waszeinterwencje

Jeden z naszych Czytelników zainteresował się patrolowaniem miasta, a zwłaszcza osiedla Młodych, przez policjantów. Czy liczba funkcjonariuszy na ulicach Olkusza jest wystarczająca, by mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie?

– Ilu funkcjonariuszy, zdaniem Komendanta Powiatowego Policji w Olkuszu, powinno pełnić służbę patrolową, by zapewnić szybką reakcję na zgłoszenia oraz oddziaływać prewencyjnie? Czy na terenie największego z olkuskich osiedli, tj. osiedla Młodych, może być obecny jakikolwiek patrol pieszy? Czy do służby w ogóle są kierowane patrole piesze? Zaznaczam, że nie chodzi tu o służby obchodowe dzielnicowych oraz zabezpieczenia imprez masowych – takie pytania wpłynęły do naszej redakcji.

Ulice Olkusza patroluje 18 policjantów Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego. Szef olkuskiej policji twierdzi, że nie ma problemu z czasem reakcji na interwencje. – Jednym z założeń stawianych przed policjantami w codziennej służbie jest szybkie dotarcie patrolu na miejsce zgłoszenia. Biorąc pod uwagę ten czynnik, czyli miernik czasu reakcji na zdarzenie, którym kontroluje się czas upływający od chwili przyjęcia telefonicznego zgłoszenia do momentu podjęcia interwencji przez patrol, muszę powiedzieć, że nasi policjanci wywiązują się z tego zadania bardzo dobrze. Dodam tylko, że w powiecie olkuskim w terenie miejskim policjanci docierają na miejsce interwencji około minutę szybciej aniżeli wynosi średnia wojewódzka. W terenie wiejskim są to trzy minuty według danych z grudnia ubiegłego roku. Odnosząc się natomiast do konkretnej liczby sądzę, że gdyby udało się uzupełnić aktualne braki kadrowe Ogniwa – mam tutaj na myśli osiem wakatów, byłoby znakomicie – uważa komendant insp. Andrzej Płatek. Szef policji zapewnia, że do służby kieruje się również w zależności od potrzeb patrole piesze, obecne również na osiedlu Młodych.

W sąsiednim Bukownie i Bolesławiu od kilku lat samorządy płacą za dodatkowe patrole. Dzięki temu więcej funkcjonariuszy pojawia się podczas imprez masowych oraz w miejscach wskazanych przez samych mieszkańców. – Czy nasze miasto może przekazać środki na dodatkowe patrole policji? – pyta nasz Czytelnik.

O odpowiedź poprosiliśmy olkuskiego burmistrza. – Dodatkowe etaty policyjne finansowane są przez gminy, w których nie ma Straży Miejskiej lub przez zdecydowanie większe od naszego miasta (jak Gorzów, czy Zielona Góra), gdzie istnieje potrzeba zwiększenia liczby dzielnicowych. Jest to zatem forma rekompensaty za brak samorządowej formacji realizującej zadania związane z ochroną porządku publicznego. W chwili obecnej, przy poszukiwaniu oszczędności w każdej dziedzinie samorządowej aktywności, trudno brać pod uwagę możliwość przeznaczenia dodatkowych środków na ten cel – twierdzi burmistrz Dariusz Rzepka.

16
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
16 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
A...bonoJEST  POTRZEBA??ja Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
G....t
G....t

Dużo lepszą opcją jest kompleksowy system monitoringu miasta lub dzielnic – rejestr może służyć takze za dowód popełnionego wykroczenia lub przestępstwa. Patrole to tylko doraźna interwencja i psychologiczne wsparcie mieszkańców.

bronek
bronek

Dajcie Dudkowi już spokój ,no stop go lansujecie tym samym zdjęciem.Chyba że nie macie innych. :-*

brzeczyszczykiewiczo
brzeczyszczykiewiczo

to jest śmieszne i żałosne
nigdy nie widziałam policjantów pieszo w Olkuszu!
już częściej ten obowiązek wypełniają strażnicy miejscy jednak ich najczęściej widuje w okolicach rynku.
Policja Olkuska to jedna wielka ściema

brzeczyszczykiewiczo
brzeczyszczykiewiczo

P.S. dla nich liczą się statystyki a nie bezpieczeństwo!

jura
jura

Policjant w patrolu pieszym i jeszcze podejmujący interwencję 😀 😀 :-* 😮

gorgo
gorgo

doprowadzili wszystko w kraju do zapasci i ciesa sie z dudkow z UE jak male dzieci z lizaka. a gdzie, policja, wojsko, szkoly, szpitale, przemysl stoczniowy, wydobywczy, zbrojeniowy, przetworczy, zaklady przemyslowe itd. NIC NIE MA. POlitowania godna sytuacja w caly kraju. DOKAD ONI PROWADZA TEN KRAJ – NAD SKRAJ PRZEPASCI.

PXT
PXT

Nie widzę potrzeby większej liczby policjantów, ale widzę potrzebę ich profesjonalnego wyszkolenia. Niech będzie mniej ale bardziej odpowiedzialnych a nie z „łapanki” bo ktoś komuś załatwił robotę po znajomości na dodatek gdy mieszka na tej samej ulicy co komenda, żeby miał blisko do roboty. Trzeba w końcu zadbać o wizerunek policjanta inteligentnego.
No i jeszcze przydałoby się jedno, żeby przełożeni nie naciskali funkcjonariuszy na „wyniki” mandatowo-kasowe, tylko na rzeczywiste stróżowanie nad bezpieczeństwem mieszkańców w granicach zdrowego rozsądku. Policjant nie powinien być maszynką do zarabiania kasy, czas najwyższy odstąpić od tej zgubnej „patologennej” techniki. i przywrócić godność i szacun dla zawodu policjanta.

mizia
mizia

O tak jest ich aż za dużo.Jeśli spluniesz pod wiatr zawsze trafisz co najmniej 3.

ja
ja

policjant najlepszym lekiem na każde zło 😉 8) :zzz

??
??

[quote name=”ja”]policjant najlepszym lekiem na każde zło 😉 8) :zzz[/quote]
Samodzielnie to wymyśliłeś?

JEST  POTRZEBA
JEST POTRZEBA

mieszkancy najlepiej wiedza. jezeli mowia, ze nie jest bezpiecznie to to oznacza, ze jest potrzeba zatrudnienia wiecej POLICJANTOW. przedewszystkim do patrolowania pieszego naszych osiedli. wiekszosc jest – ZA. a wiekszosc zawsze ma racje tylko nie zawsze jest wysluchana. wladza centralna mowi, ze nie potrzeba wiecej policjantow dlatego, ze KROL JEST NAGI i w kasie nie ma pieniedzy. KREATYWNA KSIEGOWOSC ROSTOWSKIEGO. POmalu sie staczaja.

PXT
PXT

Nie należę do władz, ale jeszcze raz powtórzę. Nie liczy się ilość tylko jakość. Zawsze tak uważałem i zdania nie zmienię.
Gdyby te patrole co już są bardziej sumiennie wykonywały swoje obowiązki i większe siły kierowały na rzeczywiste zagrożenia. Nie zajmowały się kolesiem co otwarł puszkę piwa w miejscu publicznym, podczas gdy w innym miejscu szykuje się albo już trwa włamanie albo rozbój, to o ile życie w mieście by było piękniejsze?
Już pomijając fakt, że sąd jest przeciążony i traci czas z powodu bzdetów.

bono
bono

[quote name=”PXT”]Nie należę do władz, ale jeszcze raz powtórzę. Nie liczy się ilość tylko jakość. Zawsze tak uważałem i zdania nie zmienię.Gdyby te patrole co już są bardziej sumiennie wykonywały swoje obowiązki i większe siły kierowały na rzeczywiste zagrożenia. Nie zajmowały się kolesiem co otwarł puszkę piwa w miejscu publicznym, podczas gdy w innym miejscu szykuje się albo już trwa włamanie albo rozbój, to o ile życie w mieście by było piękniejsze?Już pomijając fakt, że sąd jest przeciążony i traci czas z powodu bzdetów.[/quote]Pani/e PXT proszę nie wypowiadać się w sprawach o których nie ma Pan/i pojęcia. To są Pana/i… Czytaj więcej »

PXT
PXT

[quote name=”bono”]…Dopiero później pojawiły się poważniejsze „sprawy”[/quote]
Takie jak zasztyletowanie 20-latka, za to, że bronił koleżankę, albo odcinanie dłoni maczetą?

ja
ja

[quote name=”bono”][quote name=”PXT”]Nie należę do władz, ale jeszcze raz powtórzę. Nie liczy się ilość tylko jakość. Zawsze tak uważałem i zdania nie zmienię.Gdyby te patrole co już są bardziej sumiennie wykonywały swoje obowiązki i większe siły kierowały na rzeczywiste zagrożenia. Nie zajmowały się kolesiem co otwarł puszkę piwa w miejscu publicznym, podczas gdy w innym miejscu szykuje się albo już trwa włamanie albo rozbój, to o ile życie w mieście by było piękniejsze?Już pomijając fakt, że sąd jest przeciążony i traci czas z powodu bzdetów.[/quote]Pani/e PXT proszę nie wypowiadać się w sprawach o których nie ma Pan/i pojęcia. To są… Czytaj więcej »

A...
A...

myślę że przydałoby się więcej..