Kraków

ARTYKUŁ PARTNERA   

Ceny nieruchomości mieszkalnych w Polsce osiągnęły w ciągu ostatniego roku rekordowo wysoki poziom. Jak sytuacja ta wygląda w Krakowie? Jakie czynniki mają wpływ na to, ile kosztują mieszkania w tym mieście?

Wpływ czynników ogólnopolskich

Na rynek nieruchomości w Polsce ma wpływ kilka czynników. Przede wszystkim, bezpośredni wpływ ma gospodarka, która w sposób pośredni kształtuje także pozostałe czynniki. To, jaką mamy koniunkturę, wpływa na kształtowanie wzajemnych potrzeb i możliwości deweloperów oraz nabywców. Jeśli społeczeństwo się bogaci, ma wyższe dochody, częściej decyduje się na kosztowną inwestycję, jaką jest zakup mieszkania. Również i banki chętniej udzielają wysokich lub długoterminowych kredytów hipotecznych tym osobom, które posiadają wyższe zarobki, a więc i wyższą zdolność kredytową.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, na ceny lokali mieszkalnych ma także wpływ stopa bezrobocia, która jest powiązana z tempem wzrostu PKB. Szacuje się, że zmiany cen nieruchomości w Polsce uzależnione są od wahań stopy bezrobocia nawet w 70-80 proc. W ostatnim roku to właśnie lepsza od oczekiwanej sytuacja rynku pracy powstrzymała spadki cen mieszkań. Wpływ na popyt mieszkaniowy miała również trzykrotna obniżka stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, która spowodowała obniżenie oprocentowania kredytów mieszkaniowych.

Skutek obniżenia stóp procentowych to także niskie oprocentowanie lokat, co wymusiło znaczne inwestycje w rynek mieszkaniowy. Osoby, które ulokowały swoje oszczędności w bankach, wolały je wycofać i zakupić mieszkania w celu wynajmu.

Nie bez wpływu na ceny mieszkań pozostaje demografia. W ciągu najbliższych dziesięciu lat prognozowany jest znaczny wzrost liczby ludności powyżej 60. roku życia, połączony z niskim wskaźnikiem dzietności. Starzenie się społeczeństwa oznacza pojawianie się na rynku wtórnym dużych mieszkań, które są trudne do utrzymania przez osoby starsze. Seniorzy często decydują się na sprzedaż dotychczasowych i wynajem lub kupno mniejszych lokali.

Jakie czynniki wpływają na rynek nieruchomości w Krakowie?

Wszystkie wymienione wyżej czynniki mają, oczywiście, przełożenie także na rynek nieruchomości w Krakowie. Jednak stolica Małopolski ma również wewnętrzne aspekty, które wpływają na ceny mieszkań.

Przede wszystkim, od wielu lat przyrost naturalny i saldo migracji wewnętrznej w Krakowie są dodatnie. Dzieje się tak, ponieważ duży odsetek studentów po zakończeniu nauki wybiera to miasto jako miejsce zamieszkania i pracy. Zgodnie z informacjami Urzędu Miasta Krakowa, absolwenci krakowskich uczelni stanowią aż ok. 70 proc. pracowników zatrudnionych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, w tym nowoczesnych technologii i sektora badawczo-rozwojowego. Wysoka jakość nauczania krakowskich uczelni przekłada się na wysokie miejsce Krakowa w rankingach gospodarczych oraz na rynku pracy. To tu znajduje się siedziba Narodowego Centrum Nauki, siedziba Polskiej Akademii Umiejętności oraz oddział Polskiej Akademii Nauk z 21 instytutami i pracowniami.

Miasto ma bogatą ofertę atrakcji i wydarzeń kulturalnych, a także dobre połączenia komunikacyjne zarówno zewnętrzne, jak i miejskie.

Odzwierciedleniem rosnącej gospodarki w Krakowie jest rynek nieruchomości. Najwięcej mieszkań na krakowskim rynku wtórnym sprzedaje się w największej obszarowo jednostce ewidencyjnej – Podgórzu. Swoje przełożenie ma to w serwisie Gratka.pl – mieszkania na sprzedaż w Krakowie znajdują się w dużej mierze w tej dzielnicy. Najmniej mieszkań sprzedaje się natomiast w Śródmieściu (przede wszystkim z uwagi na jego najmniejszy obszar i wysokie ceny) oraz Nowej Hucie.

Dzielnice, które położone są blisko centrum, charakteryzują się najwyższymi cenami w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej. Oczywiście najdroższe jest Stare Miasto oraz Krowodrza i Zwierzyniec, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo tych dzielnic. Jednak w ostatnich latach coraz bardziej doceniane są również Dębniki, zwłaszcza obszary położone najbliżej centrum, tj. stare Dębniki i rejon os. Podwawelskiego. Wzrost cen odnotowano także na Grzegórzkach, gdzie do obrotu na rynku wtórnym trafiły lokale z nowych inwestycji.

Na niższe ceny mogą liczyć nabywcy, którzy chcą zamieszkać w Bieżanowie-Prokocimiu, Nowej Hucie i Wzgórzach Krzesławickich.

W serwisie Morizon.pl znajdziemy wiele ofert z tych dzielnic. Na przykład za 36-metrową kawalerkę na os. Centrum A (Nowa Huta) zapłacimy 380 tys. zł. Za dwa pokoje o powierzchni 49 mkw., również w Nowej Hucie, właściciel życzy sobie 390 tys. zł. Dwupokojowe mieszkanie na Wzgórzach Krzesławickich o powierzchni 41 mkw to koszt rzędu 420 tys. zł. Ceny mieszkań zależą jednak również od standardu ich wykończenia oraz udogodnień i lokalizacji.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze