Historia Światowego Dnia Wody sięga 22 grudnia 1992 roku. Wtedy Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją ustanowiło święto, by zwrócić uwagę na fakt, że ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Każdego roku międzynarodowe święto przypadające na 22 marca zostaje opatrzone specjalnym hasłem.Tegoroczny temat to: „Woda i ścieki”. Obchody Światowego Dnia Wody w powiecie olkuskim i samym Olkuszu trwać będą jeszcze kilka tygodni, ale jednym z najważniejszych jego punktów, była piątkowa konferencja w Starostwie Powiatowym zatytułowana „Chrońmy zasoby wody” połączona z rozstrzygnięciem konkursu literacko-plastyczno-ekologicznego, przygotowanego przez olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz Stowarzyszenie Teatralno-Literackie.
Zanim jednak młodzież szkolna odebrała nagrody, wykłady wygłosili organizatorzy konferencji. Spotkanie w starostwie prelekcją rozpoczęła Agata Knapik – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu. Dyrektor Sanepidu mówiła o polskich i światowych zasobach wody, a także o nieprawidłowej gospodarce ściekowej.
Liczby nie kłamią. Polska jest krajem ubogim w wodę, zajmujemy przedostatnie miejsce w Europie jeśli chodzi o dane dotyczące ilości wody przypadającej na jednego mieszkańca. 1580 m3 na osobę wypada blado nawet przy średniej dla krajów Starego Kontynentu, która wynosi 4560 m3. Liderem w tej klasyfikacji jest Norwegia. Tam na statystycznego obywatela przypada 51 504 m3 wody pitnej w skali całego roku.
O tym, jak woda trafia do naszych domów i mieszkań opowiadała natomiast Magdalena Mocny, przedstawicielka PWiK-u. Codziennie Wodociągi zaopatrują w wodę pitną dokładnie 77 810 osób z terenu czterech gmin: Olkusz, Klucze, Bolesław i Bukowno. Podczas wystąpienia prelegentka przypomniała, że od 25 stycznia nastąpiła zmiana zaopatrzenia mieszkańców w wodę. Stary SUW został zastąpiony nowym rurociągiem.
Zanim do dyskusji włączyli się kolejni goście tj. przedstawiciele ZGH „Bolesław” oraz Józef Niewdana – Prezes Stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy”, do sali konferencyjnej zostali zaproszeni uczniowie z terenu powiatu olkuskiego, którzy wzięli udział w konkursie literacko-plastyczno-ekologicznym „Chrońmy źródła wody”. Za wenę twórczą i ogrom pracy laureaci zostali hojnie obdarowani.
{joomplu:66197}{joomplu:66208}{joomplu:66204}
Wyniki:
Przedszkola:
1. miejsce – Oskar Spytkowski (INP „Tęczowa Kraina”)
2. miejsce – Julianna Dąbek (Przedszkole nr 7)
3. miejsce – Joanna Gałka (ZSPI Nr 1 – Przedszkole Integracyjne nr 9)
Wyróżnienia:
Magdalena Wójcik (ZSPI Nr 1 – Przedszkole Integracyjne nr 9), Dagmara Rapa (ZSPI Nr 1 – Przedszkole Integracyjne nr 9), Amelia Kubańska (Przedszkole w Bolesławiu)
Szkoły Podstawowe klasy I-III:
1. miejsce – Jagoda Ćwik (SP Zederman) i Miłosz Siluk (SP 10 Olkusz)
2. miejsce – Jakub Pietraszczyk (SP 1 Olkusz) i Laura Dachowska (SP 3 Olkusz)
3. miejsce – Weronika Kowalewska (SP 3 Olkusz)
Wyróżnienia: Nikola Kozioł (SP 3 Olkusz), Jakub Jagła (SP Chechło), Aleksandra Jedynak (SP 10)
Szkoły Podstawowe klasy IV-VI:
1. miejsce – Zofia Zalewska (SP 6 Olkusz) i Klara Liszka (SP 9 Olkusz)
2. miejsce – Gabriela Kyć (ZS Gołaczewy) i Jagoda Banasińska (SP 3 Olkusz)
3. miejsce – Martyna Zawada (SP Jaroszowiec) i Jakub Bilewicz (SP Klucze)
Wyróżnienia: Alicja Białaś (SP 6 Olkusz)
Gimnazja:
1. miejsce – Paulina Nawara (Gim 2) i Kinga Filo (Gim 1)
2. miejsce – Karolina Pasek (Gim 2)
3. miejsce – Julia Włodarczyk (Gim 2)
Szkoły Ponadgimnazjalne:
1. miejsce – Miszel Piątek (IV LO Olkusz)
2. miejsce – Wiktoria Ząbkiewicz (ZS nr 1 Olkusz)
3. miejsce – Karina Ćwieczek (ZS nr 1 Olkusz)
Seniorzy:
Wyróżnienie: Zbigniew Karoń (Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej)