marsz wykleci11

1 marca w Olkuszu, w ramach święta narodowego odbył się II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego uczestnicy przeszli spod pomnika Ofiar Komunizmu na cmentarz, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożyli kwiaty i zapalili znicze. Wydarzenie zakończyło spotkanie z weteranami zorganizowane w muzeum PTTK.

Od 2011 roku, po decyzji ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, na dzień 1 marca przypada święto państwowe ku pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich historie systematycznie wpisują się w fakty, które w jednoznaczny sposób losy żołnierzy z ruchu antykomunistycznego opisują jako działania niepodległościowe.

– Dobry Bóg chciał, żebym przeżył. Miałem powybijane zęby, połamane ręce i nos, pozrywane paznokcie i rozległy uraz narządów wewnętrznych. Przez 40 dni leżałem nieruchomo i choć rany na ciele się zagoiły, to w sercu nadal pozostały. Dzisiaj jest nasze święto, dzień, w którym oddajemy cześć wszystkim naszym kolegom, którzy zginęli z rąk nieprzyjaciół – mówił w środę pod pomnikiem na ul. Augustiańskiej porucznik Edmund Rogalski.

marsz wykleci3

87- letniego członka Armii Podziemnej nie mogło zabraknąć w tym szczególnym dla kombatantów dniu. Obok niego w marszu udział wzięli również jego przyjaciele z Klucz, także dobrze pamiętający wydarzenia sprzed ponad pół wieku. Wszyscy zgodnie podkreślali, że dla nich jest to pewnego rodzaju dzień zwycięstwa. Narodowe święto daje bowiem pewność, że pamięć o często bezimiennych bohaterach nie zaginie mimo upływu lat.

Drugi w historii Olkusza marsz ku pamięci Niezłomnych, nieoficjalnie rozpoczął się na starym cmentarzu przy płycie Żołnierzy 23. Śląskiej i 106. Miechowskiej DP Armii Krajowej, którzy zginęli z rąk okupanta niemieckiego i sowieckiego w latach 1939-1956. Jest to miejsce symboliczne, bo położone w sąsiedztwie dawnej katowni Urzędu Bezpieczeństwa.

Główne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapoczątkowało odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz apel pamięci. Do uczestników marszu słowa skierował prezydent Andrzej Duda – honorowy patron olkuskich uroczystości. Jego list okolicznościowy odczytała posłanka Agnieszka Ścigaj.

marcz wykleci4

Po przemówieniach uczestnicy marszu ulicami: Augustiańską, Rynek, Sławkowską, Budowlanych i Powstańców Śląskich dotarli na cmentarz komunalny, pod Pomnik Katyński. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bowiem właśnie sposobem „katyńskim” – strzałem w tył głowy – pozbawiano życia większość Żołnierzy Wyklętych. Tam oprócz honorowej warty, zapalono znicze i złożono wieńce. Nie zabrakło także modlitwy nad zbiorowymi mogiłami poległych żołnierzy.

Ostatnim punktem środowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, było spotkanie z kombatantami w muzeum PTTK. Historie uczestników tamtych wydarzeń jeszcze raz ujrzały światło dzienne… Chwała i Cześć Bohaterom!

Organizatorzy marszu: Kukiz’15, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, Klub Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oddział w Olkuszu.

marsz wykleci2{joomplu:65909}{joomplu:65893}{joomplu:65882}

Biogramy Żołnierzy Wyklętych z terenu przedwojennego powiatu olkuskiego:

 

1. Henryk Adamus ps. Oldon – żołnierz 106. Dywizji Piechoty AK, od 1948 r. dowódca Armii Podziemnej w Wolbromiu. Aresztowany w 1950 r., skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 6 marca 1951. W chwili śmierci miał 24 lata.

2. Stanisław Baranek ps. Kruk – łącznik 106. Dywizji Piechoty AK, od 1946 r. dowódca organizacji niepodległościowej Młodzież Armii Krajowej w Skale. Aresztowany w 1950 r., skazany na 12 lat więzienia. Wyszedł zza krat w 1955 r. Zmarł w 1997.

3. Stanisław Cebo ps. Kruczek – żołnierz oddziału AK Gerarda Woźnicy „Hardego”. Zamordowany przez UB 18 sierpnia 1945 r. w Pokrzywiance. Miał 25 lat.

4. Ewald Cupiał ps. Ramzes – żołnierz oddziału antykomunistycznego Edwarda Kaziora „Lota”. Zginął w 30 kwietnia 1945 r. w Jeżówce, zastrzelony przez funkcjonariusza MO.

5. Ksiądz Zbigniew Gadomski – wikariusz w Sułoszowej i Wolbromiu. Niezłomny krzewiciel wiary i patriotyzmu. Aresztowany przez UB w 1950 r., skazany w pokazowym procesie na dożywocie za „usiłowanie zmiany przemocą ludowo-demokratycznego ustroju Państwa Polskiego”. Wyszedł z więzienia w 1960 r. Zmarł w 1993.

6. Mieczysław Halejak ps. Kasper – żołnierz oddziału AK Gerarda Woźnicy „Hardego”, ciężko ranny w walce, odznaczony Krzyżem Walecznych. Zamordowany przez UB 18 sierpnia 1945 w Pokrzywiance. Miał 26 lat.

7. Antoni Janiszewski ps. Jawor, Roman – oficer olkuskiego 116. pułku piechoty AK. W 1945 r. zastępca dowódcy zbrojnego oddziału niepodległościowego w północnej części powiatu olkuskiego. W 1951 r. skazany na 15 lat więzienia.

8. Edward Kazior ps. Lot – dowódca oddziału specjalnego Ludowej Straży Bezpieczeństwa Obwodu Olkusz BCh. Od wkroczenia Sowietów dowódca antykomunistycznego oddziału partyzanckiego w powiecie olkuskim. Zginął 30 kwietnia 1945 r. w Jeżówce, zastrzelony przez funkcjonariusza MO. Miał 27 lat.

9. Mirosław Kowalski ps. Swoboda – oficer Armii Krajowej, w 1945 r. organizator olkuskiej siatki Brygad Wywiadowczych. Działacz zrzeszenia WiN. Aresztowany w 1946 r., skazany na dożywocie. Opuścił więzienie w 1957 r. Zmarł w 1995.

10. Józef Lipa ps. Kukułka, Sewer – komendant Obwodu Olkusz AK, od 1945 r. kierownik Brygad Wywiadowczych na powiat olkuski. Aresztowany w 1946 r. Skazany na 7 lat więzienia – odbył całą karę. Zmarł w 1985 r.

11. Ksiądz Piotr Oborski – proboszcz parafii w Wolbromiu, nieugięty przeciwnik komunistycznej ateizacji. Aresztowany przez UB w 1950 r., skazany w pokazowym procesie na dożywocie. Zmarł w więzieniu w Rawiczu w 1952.

12. Józef Pawlik ps. Jerzy – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych z Sobiesęk koło Skały. Aresztowany w 1945 r., skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 7 maja 1946 roku. W chwili śmierci miał 23 lata.

13. Piotr Przemyski ps. Ares – żołnierz Armii Krajowej, więzień KL Auschwitz i uciekinier z tego obozu. Oficer w oddziale Gerarda Woźnicy „Hardego”. Odznaczony Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Zamordowany przez UB 18 sierpnia 1945 r. w Pokrzywiance. Miał 26 lat.

14. Władysław Rogóż ps. Równy – żołnierz Batalionów Chłopskich, działacz ludowy. Zamordowany w Sułoszowej 18 maja 1946 r. przez „nieznanych sprawców”. Miał 44 lata.

15. Ksiądz Stanisław Ryńca ps. Dan – wikary w Zadrożu i Skale. Kapelan partyzantów 106. Dywizji Piechoty AK. Działacz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w powiecie olkuskim. Skazany w 1951 r. na 7 lat więzienia. Wyszedł zza krat w 1954 r. Zmarł w 1987.

16. Władysław Synowiec ps. Groźny – żołnierz ’39 roku. Dowódca placówki AK Skała Obwodu Olkusz. Kierownik komórki Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Skale. Aresztowany w 1949 r., skazany na 5 lat więzienia. Zmarł lub został zamordowany w więzieniu we Wronkach w 1951. Miał 36 lat.

17. Adam Tarnowski ps. Michał Piechowiak – żołnierz Armii Krajowej, kierownik olkuskiej rady Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, nauczyciel w Trzyciążu. Zamordowany przez UB podczas prowadzenia lekcji 10 października 1946 r. Miał 35 lat.

18. Kazimierz Tomczak ps. Lubicz – szef sztabu 106. Dywizji Piechoty AK. Od 1945 r. dowódca oddziału niepodległościowego w północnej części powiatu olkuskiego. W 1951 r. skazany na 12 lat więzienia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
81 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Andrzej Urban
Andrzej Urban
7 lat temu

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19686284,scena-egzekucji-i-race-szkolny-apel-dla-zolnierzy-wykletych.html POKŁOSIE USTAWY>http://okres-prl.blog.onet.pl/2016/06/04/ile-falszu-w-tym-polskich-elitach-wladzy-cale-27-lat-zamazywano-45-lat-prl/. WYKLĘCI ZAMORDOWALI 17 tys POLAKOW_https://www.tygodnikprzeglad.pl/kto-zaplaci-za-zbrodnie-podziemia/

olkuszok
olkuszok
7 lat temu

[quote name=”Ares”][quote name=”olkuszok”]Czy ktoś może mi powiedzieć (napisać) o którą Pokrzywiankę chodzi? W jakim powiecie? Zainteresowało mnie to miejsce śmierci dwóch byłych żołnierzy AK z oddziału „Hardego” w dniu 18 sierpnia 1945 roku. Oddział „Hardego” został rozwiązany 25 stycznia 1945 roku w miejscowości Trzebunia w powiecie myślenickim wkrótce po przejściu frontu armii radzieckiej.[/quote]
Proszę zapoznać się z tekstem w linku
http://przeglad.olkuski.pl/index.php/listy-do-redakcji/420-ares-od-hardego%5B/quote%5D
Dziękuję za link, który wyjaśnia mi problem. Jest tylko pewna nieścisłość przy opisie osób w punkcie 3 i 6. Należało napisać „były żołnierz AK z oddziału Hardego”. Bo oddział od stycznia 1945 roku już nie istniał i po co mieszać do tego Gerarda Woźnicę?

Ares
Ares
7 lat temu

[quote name=”olkuszok”]Czy ktoś może mi powiedzieć (napisać) o którą Pokrzywiankę chodzi? W jakim powiecie? Zainteresowało mnie to miejsce śmierci dwóch byłych żołnierzy AK z oddziału „Hardego” w dniu 18 sierpnia 1945 roku. Oddział „Hardego” został rozwiązany 25 stycznia 1945 roku w miejscowości Trzebunia w powiecie myślenickim wkrótce po przejściu frontu armii radzieckiej.[/quote]
Proszę zapoznać się z tekstem w linku
http://przeglad.olkuski.pl/index.php/listy-do-redakcji/420-ares-od-hardego

nokaut
nokaut
7 lat temu

a.b. reebeeliant – pan przynosisz wstyd pisowi. opuść nasze szeregi jak najszybciej.

olkuszok
olkuszok
7 lat temu

Czy ktoś może mi powiedzieć (napisać) o którą Pokrzywiankę chodzi? W jakim powiecie? Zainteresowało mnie to miejsce śmierci dwóch byłych żołnierzy AK z oddziału „Hardego” w dniu 18 sierpnia 1945 roku. Oddział „Hardego” został rozwiązany 25 stycznia 1945 roku w miejscowości Trzebunia w powiecie myślenickim wkrótce po przejściu frontu armii radzieckiej.

Pro Memoria
Pro Memoria
7 lat temu

…Nie dajmy zginąć poległym.
Zbigniew Herbert

Polecam interesującą stronę:

http://www.podziemiezbrojne.blox.pl

wyrazy uznania
wyrazy uznania
7 lat temu

Cześć i Chwała organizatorom Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olkuszu.

Lopess
Lopess
7 lat temu

[quote name=”komuna nie wróci”]Ubowców w Olkuszu jeszcze trochę żyje, a ich potomków znacznie więcej, ale komunistycznej rzeczywistości nie zdołają już przywrócić. Czasy Stalina, Lenina, Marksa i Engelsa skończyły się nieodwracalnie.[/quote]

Jeszcze będziesz tęsknił. Jak cię zweryfikują to się okaże, że jesteś jednym z nich tylko teraz pewnie dla zatarcia śladów lub korzyści podszywasz się pod partię prawicową.

komuna nie wróci
komuna nie wróci
7 lat temu

Ubowców w Olkuszu jeszcze trochę żyje, a ich potomków znacznie więcej, ale komunistycznej rzeczywistości nie zdołają już przywrócić. Czasy Stalina, Lenina, Marksa i Engelsa skończyły się nieodwracalnie.

3333344444
3333344444
7 lat temu

[quote name=”KRS”]Trzeba sprawdzić „rebelianta” czy w przeszłości nie miał do czynienia z jedną ze służb. Informacje, które posiadam wskazują na wyrwę w życiorysie. I to ma być patriota. Ci, co go przygarnęli powinni to sprawdzić i jeżeli to jest prawda powinni się odciąć od takich ludzi.[/quote]

Sieeedziałłł.

Mrszownik
Mrszownik
7 lat temu

Wszelkie komentarze ociekające jadem i szkalujące inicjatywę organizowania marszu traktuję po prostu jako przejaw niesłychanie złej woli… W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości proszę o kontakt przez facebook lub mail, jestem jak najbardziej otwarty na wszelkie dyskusje oraz sugestie, jednak odbywać się one muszą w ramach ogólnie przyjętych zasad kultury i szacunku do drugiego człowieka. Koniec cytatu .
Drogi Miłoszu ! Długo trzeba było czekać na konkluzje jakie wyniosłeś z tego wydarzenia (hejtu) , ale pragnę zauważyć ze ten jad i szkalowanie , i zła wola powstała w Waszych „szeregach” . Natomiast zgadzam sie w 100% , i pisałem o tym niejednokrotnie , ze zasady kultury i szacunku do drugiego człowieka powinniście zachowywać ,a w sposób szczególny MP. Mam nadzieje ze będziesz orędownikiem dobrych obyczajów w swoim środowisku , chce powiedzieć ze , zostaliście niepotrzebnie ośmieszeni , ośmieszając innych , a skorzystali tylko na tym starzy wyzeracze lewicowi . To jest taka mini lekcja pokory . Nie oczekuje od Twoich towarzyszy refleksji , bo i skąd ,poprawnym dla Was będzie kolejny hejt , zastanówcie sie komu służycie takim zachowaniem . Mimo to serdecznie pozdrawiam wierząc w Waszą przyszłą dobrą wole i wspólne maszerowanie .

Amos
Amos
7 lat temu

[quote name=”Miłosz Pałka”]Szanowni Państwo jako przewodniczący zgromadzenia z dn. 01.03.2017, pragnę wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie oskarżeniami pod adresem organizatorów jakoby zamierzonym i celowym działaniem była chęć dzielenia mieszkańców naszego miasta.[/quote]

Szanowny Panie Miłoszu,

cześć i chwała „Wyklętym” Bohaterom” tyle, że nie wszyscy z nich byli bohaterami. Moja propozycja jest taka żeby wasza następna partyjna inicjatywa spróbowała zamalować ten szkaradny „mural” żołnierzy wyklętych na Os. Młodych a także podniosła argument wyczyszczenia wszelakich kibolskich bohomazów, które szpecą to zaniedbane miasto. Dobrze wiemy, że sporą grupą sympatyków tej nowej mody na „Wyklętych” jest środowisko kibolskie, szowinistyczne i destrukcyjne z którym pewnie nie chciałby się Pan utożsamiać.

Ps. Darujcie sobie też z szacunku dla żołnierza polskiego, przebieranie chłopców w mundury i plastikowe karabiny. Dziękuję i życzę powodzenia.

podziękowanie
podziękowanie
7 lat temu

[quote name=”Miłosz Pałka”]Szanowni Państwo jako przewodniczący zgromadzenia z dn. 01.03.2017, pragnę wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie oskarżeniami pod adresem organizatorów jakoby zamierzonym i celowym działaniem była chęć dzielenia mieszkańców naszego miasta. Są to oskarżenia bardzo niesprawiedliwe i kategorycznie niedopuszczalne. Marsz ma na celu jednoczenie wszystkich mieszkańców pod pod biało-czerwona flagą a jedynym naszym celem jest uczczenie pamięci naszych wspaniałych bohaterów dzielnie walczących o suwerenność ojczyzny. Wszelkie komentarze ociekające jadem i szkalujące inicjatywę organizowania marszu traktuję po prostu jako przejaw niesłychanie złej woli… W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości proszę o kontakt przez facebook lub mail, jestem jak najbardziej otwarty na wszelkie dyskusje oraz sugestie, jednak odbywać się one muszą w ramach ogólnie przyjętych zasad kultury i szacunku do drugiego człowieka. Wszystkim obecnym na marszu pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować, natomiast wszystkim sączącym jad w komentarzach życzę opanowania złych emocji oraz refleksji nad własnym zachowaniem. Łatwo obrażać będąc anonimowym, doprawdy jest to przejaw niesłychanej odwagi… Pozdrawiam serdecznie.[/quote]
Bardzo rozsądna wypowiedź.

theon
theon
7 lat temu

Megaloman z Pana, Panie Miłoszu – ilu was tam szło to widać, pewnie tyluż taki marsz przeszkadza. 99 % ma to głęboko, więc do dzielenia miasta jeszcze Panu jest daleko, pozdrawiam 🙂

Miłosz Pałka
Miłosz Pałka
7 lat temu

Szanowni Państwo jako przewodniczący zgromadzenia z dn. 01.03.2017, pragnę wyrazić swoje głębokie zaniepokojenie oskarżeniami pod adresem organizatorów jakoby zamierzonym i celowym działaniem była chęć dzielenia mieszkańców naszego miasta. Są to oskarżenia bardzo niesprawiedliwe i kategorycznie niedopuszczalne. Marsz ma na celu jednoczenie wszystkich mieszkańców pod pod biało-czerwona flagą a jedynym naszym celem jest uczczenie pamięci naszych wspaniałych bohaterów dzielnie walczących o suwerenność ojczyzny. Wszelkie komentarze ociekające jadem i szkalujące inicjatywę organizowania marszu traktuję po prostu jako przejaw niesłychanie złej woli… W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości proszę o kontakt przez facebook lub mail, jestem jak najbardziej otwarty na wszelkie dyskusje oraz sugestie, jednak odbywać się one muszą w ramach ogólnie przyjętych zasad kultury i szacunku do drugiego człowieka. Wszystkim obecnym na marszu pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować, natomiast wszystkim sączącym jad w komentarzach życzę opanowania złych emocji oraz refleksji nad własnym zachowaniem. Łatwo obrażać będąc anonimowym, doprawdy jest to przejaw niesłychanej odwagi… Pozdrawiam serdecznie.

llllllll
llllllll
7 lat temu

[quote name=”Andrzej rebeliant”]

Widać, że język z rynsztoka. Wstyd się z takim pokazać.

Andrzej rebeliant
Andrzej rebeliant
7 lat temu

krs Stare polskie przysłowie mówi: Jak nie twoja dupa , to się po niej nie drap. Drap ty się po swojej , a nie po mojej dupie …

emπ
emπ
7 lat temu

Rozkręcili się chłopaki w tym świętowaniu. Co niektórzy nie przebierając w słowach, w bardzo brutalny sposób zaczynają atakować personalnie. Trudno zrozumieć dlaczego, bo ci nie dali im najmniejszego powodu, aby taki personalny atak na nich przypuścić. Gdyby szukali wyjaśnień, robili by to w zupełnie inny sposób. Myślę, że to co robią robią wyłącznie z bardzo niskich pobudek i głównie po to aby takich nie lubianych przez siebie ludzi upodlić i upokorzyć. Nikt obcy nie zdradzi, zdradza swój. Zdradza ten który cię zna i sporo o tobie wie. Na takich osobników Żołnierze Wyklęci mieli bardzo skuteczne lekarstwo. Leczyli nim również takie jak ten przypadki.Chciało by się powiedzieć- wracajcie… Myślę, że nie trzeba ich (go) przedstawiać bo każdy wie o kim mowa.

sten
sten
7 lat temu

[quote name=”Tytus, Romek i Atome”]”Bojowa grupa” została poprowadzona niczym naród wybrany przez „nowych Mojżeszów” jak najdalej od Prezydenta, niczym od zarazy.
Identycznie jak w Wolbromiu.

:sad:[/quote]
Gościu możesz to wyjaśnić? Bredzisz bo przedawkowałeś, czy to dziedziczne obciążenie.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
7 lat temu

Świat nie jest czarno – biały. Najgorsze są uogólnienia. Pisana i „wyznawana” historia Polski w zależności od ustroju, i poglądów rządzących zmienia swoje oceny jak kameleon barwy razem z piszącymi ją historykami. W Polsce jest traktowana wyjątkowo instrumentalnie przez polityków niezależnie od ich proweniencji dla uzyskania i podkreślania swojej inności, a zwłaszcza „lepszości”. Najpodlejsze w tym procederze jest granie na uczuciach patriotycznych. Prawda jak zwykle leży pośrodku. Tam gdzie nikt jej nie widzi mimo, iż leży przed oczami, leży tam gdzie nikt jej nie chce. Skłonni do skrajnych ocen potępiamy w czambuł lub chwalimy ślepo to co nam rządzący podrzucą. Nikt lub niewielu samodzielnie szuka wiedzy dostępnych materiałach, samodzielnie analizuje wydarzenia wyciągając własne wnioski. Pod tekstami natomiast trwają puste, obustronne hejterskie „naparzanki” i polityczne licytacje. Odwaga staniała i każdy odważnym jest ….

wywiad
wywiad
7 lat temu

[quote name=”wywiad”][quote name=”hgw”]Czy ktoś wie skąd wziął się – rebeliant-[/quote]

Wychowywała go ciotka na wsi k. Sieradza. Napewno będzie tych informacji w miarę upływu czasu więcej.[/quote]

Jak zostanie ujawniony cały jego życiorys to w tej partii drzwi powinny być zamknie przed tym człowiekiem raz na zawsze. Takich ludzi każde ugrupowanie powinno się wystrzegać.

Tytus, Romek i Atome
Tytus, Romek i Atome
7 lat temu

„Bojowa grupa” została poprowadzona niczym naród wybrany przez „nowych Mojżeszów” jak najdalej od Prezydenta, niczym od zarazy.
Identycznie jak w Wolbromiu.

🙁

wywiad
wywiad
7 lat temu

[quote name=”hgw”]Czy ktoś wie skąd wziął się – rebeliant-[/quote]

Wychowywała go ciotka na wsi k. Sieradza. Napewno będzie tych informacji w miarę upływu czasu więcej.

listonosz
listonosz
7 lat temu

[quote name=”hgw”]Czy ktoś wie skąd wziął się – rebeliant-[/quote]

Prawdopodobnie przybył do miasta z głębi kraju na konnym wozie drabiniastym o czym świadczy jego IQ. Starszy człowiek, który jedyne co potrafi to obrażać ludzi myślących inaczej niż jego prostackimi kategoriami. Były robotnik jednego z byłych naszych miejscowych przedsiębiorstw. Obecnie chyba na emeryturze. Tyle ma wspólnego z patriotyzmem co ja z badaniami kosmicznymi.

hgw
hgw
7 lat temu

Czy ktoś wie skąd wziął się – rebeliant-

idzie nowe, ipn
idzie nowe, ipn
7 lat temu

Idą wybory samorządowe i już najwyższy czas ujawniać zacietrzewionych populistów, hipokrytów takich jak rebeliant i jemu podobnych tzw. „samorządowców” z Bożej Łaski, którzy siedzą tylko na fejsbuku i to ich całe osiągniecie życiowe. Przykład, stare i młode pis,anki Wielkanocne.

valdez76
valdez76
7 lat temu

[quote name=”Wstydmizawas”]Wstydzę sie za Was , wstydzę sie za tą młodzież która pod rożnymi nickami uprawia fale hejtu , wstydzę sie za organizatorów tego marszu bo pozwolili podzielić społeczeństwo olkuskie w tej materii, wstydzę sie za M. Masłowskiego radnego , polityka a przedewszystkim wychowawcy młodego pokolenia ze to wszystko akceptuje i daje poklask takiemu działaniu, jedynie nie wstydzę sie za posłankę Ścigaj i Wołka bo po nich właśnie -jako kukizowcy- mozna sie było tego wszystkiego spodziewać , po wypowiedzi Kukiza i obronie tychże w „młodzież kontra „Pani Ścigaj wiedziałem czego mozna oczekiwać , i tak tez sie stało , Prezdent RP A Duda objął honorowym patronatem marsze ku czci Żołnierzy Wyklętych rownież ten który organizował olkuski PiS .Jezeli mogę na koniec jedno słowo do młodzieży , do Michała Pasternaka , [/quote]
A ja się wstydzę za ciebie.Zainwestuj w słownik ortograficzny to po pierwsze. Wyborów nie ma w najbliższej przyszłości więc przestań agitować!To po drugie.

Ziemiawita
Ziemiawita
7 lat temu

ziemowicie – jeżeli będziesz miał cos sensownego do powiedzenia podpisuj sie juz lepiej PP albo nazwiskiem , ziemowit to takie prostackie ,w twoim wydaniu, obszarnik – może i lepsze , a mądrala to strzał w 10 ,

morro
morro
7 lat temu

I tacy ludzie jak rebeliantt mają czelność zabierać głoś w sprawie patriotyzmu, samorządu i organizowania się młodych. Zajmij się chłopie niańczeniem wnuków i daj sobie spokój z polityką bo to nie na twoją łepetynę.

CośNieHalo
CośNieHalo
7 lat temu

[quote name=”Wstydmizawas”]Wstydzę sie za Was , wstydzę sie za tą młodzież która pod rożnymi nickami uprawia fale hejtu , wstydzę sie za organizatorów tego marszu bo pozwolili podzielić społeczeństwo olkuskie w tej materii, wstydzę sie za M. Masłowskiego radnego , polityka a przedewszystkim wychowawcy młodego pokolenia ze to wszystko akceptuje i daje poklask takiemu działaniu, jedynie nie wstydzę sie za posłankę Ścigaj i Wołka bo po nich właśnie -jako kukizowcy- mozna sie było tego wszystkiego spodziewać , po wypowiedzi Kukiza i obronie tychże w „młodzież kontra „Pani Ścigaj wiedziałem czego mozna oczekiwać , i tak tez sie stało , Prezdent RP A Duda objął honorowym patronatem marsze ku czci Żołnierzy Wyklętych rownież ten który organizował olkuski PiS .Jezeli mogę na koniec jedno słowo do młodzieży , do Michała Pasternaka , Grześka Pałki , Oli Powaga i wielu Wam podobnym ,cieszy fakt ze jesteście zaangażowani , ze poświęcacie swój czas na odkłamanie historii ze działacie na forum lokalnej społeczności , ze żywo interesujecie sie polityka , tylko moja prośba : otwórzcie szerzej oczy i umysły na innych wszak Polska jest jedna , odrzuccie butę i arogancję niech młodzi Olkuszanie , zaczną realizować wspólną wizje rozwoju naszego miasta , naszego kraju.[/quote]

Czyżby chodziło o Miłosza Pałkę?

po sąsiedzku
po sąsiedzku
7 lat temu

[quote name=”Andrzej rebeliant”]#49KRS : Widzę, że swędzi cię pewna część ciała : zgłoś się – to cię po niej podrapię .Będzie bardzo bolało .Masz okazję to sprawdzić . Z obłąkańcami z reguły nie polemizuję. .[/quote]

Staruszku 70-letni, z czym do ludzi. Nie strasz i nie kłap protezą bo ci sama wypadnie. Od razu widać, że jest coś na rzeczy.

Andrzej rebeliant
Andrzej rebeliant
7 lat temu

#49KRS : Widzę, że swędzi cię pewna część ciała : zgłoś się – to cię po niej podrapię .Będzie bardzo bolało .Masz okazję to sprawdzić . Z obłąkańcami z reguły nie polemizuję.Widzę natomiast w niektórych komentarzach merytoryczne błędy.1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego.Żołnierzom Tym zawdzięczamy naszą wolność i nasze pragnienie wolności. 1 marca – w rocznicę mordu sądowego dokonanego w 1951 r. na członkach ostatniego(IV) Zarządu Zrzeszenia WiN z ppłk. Łukaszem Cieplińskim na czele – państwo polskie uznaje ich bohaterstwo.To właśnie poruszony Jego słowami ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka zaproponował dzień 1 marca jako datę święta Niezłomnych. Inicjatywę ustawodawczą w sprawie ustanowienia Święta Żołnierzy Wyklętych podjął w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński.Bronisław Komorowski podtrzymał ją , ale ustanowienie tego święta przeciągało się .Ostatecznie projekt ustawy trafił pod głosowanie 3 lutego 2011 r.Warto pamiętać że za przyjęciem ustawy głosowało 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw (5 z PO, 1 z SLD oraz niezrzeszeni Andrzej Celiński i Kazimierz Kutz.

KRS
KRS
7 lat temu

Trzeba sprawdzić „rebelianta” czy w przeszłości nie miał do czynienia z jedną ze służb. Informacje, które posiadam wskazują na wyrwę w życiorysie. I to ma być patriota. Ci, co go przygarnęli powinni to sprawdzić i jeżeli to jest prawda powinni się odciąć od takich ludzi.

rtrt
rtrt
7 lat temu

[quote name=”Wstydmizawas”]Wstydzę sie za Was , wstydzę sie za tą młodzież która , wstydzę sie za organizatorów tego marszu bo pozwolili podzielić społeczeństwo olkuskie w tej materii, wstydzę sie za M. Masłowskiego radnego , polityka a przedewszystkim wychowawcy młodego pokolenia ze to wszystko akceptuje i daje poklask takiemu działaniu, jedynie nie wstydzę sie za posłankę Ścigaj i Wołka bo po nich właśnie -jako kukizowcy- mozna sie było tego wszystkiego spodziewać , po wypowiedzi Kukiza i obronie tychże w „młodzież kontra „Pani Ścigaj wiedziałem czego mozna oczekiwać , i tak tez sie stało , Prezdent RP A Duda objął honorowym patronatem marsze ku czci Żołnierzy Wyklętych rownież ten który organizował olkuski PiS .Jezeli mogę na koniec jedno słowo do młodzieży , do Michała Pasternaka , Grześka Pałki , Oli Powaga i wielu Wam podobnym ,cieszy fakt ze jesteście zaangażowani , ze poświęcacie swój czas na odkłamanie historii ze działacie na forum lokalnej społeczności , ze żywo interesujecie sie polityka , : otwórzcie szerzej oczy i umysły na innych wszak Polska jest jedna , odrzuccie butę i arogancję niech młodzi Olkuszanie , zaczną realizować wspólną wizje rozwoju naszego miasta , naszego kraju.[/quote]

Wstydź się za te bzdety, które tu piszesz.

Wstydmizawas
Wstydmizawas
7 lat temu

Wstydzę sie za Was , wstydzę sie za tą młodzież która pod rożnymi nickami uprawia fale hejtu , wstydzę sie za organizatorów tego marszu bo pozwolili podzielić społeczeństwo olkuskie w tej materii, wstydzę sie za M. Masłowskiego radnego , polityka a przedewszystkim wychowawcy młodego pokolenia ze to wszystko akceptuje i daje poklask takiemu działaniu, jedynie nie wstydzę sie za posłankę Ścigaj i Wołka bo po nich właśnie -jako kukizowcy- mozna sie było tego wszystkiego spodziewać , po wypowiedzi Kukiza i obronie tychże w „młodzież kontra „Pani Ścigaj wiedziałem czego mozna oczekiwać , i tak tez sie stało , Prezdent RP A Duda objął honorowym patronatem marsze ku czci Żołnierzy Wyklętych rownież ten który organizował olkuski PiS .Jezeli mogę na koniec jedno słowo do młodzieży , do Michała Pasternaka , Grześka Pałki , Oli Powaga i wielu Wam podobnym ,cieszy fakt ze jesteście zaangażowani , ze poświęcacie swój czas na odkłamanie historii ze działacie na forum lokalnej społeczności , ze żywo interesujecie sie polityka , tylko moja prośba : otwórzcie szerzej oczy i umysły na innych wszak Polska jest jedna , odrzuccie butę i arogancję niech młodzi Olkuszanie , zaczną realizować wspólną wizje rozwoju naszego miasta , naszego kraju.

roman.g.
roman.g.
7 lat temu

Nie bardzo rozumiem co znaczy po cichu i skrycie. Byłem wśród tych którzy wspólnie złożyli wiązankę na grobie poległych żołnierzy AK. Oddaliśmy hołd Żołnierzom Wyklętym w najbardziej możliwie godny sposób z modlitwą włącznie. Zrobiliśmy to w biały dzień bez zbędnego szumu, również po to aby nie robić czegoś na wzór dwóch olkuskich wigilii. Od ponad 50 lat odwiedzam grób żołnierzy AK na Olkuskim cmentarzu. Odwiedzam go kilka, a może i kilkanaście razy w roku bez szczególnego powodu. Jest jednak jest kilka takich, dla których grób ten powinni odwiedzić szczególnie ci, którzy na tym forum urządzają zawody kto godniej uczcił ich pamięć. Tak się składa, że w dniu 14 lutego nikogo z tych którzy kierują uwagi również pod moim adresem nie dostrzegłem przy grobie, pomniku AK. Być może dlatego, że ten dzień kojarzy im się wyłącznie ze św. Walentym. Zdziwiło mnie również, że Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, wyraził zgodę aby Krzyż Katyński był miejscem zakończenia tego marszu. Skoro zdaniem Pan Kubiczka Żołnierze Wyklęci ginęli w Katyniu, to jak cała reszta uważam ,że całe szczęście że w tym dniu byłem tam gdzie byłem. Tak w nawiasie chciałem powiedzieć, że to Pan Andrzej dzień wcześniej uporządkował grób AK. Chcecie dyskutować dalej?

Lolek
Lolek
7 lat temu

Ile tu PiSow i platformy.
Patrząc po ilości komentarzy w tym artykule (nie związanych z tematem marszu) wnioskuję że miałem rację.
Strasznie się Panowie boją.

z Armii ........
z Armii ........
7 lat temu

[quote name=”Andrzej rebeliant”]I szubienica stała się krzyżem
I krzyż Polaków – to szubienica …
Gdy Pamięć ludzka ginie , dalej mówią kamienie …
A Marsz powinien być jeden , jak jedna była śmierć …[/quote]

To dlaczego poszedłeś w tym partyjnym, po cichu, skrycie, dla zdjęcia na fejsbuk. Powinniście działać dla dobra całego społeczeństwa a nie dla paru ludzi, którym chodzi tylko o swoje stanowiska. Wykorzystują was a wy idziecie jak potulne baranki. To są działania destrukcyjne. I może będziecie mieć pretensje o to, że ktoś was nazywa prześmiewczo Gang Olsena ?. To jest komedia, ta wasza działalność. To nie ma nic wspólnego z ideałami i programem partii. To są działania na pokaz. Centrala to dostrzegła i dlatego list od Pana Prezydenta odczytał kto inny, nie związany z partią. Wszyscy to zrozumieli tylko paru twardogłowych, nie.

Andrzej rebeliant
Andrzej rebeliant
7 lat temu

I szubienica stała się krzyżem
I krzyż Polaków – to szubienica …
Gdy Pamięć ludzka ginie , dalej mówią kamienie …
A Marsz powinien być jeden , jak jedna była śmierć …

Terefere
Terefere
7 lat temu

Hehe, ciekawe gdzie ci wszyscy „patrioci” byli zanim wstąpili do Kukiz’15. Niczym się nie różnicie od zwykłych partyjniaków, zakłamani koniunkturaliści.

pamięć o ubeku
pamięć o ubeku
7 lat temu

[quote name=”Młody”]Kiedy zostaną opublikowane nazwiska ówczesnych lokalnych sekretarzy, sędziów, prokuratorów, UB-eków, policjantów, ormowców i innych zasłużonych w likwidowaniu Żołnierzy Wyklętych wraz z wykazem dokonań i „sukcesów” każdego z nich …[/quote]
Przypomnijmy chociaż jednego ubeka z Olkusza.Był nim Wiktor Głuski ur. w 1914 r. w Mociewiczach k. Szczuczyna, zm. 8 czerwca 1992 w Gdańsku) – major UB i MO.
Przed wojną był urzędnikiem. W 1944 odbył szkolenie w szkole NKWD w Kujbyszewie. 21 sierpnia 1944 wstąpił do UB. Początkowo był funkcjonariuszem Wydziału Kontrwywiadu WUBP w Lublinie, a 12 stycznia 1945 został mianowany kierownikiem Grupy Operacyjnej UB na powiat Olkusz. Od 1 lutego 1945 kierownik PUBP w Olkuszu, od 1 maja 1945 kierownik PUBP w Sandomierzu, a potem w innych miastach polskich. 15 marca 1957 został przyjęty do MO i mianowany miejskim komendantem MO w Ostrowcu Świętokrzyskim, jednak rozkazem z 5 sierpnia 1958 został zdegradowany do stopnia sierżanta za „nadużycie stanowiska służbowego”.
Pochowany na Cmentarzu Łostowickim w Gdańku.

Haha
Haha
7 lat temu

[quote name=”Leopold”]
Z jakiego powodu mieli by przeżyć ten szok? Jeśli już to raczej po przeczytaniu tych bzdur które tu zamieszczasz.[/quote]

Ciekawe co by zrobili gdyby ich posłanka nie weszła do sejmu. Chyba już mają doświadczenie, często te szyldy zmieniają. kto będzie na topie… tego złapią. młodociani politycy. ponoć nie ma im co zarzucić, może jednak jest.

Leopold
Leopold
7 lat temu

[quote name=”Lolek”]Wniosek z całej dyskusji jest jeden.
Pisiory, nowoczesne, platformersy, czerwoni są w szoku, że się młodzi na Olkuszu i okolicach zgadali i zrobili im konkurencję polityczną jakiej do tej pory nie znali. Rosną w siłę bo szeregi widać się powiększają.
Kwik w komentarzach świadczy tylko o tym, że się ich boją, bo nie mają co im zarzucić.
Idzie nowe!
I dobrze.[/quote]
Z jakiego powodu mieli by przeżyć ten szok? Jeśli już to raczej po przeczytaniu tych bzdur które tu zamieszczasz.

Wałek
Wałek
7 lat temu

Panie Wołek ! Posłanka Ścigaj nie ma szans na drugą kadencje choćby nie wiem co robiła bo kukiz 15 , dzięki temu że jest przystawka PO zniknie ze sceny politycznej. Pani Poseł Gądek łyknie ją jak rybka robaczka , i bardzo dobrze , a wy młodzi gniewni i tak wcześniej czy pózniej przyjdziecie do Platformy , jestem o tym przekonany tylko czy my was przyjmiemy ?

valdez76
valdez76
7 lat temu

Między bohaterami a pospolitymi bandytami w tym przypadku jest bardzo cienka granica,pamiętajmy o tym i nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Były jednostki wybitne,które działały z pobudek czysto patriotycznych,tych akurat było więcej.Ale były też zwykłe kanalie,które rabowały bogaducha biednych ludzi. I o tych biednych ludziach też należy pamiętać.A druga sprawa,mamy demokrację od 1989 roku,czemu dopiero ta kwestia teraz jest rozstrzygana?

Pro Memoria
Pro Memoria
7 lat temu

Po wojnie z jednej strony byli zdrajcy, wspierani przez sowietów, m.in. z osławionego UB, z drugiej strony skazani na zapomnienie
„Wyklęci” Bohaterowie, którzy po latach okazali się zwycięzcami w słusznej sprawie,
jaką jest wolna i niepodległa Polska.

pil
pil
7 lat temu

Gang Olsena, dobre porównanie. Tego określenia na tym forum jeszcze nie było. Gratuluję.

ziemowit
ziemowit
7 lat temu

[quote name=”cyrkowcy”][quote name=”hgw”]Kukiz 15 to partia jednego sezonu i mam nadzieję że zniknie po następnych wyborach. Pani posłanka doskonale wie że gdyby zadziałały propagowane przez nich jowy to nie miała by żadnych szans na posłowanie. A szanowną mamonę proszę o podanie chociaż kilku osiągnięć dla dla dobra olkuskiej ziemi , jak pisze w swoim poście.[/quote]

A, może podasz osiągnięcia posła za te 10 lat.[/quote]
Jak to jakie osiągnięcia miał pan poseł przez 10 lat???Jest strasznie zalatany. Wylatał się chłop tyle samolotem, że zdobył już taki nalot godzinowy w powietrzu, ze śmiało mógłby być kapitanem samolotu xddd. Od czasu do czasu poudaje że coś załatwia dla miasta w województwie a podobno nawet koledzy z własnej partii mają go w nosie… Aktywność sejmowa też leży, znaczy jest dokładnie taka jak aktywność świstaka podczas snu zimowego. No i oczywiście zdjęcie z palcem w dziurze w asfalcie jakoby zwracał uwagę na to, że jest zatroskany o stan drogi czy coś, nie wiem spytajcie Łukasza pewnie on tą akcję wtedy wymyślił i zrobił robił z pana posła już nie powiem co… 🙂

Lolek
Lolek
7 lat temu

Wniosek z całej dyskusji jest jeden.
Pisiory, nowoczesne, platformersy, czerwoni są w szoku, że się młodzi na Olkuszu i okolicach zgadali i zrobili im konkurencję polityczną jakiej do tej pory nie znali. Rosną w siłę bo szeregi widać się powiększają.
Kwik w komentarzach świadczy tylko o tym, że się ich boją, bo nie mają co im zarzucić.
Idzie nowe!
I dobrze.

cyrkowcy
cyrkowcy
7 lat temu

[quote name=”hgw”]Kukiz 15 to partia jednego sezonu i mam nadzieję że zniknie po następnych wyborach. Pani posłanka doskonale wie że gdyby zadziałały propagowane przez nich jowy to nie miała by żadnych szans na posłowanie. A szanowną mamonę proszę o podanie chociaż kilku osiągnięć dla dla dobra olkuskiej ziemi , jak pisze w swoim poście.[/quote]

A, może podasz osiągnięcia posła za te 10 lat.