiak, Stanisław Chomiczewski, Ryszard Kowalewski, Marek Hołda, Anna Dziubas, Eugeniusz Waniek, Saulius Kruopis, Miro Bucher, Józef Zelek, Wojciech Ćwiertniewicz, Krzysztof Kolarz, Stanisław Mazuś, Krystyna Nowakowska, Dorota Sak, Antoni Górnik, Orest Tsyupko, Mirosław Szumerowski, Wincenty Kućma, Walter Maringer, Franciszek Maśluszczak, Antoni Wróblewski, Marek Sak, Reija Remes, Jaroslav Uhel, Ilona Gonsowskaja, Arkadiusz Waloch, Joanna Błońska, Allan Rzepka i Paweł Olchawa, który zaszczycił swoją obecnością podczas wernisażu. Ekspozycja znajduje się na II piętrze galerii i składa się z 34-ech obrazów i 2-óch rzeźb.
Na stronach galerii : GSW BWA w Olkuszu i BWA „U Jaksy” w Miechowie można obejrzeć fotoreportaże z imprezy.

Magdalena Bożek

barwy jurajskie1

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jeannine
Jeannine
8 lat temu

Cześć wszystkim. Chciałem tylko zgłosić że strona co jakiś czas nie działa…

Check out my web page: Jerzy Majs: http://gdzie-inwestowac.co.pl

S.S.
S.S.
10 lat temu

Do „m”
Gratuluję wystawie „kuratora”, który próbuje myśleć za mnie i zmusza mnie do przyjęcia określonej wizji. Takie podejście uznaję za cenzurę – dość prymitywną. Może jeszcze na kolanach mam zwiedzać te wystawę?
Dziwie się, że olkuskie BWA, które ma na swoim koncie sporo dobrych działań, wsparło tak słaby artystycznie projekt.

m
m
10 lat temu

Na dwóch zdjęciach nie da się ukazać całej atmosfery i wszystkich osób biorących udział w wernisażu (Nie mają obowiązku stać w szeregu). To,że na jednym ze zdjęć zamieszczonych w Przeglądzie jest akurat 8 osób to nie znaczy, że tylko tyle było ich na imprezie. Wystarczy zajrzeć do galerii zdjęć na stronie internetowej GSW BWA. Tam jest więcej fotografii z wydarzenia. A co do Pana S.S. i cytowanego cytatu : każdy ma prawo do swojego zdania. W omawianym cytacie było wyrażone zdanie Pani Krystyny Olchawy.

S.S.
S.S.
10 lat temu

Cytuję:
[quote] Do ekspozycji włączono tylko takie dzieła, w których nie można zagubić sensu przekazu artystycznego. [/quote]

Prawdziwa sztuka obroni się sama. Cóż złego jest w „zgubieniu sensu przekazu artystycznego”? Każdy z nas ma inną wrażliwość i prawo do samodzielnej kontemplacji, odbioru dzieła, jego interpretacji… Sztuka powinna zmuszać do myślenia, poszukiwania tropów, którymi podążał artysta, a nie prezentować jednie słuszną wizję świata. Tym właśnie różni się prawdziwa sztuka, od uprawianej w Polsce „twórczości” poświęconej Janowi Pawłowi II.
Dziękuję załodze BWA za ów powrót do socrealizmu – zmieniły się symbole i twarze bohaterów, ale zadania te same – nie myśl, bierz wszystko w ciemno, nie wychylaj się, „Wielki Polak”, „Wielki Papież” – czyli same frazesy i banały. Mam nadzieję, że dobrze bawiliście się przy kremówkach.

Wolbromiak
Wolbromiak
10 lat temu

Pusto jak to w BWA zwykło ByWAć.
Zamykać ten interes. Kasę dać na sport, działalność domów kultury i świetlic, a nie sztukę dla mniej niż garstki mieszkańców.