Do 6. czerwca można zgłaszać projekty do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na realizację zadań przeznaczono 8 mln złotych.
Zainteresowanie BO z roku na rok jest coraz większe. W ubiegłorocznej edycji z powiatu olkuskiego wygrały cztery zadania: szereg różnego rodzaju zajęć służących integracji niepełnosprawnych dzieci z ich pełnosprawnymi rówieśnikami, program inspirujących zajęć dodatkowych dla uczniów olkuskich szkół podstawowych, zakup kriokomory oraz sprzętu rehabilitacyjnego dla Wojewódzkiego Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu, realizacja usług opiekuńczych i specjalistycznych dla osób z powiatu olkuskiego z orzeczonym stopniem niepełnosprawności umysłowej i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
– Za nami dwie niezwykle udane odsłony Budżetu Obywatelskiego. Dziś startujemy z nową energią i liczymy na kolejne świetne pomysły naszych mieszkańców. Nie dajcie nam długo czekać i już teraz składajcie swoje zadania. To naprawdę bardzo proste! Nie trzeba być zameldowanym w województwie czy działać w organizacji pozarządowej. Liczy się przede wszystkim pomysł i to, by przelać go na papier. W razie kłopotów i z tym Wam pomożemy – zachęca Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.
Kwota przeznaczona na tegoroczną edycję jest podzielona na sześć subregionów: tarnowski, sądecki, podhalański, Małopolski Zachodniej, krakowskiego Obszaru Metropolitalnego z wyłączeniem Krakowa oraz miasta Kraków. Powiat olkuski wraz z chrzanowskim i oświęcimskim należy do subregionu Małopolski Zachodniej.
Swoje pomysły mogą zgłaszać mieszkańcy Małopolski, którzy ukończyli 16 lat. Zadania podzielono na małe i duże. Te pierwsze, o wartości od 50 tys. złotych do 100 tys. złotych mają dotyczyć powiatu lub miasta Krakowa. Duże projekty swoim zasięgiem powinny obejmować przynajmniej dwa powiaty w danym subregionie, a ich wartość wynosi od 100 tys. złotych do 400 tys. złotych. Każde zgłoszone zadanie muszą poprzeć mieszkańcy: małe 30 osób, a duże 60 osób.
Wzorem ubiegłego roku władze województwa zachęcają autorów projektów do skorzystania z formularza zgłoszenia zadania dostępnego on-line na stronie bo.malopolska.pl. Wówczas można uniknąć błędów – formularz automatycznie sprawdza m. in. czy wszystkie pola zostały prawidłowo wypełnione, czy kwoty nie zostały przekroczone, czy harmonogram zadania nie wychodzi poza ustalone daty oraz zlicza kosztorys projektu. Projekty złożone w ten sposób zostaną szybciej zweryfikowane. – Zadanie zgłoszone elektronicznie należy wydrukować, podpisać i w formie papierowej wraz z listą poparcia zanieść lub przesłać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (ul. Racławicka 56, 31-156 Kraków, ul. Basztowa 22, 31-156 Kraków) lub jednej z agend placówki – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Zgłoszone projekty oceni pod kątem formalno – prawnym specjalna komisja. Ogłoszenie listy zadań do głosowania oraz odrzuconych pomysłów (wraz z uzasadnieniami) nastąpi do 31 sierpnia. Głosowanie potrwa od 10 września do 5 października. Wyniki będą znane 30 listopada.
Wszystkie informacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego są dostępne na stronie: bo.malopolska.pl