Rozpoczynający się rok szkolny jest okresem, w którym dzieci pierwszych klas uczęszczające do szkoły stanowią grupę narażoną na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Wzorem lat ubiegłych Straż Miejska w Olkuszu podejmuje w tym okresie wzmożone działania profilaktyczne prowadzone w ramach ogólnopolskiej akcji pod nazwą „Bezpieczna droga do szkoły”.

W ramach prowadzonej w gminie Olkusz akcji „Bezpieczna droga do szkoły” olkuscy strażnicy prowadzą w szkołach podstawowych prelekcje dotyczące zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Uczniowie w nich uczestniczący z dużym entuzjazmem podchodzą do zajęć prowadzonych w formie niezwykle atrakcyjnej: zabaw, konkursów i projekcji filmów animowanych.

Nauka przez zabawę okazuje się być bardzo skuteczna. Dzieci szybko przyswajają sobie podstawowe zasady, które mają na celu poprawić ich bezpieczeństwo w drodze do szkoły czy podczas zabaw.

Ponadto, każde uczestniczące w spotkaniu dziecko otrzymuje od Straży Miejskiej w Olkuszu odblask – z pouczeniem jak go wykorzystywać, aby bezpiecznie poruszać się po drodze po zmroku. Strażnicy przekazują również dzieciom specjalne broszury podsumowujące najważniejsze zasady bezpieczeństwa, a także list adresowany do rodziców i opiekunów, podkreślający najistotniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem dzieci.

Straż Miejska podkreśla, że bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły/domu można zwiększyć poprzez:

– wybór najbezpieczniejszej trasy, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne oraz stałe przypominanie dziecku, że nie można zbaczać ze wspólnie ustalonej trasy

– wpajanie odpowiedniej wiedzy i nawyków z zakresu ruchu drogowego

– nie dawanie dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy, co uchroni je przed możliwością stania się ofiarą kradzieży

– zwrócenie uwagi dzieciom na zagrożenia ze strony obcych (dziecko nie powinno przyjmować od obcych słodyczy, napojów oraz prezentów; nie może mówić obcym gdzie mieszka; nie powinno iść z osobą nie znajomą w jakiekolwiek miejsce przez nią wskazane; jeśli obcy będzie próbował dziecko zatrzymać, powinno ono biec w kierunku, w którym znajdują się ludzie, a jeśli będzie taka potrzeba – nie wstydzić się wołać o pomoc).

Strażnicy podkreślają, że nie należy straszyć dziecka funkcjonariuszem Straży Miejskiej czy Policji – w razie zagrożenie nie zechce ono prosić o pomoc funkcjonariusza, tj. osoby, której się boi i do której nie ma zaufania.

Istotna jest również ochrona dziecka przed pogryzieniem przez bezpańskie psy. Aby zminimalizować ryzyko, należy przestrzegać dzieci, że:

– nie wolno dotykać i głaskać psów bezpańskich lub obcych bez zgody właściciela

– nie powinno się zbliżać do suki ze szczeniętami oraz przeszkadzać psu w jedzeniu

– nie należy zabierać przedmiotów pilnowanych przez psa

– nie można drażnić zwierząt, bić i rzucać w nie kamieniami

Straż Miejska w Olkuszu apeluje: jeśli zauważysz obce dziecko w tarapatach, nie przechodź obojętnie. Zainteresuj się i spróbuj pomóc – w razie potrzeby zadzwoń do Straży Miejskiej lub Policji. Możesz tym samym zapobiec nieszczęściu.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
COLA Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
COLA
COLA

BEZPANSKIE PSY TO LAPAC I USYPIAC!!!! JAK DZIECKO POGRYZA ALBO ZAGRYZA TO BEDZIE ZA POZNO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!