Mieszkańcy powiatu olkuskiego, którzy nie boja się nowych wyzwań i lubią się uczyć, mają szansę poznać język… chiński. A wszystko za sprawą prezentu od krakowskiego Instytutu Konfucjusza, który podarował naszej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej zestawy do samodzielnej nauki tego egzotycznego i wbrew pozorom dosyć przydatnego języka. Nauka chińskiego to spore wyzwanie, ale jak mówią fachowcy, na naukę nigdy nie jest za późno, a jego znajomość przydaje się w kontaktach biznesowych, uniwersyteckich i podczas podróży.

Tajniki nauki języka azjatyckiej potęgi, a także kulturę i obyczaje, poznali już najmłodsi mieszkańcy powiatu olkuskiego, którzy wzięli udział w warsztatach „Tropami kultur. Chiny.” Uczniowie kilkunastu szkół podstawowych od Natalii Ożegalskiej – Łukasik z Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego „Instytut Konfucjusza w Krakowie” dowiedzieli się, że na pozór trudny język chiński, wcale nie jest taki skomplikowany, jak by się mogło wydawać. – My, Polacy, jesteśmy w dosyć uprzywilejowanej sytuacji w kontekście nauki chińskiego, bo w odróżnieniu od języków innych narodowości, mamy w swojej ojczystej mowie podobne dźwięki – ś, cz, sz, dź. To jest duże uproszczenie. Im wcześniej dziecko ma kontakt z tym językiem, tym lepiej, ale też nie można przesadzać. Dziecko musi chcieć się go uczyć i powinna to być jego decyzja, a nie decyzja rodziców. Prowadzimy zajęcia z kilkulatkami i efekty są niesamowite. Ale tak naprawdę, wiek nie ma większego znaczenia. Liczy się motywacja i systematyczna nauka – mówi Natalia Ożegalskiej-Łukasik. – Nauka tego języka to fantastyczna przygoda, bo poznajemy przy okazji odmienny pod względem kulturowym kraj, z niezwykle interesującą historią i obyczajami – dodaje. Od wielu lat język chiński jest bardzo popularny w Polsce. Jest to nie tylko efekt mody, ale również faktu, że nasz kraj jest atrakcyjny dla chińskich inwestorów i emigrantów, młodzi Polacy wyjeżdżają na studia do Chin i coraz częściej wybierają je na cel podróży.

Podczas spotkania z kulturą i językiem azjatyckiego olbrzyma, dzieci miały za zadanie przygotować prace plastyczne nawiązujące do tematyki. Jurorzy z przewodniczącym Jerzym Kantorowiczem na czele przyznali laureatom konkursu nagrody. Pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Mednak z NSP w Porębie Górnej, drugie – Małgorzata Malinowicz z SP w Wierzchowisku, trzecie – Karolina Liszewska SP Nr 1 w Wolbromiu. Wyróżnienia wręczono Alicji Chrost (SP Nr 6 w Olkuszu), Jolancie Wielgosz (PSP w Witeradowie) i Bartoszowi Wójcikowi (SP w Jeżówce).

Zestawy do samodzielnej nauki języka chińskiego mogą wypożyczać bezpłatnie wszyscy czytelnicy olkuskiej biblioteki.

bibl chiny3

bibl chiny2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze